Hairy Groupies v rozhovoru: Plná skříň šátků a deska s Dennisem Wardem

Hairy Groupies/foto: Honza Švanda

Na nedávném The Legends Rock Festu v Hořicích nás zaujala kapela Hairy Groupies, která se vymykala většinově přítomné české rockové klasice – už jen jejich vzhled prozradil, že hrají moderní glam rock inspirovaný 80. léty. Ambiciózně koukají i do zahraničí a při koncertech mají na plachtě za sebou i ve stánku v merchi detailně vyvedenou karikaturu sebe samých. Pokecali jsme rovnou se všemi čtyřmi členy najednou – s frontmankou Jackie, kytaristou Dennym, basákem Tommasem Sixxem a bubeníkem Rückym.

Můžete se prosím představit našim čtenářům – jednotliví členové kapely?
Jackie: Ahoj, já jsem Jackie Daniel’s a jsem zpěvačka 🙂
Sixx: Ahoj, já jsem Tommas a miluju rock’n’roll. A ženy.
Denny: Já jsem Denny, miluju sex, drogy a rock’n’roll.
Rücky: Čau, já jsem Rücky a rád do toho buším… jsem totiž bubeník.

Hrajete muziku, která se odkazuje na 80. léta, glam rock, kapely jako Mötley Crüe, Skid Row… Zároveň jste všichni mladí, vlastně jste se asi všichni narodili později než v době, kdy se tyto kapely zakládaly a prožívaly období své největší slávy. Jak jste se k této muzice dostali?
Jackie: Víceméně logicky, já jsem to měla od svých rodičů, táta poslouchal Ozzyho a další kapely, máma zase chodila na Kreyson nebo Brichtu na Barču (Kulturní dům Barikádníků v Praze – pozn. red.)
Sixx: Já jsem to měl podobně. Začínal jsem spíše na heavy metalu a postupně jsem se dostal až k tomuhle žánru.

Většina vašich vrstevníků, ale i starších rockerů tento styl a éru vnímá už jako minulost. Spolu s vámi si myslím, že to vůbec nemusí být překonaný styl, že může mít stále co nabídnout, a že může být v jistém slova smyslu skvělým únikem z reality. Jak to vnímáte vy?
Jackie: Kdo ví, jestli vůbec existuje žánr, který by mohl být překonaným a neměl by už dnešním posluchačům co nabídnout. Myslím si, že v podstatě jakýkoli styl může obstát i v budoucnosti, bude-li na něj správně nahlíženo a bude-li podán srozumitelně současnému publiku. A konkrétně glam, ačkoli by se mohl někomu zdát jako jednodušší nebo prostší žánr, byl podle mě už v 80. letech nadčasový. Už jen svou hudební podstatou, která tkví v silných zpěvných melodiích, ale především tím, že se v něm potkává více odvětví, například móda, ale i životní styl a postoj. Je tam tedy mnoho prostoru pro modifikace.
Denny: Myslím si, že tento styl je dostatečně instrumentálně i pěvecky náročný, a tedy je v něm stále mnoho prostoru přicházet s něčím novým a současným.
Sixx: Dobře zahraný a interpretovaný styl bude mít vždycky co nabídnout. Je potřeba jít s dobou, určitě bychom v dnešním internetovém světě neuspěli s analogovými nahrávkami plnými chyb a nedokonalostí, jak tomu například v minulosti bylo, a nikomu to nevadilo. Takže věrni podstatě stylu přicházíme s novým kabátem, což podle mě funguje.

K vaší muzice patří i výrazné kostýmy. Vybíráte si oblečení na pódium sami?
Jackie: Ano, a dokonce si i řadu z nich vyrábíme nebo přinejmenším upravujeme. Každý máme svůj styl, který nám sedí, a podle toho se stylizujeme.
Sixx: Je ale potřeba, aby každý i v rámci svého vkusu a stylu koukal na ostatní, abychom se k sobě na pódiu hodili. Řekl bych ale, že jsme se už jako komplet našli a už s tím nemáme nikdo problémy. Ačkoli je pravda, že jsme do toho museli dorůst, vkus přichází s věkem… (smích)
Denny: Mně třeba pomáhá moje babička.
Rücky: Mně to dělá Jackie… jako že mi pomáhá s tím oblečením. (smích)

A co třeba mikrofon ověšený šátky? (to je super!) Dá se tam vysledovat určitá inspirace vedoucí až k Janis Joplin? Právě na její počest ozdobil svůj mikrofon šátky i Steven Tyler z Aerosmith.
Jackie: Určitě se dá vysledovat. A hlavně – v 80. letech to dělal kdekdo. Takže ano, je to okoukané, ale berme to tedy jako jeden ze způsobů, jak těmto legendám vzdát hold. Ale nejde jen o to. Šátky pro mě mají osobní význam. Byl to můj oblíbený módní doplněk ještě dávno před tím, než vznikli Hairy Groupies, a vždy jsem jich tedy měla plnou skříň. A k tomuhle stylu to navíc krásně sedí a patří. Vždyť i přebal našeho debutové alba Glamnization je z velké části tvořen různobarevnými šátky.

Ve vašem středu je zpěvačka, tedy ženský sólový hlas, což je v rámci glam rockových skupin originální.
Jackie: Ano, to je. Ale nedivte se, ono vydržet s kluky, kteří mají rádi glam (rozumějte – nejsou to žádní gentlemani nebo slušňáčci), to není nic jednoduchého… (smích)
Sixx: Například když jsme sháněli label pro naší desku, právě tohle byl jeden z aspektů, proč o nás projevila řada společností zájem. Fakt, že je v kapele zpěvačka, která ale nezpívá operním stylem, byl pro ně něčím novým a velmi neobvyklým. Musím se přiznat, že když jsem byl mladší, byl jsem zásadně proti tomu, mít v kapele holku. A už vůbec ne na postu zpěvačky. To prostě nepřicházelo v úvahu. Ale kvalitních zpěváků (i zpěvaček) je v Čechách pomálu, a když jsem si uvědomil, co Jackie umí, nějak se mi to v hlavě přehodilo. A dnes to dokonce vítám, je to přece jen i poměrně zajímavý marketingový tahák.
Rücky: V tomhle stylu je jich opravdu málo, a už vůbec ne současných. Myslím, že i tím jsme zajímaví.

Jste v kontaktu s jinými českými glam rockovými skupinami? Znáte se? A jak je vnímáte?
Denny: Podle mě tady není kapela, která by tak věrně vzdávala hold 80’s kapelám jako my.
Sixx: Víme o kapelách podobného žánru, dokonce jsme s nimi v začátcích i hráli, ale tak nějak jsme se už posunuli dál…
Jackie: Známe se, když se někde potkáme, pobavíme se, ale v podstatě nemáme nějaké výrazně bližší vztahy… Jak řekl Tommas, už jsme se posunuli někam, kde máme jiné priority a zájmy.

Nedávno jste vydali desku Glamnization…
Jackie: Desku Glamnization jsme natočili v německém studiu Kangaroo Studios s Dennisem Wardem (baskytarista a producent – Europe, Pink Cream 69, Unisonic – pozn. red.). Nechali jsme tam v ní veškeré nervy a síly, které jsme v tu chvíli měli, takže je brutálně našlapaná a každý by si ji měl poslechnout. To je asi vše, co by lidé měli vědět. (smích)
Sixx: Bylo to náročné období, přípravy trvaly více jak půl roku, natáčení se muselo kvůli covidu posunout z dubna na červen, kdy byla otřesná vedra a na hotelu v Německu nebyla klimatizace. Dennis byl skvělý – profesionální a přísný, přesně, jak jsme potřebovali. Bylo to drsný, ale výsledek opravdu stojí za to.
Denny: Pokřtili jsme ji 6. listopadu 2021, a od té doby slaví poměrně velké úspěchy, poptávky po ní nám chodí téměř z celého světa – z celé Evropy, USA, dokonce i z Austrálie…
Rücky: Prostě si ji kupte, je tam deset vymakaných skladeb, které vás budou bavit, a taky si je pak s námi budete moct zanotovat na koncertě.

O čem je vaše muzika? Jasně, glam rock nepovažuje texty možná zas za tak důležité. Přesto člověk vnímá, že texty mnohých glam rockových skupin jsou hodně o holkách, sexu a o drogách – jak jste na tom vy?
Jackie: No… jelikož je píšu já, tak jsem se tématu holek zatím vyhnula… (smích) Ano, pravda je, že glam nepatří k žánrům, kde by texty mohly aspirovat na Nobelovu cenu za literaturu. Ale zase bych byla nerada, kdyby naše texty mohly být označeny jako „o ničem“ nebo jako jakési plytké tlachání. Nepřicházím v nich určitě s nějakými nadčasovými myšlenkami, vnímám je ale jako hezký způsob, jak se vypovídat nebo popsat pocity, které v sobě mám. Z toho vyplývají i témata, kterými se v nich zabývám – vztahové problémy, životní výhry i prohry, nepříjemné i příjemné zkušenosti… A ať už je text o čemkoli, vždycky se do něj snažím vložit víru nebo nějakou motivaci. Hlavně aby to nebyla neřešitelná depka. (smích)

Kde se v nejbližší době chystáte koncertovat? Kde vás mohou vidět tuzemští příznivci?
Sixx: Dojíždíme ještě letní festivalovou sezónu, hrajeme víceméně napříč celou republikou a každý týden něco je. Takže bych doporučil navštívit náš Facebook nebo webovky hairygroupies.com, ať si tam každý najde sobě nejbližší místo.

Máte za sebou i vystupování v zahraničí – kde všude a co chystáte dál?
Jackie: Hráli jsme třeba v Německu…
Sixx: Ve Švédsku…
Denny: Na Slovensku…
Rücky: A příští rok chceme přidat Polsko. Alespoň!
Jackie: Povedlo se nám letos hrát třeba před Slade, to byla moc dobrá akce, a myslím si, že by bylo fajn hrát i před dalšími známějšími kapelami.
Sixx: A i v dalších evropských zemích. Bylo by skvělý to roztáhnout třeba na celou Evropu.
Rücky: A klidně i na další kontinent.

Musím se přiznat, že z vašeho koncertu na festivalu The Legends Rock Fest v Hořicích jsem neodcházela bez nákupu ve vašem stánku s merchem. Naprosto úžasná a propracovaná je karikatura vás čtyř členů kapely, kterou najdeme na tričkách, tílkách… Kdo dostal ten skvělý nápad a kdo ji kreslil?
Denny: S tím nápadem přišla Jackie a nám všem ostatním se líbil.
Sixx: Znám se s výbornou výtvarnicí Ivanou Královou, která nejen maluje, ale vyniká i ve spoustě dalších kreativních činností, tak jsme ji zkusili oslovit. S výsledkem jsem byly nadmíru spokojeni, takže jsme potom karikatury použili nejen na trička, jak bylo původním záměrem, ale i na velký banner a další propagační materiály.
Jackie: Když mě to napadlo, vůbec jsem si nemyslela, že výsledek bude tak úžasný. Ivana tomu věnovala spoustu času a přistoupila k tomu s neuvěřitelnou pečlivostí – řešila každý detail, třeba i přívěšky, které nosíme na krku, a podobné drobnosti.

Úžasné! A poslední otázka: Uvidíme se pod pódiem, až sem přijedou Mötley Crüe?
Sixx: Jestli někdy přijedou, tak rozhodně.
Jackie: No… jen jestli po tom předskakování jim stihneme přeběhnout do první lajny…! (smích)
Denny: Já se možná ještě chvilku zdržím v backstagi, ale kousek setu snad stihnu.

Díky za rozhovor a doufám, že se na těch Mötley potkáme!

Ptala se: Sylva Kaplanová, Foto: Honza Švanda

Author