Masters of Rock, den čtvrtý: trojice ostřejších legend a melodické finále

Nightwish/foto: Honza Švanda

Poslední den festivalu Masters of Rock patřil zejména finským Nightwish, do srdcí fanoušků se však zapsaly i thrashové legendy Testament, Exodus a další.

Arakain jedou turné ke 40 letům, jednou ze štací byl i Masters of Rock

Již o den dříve byli všichni seznámeni s nepříjemnou zprávou, že německá powermetalová formace Orden Ogan nemůže ze zdravotních důvodů dorazit, rozpis tedy doznal určitých změn. Nedělní program odstartoval krátce před jedenáctou hodinou s energickou finskou rock’n’rollovou formací Shiraz Lane. Lehké zpomalení tempa pak přišlo s německými post-rockery Long Distance Calling a jejich táhlými, sofistikovanými instrumentálními skladbami. Poté následovaly poslední dvě tuzemské bandy: rocková formace GATE Crasher s řadou chytlavých a zpěvných songů, a metalová legenda Arakain, která letos slaví 40 let od vzniku. Fanoušci si připomněli to nejlepší z tvorby Arakainu, mimo jiné skladby jako Princess, Paganini, Strážci času nebo Apage Satanas.

Visions of Atlantis s orchestrem, Kataklysm nezastavila ani absence nástrojové výbavy

Setlist Arakainu musel být lehce zkrácen, jelikož následovaly přípravy pódia pro orchestr, který doprovázel rakouské symphonic metalové Visions of Atlantis. Ti přišli na pódium v převlečení za piráty, což bylo tématické k jejich novému albu Pirates, které tvořilo většinu setlistu. Jak kapela sama, tak i orchestr podaly skvělé výkony. Poté následoval smrtící thrash/deathmetalový trojlístek. Prvním jeho aktérem byla kanadská deathová mašina Kataklysm, kteří si zde zahráli po dlouhých osmi letech. Jak slíbili na svém zlínském koncertě, přijeli s novým albem Unconquered. Frontman Maurizio Iacono a spol. sypali jednu vypalovačku za druhou a nesporně je lze považovat za nejtvrdší kapelu letošního ročníku. A to i přesto, že si nástrojovou výbavu museli vypůjčit od následujících dvou kapel, jelikož jejich aparatura nedorazila kvůli problémům na straně dopravy.

Dvojitý thrashmetalový úder v podání legend Exodus a Testament

Další na řadě byla americká thrashová legenda Exodus, kteří se vrátili do Evropy po téměř dvou a půl letech, opět v sestavě s kytaristou Garym Holtem, který se předtím věnoval především svému působení ve Slayer. Stejně jako jejich krajané Death Angel, také Exodus předvedli nekompromisní thrashovou jízdu, která byla postavena především na debutovém albu Bonded by Blood z roku 1985. Frontman Steve „Zetro“ Souza označil Česko za jednu ze svých top zemí a slíbil, že se Exodus rozhodně zase brzy do Evropy vrátí. Předposlední kapelou festivalu byla další americká thrashová legenda – Testament. Hromující vokál Chucka Billyho, precizní a rychlá kytarová sóla Alexe Skolnicka a Erica Petersona, baskytarová virtuozita Stevea DiGorgia a neskutečně rychlé bubnování Davea Lombarda dohromady skloubily opravdu pestrý hudební zážitek tohoto, dalo by se říct, „all-star“ uskupení. V setlistu se rovnoměrným dílem podělily debutová deska The Legacy i ta poslední Titans of Creation.

Majestátní show finských Nightwish láká na prosincový koncert

Velké finále obstarali hvězdní Nightwish. Obří LED stěna zobrazovala krásnou projekci, jak už jsme u těchto finských legend zvykem, po celém obvodu pódia byly rozmístěny mohutné plamenomety. Po úvodním výbuchu pyrotechniky patřil úvod koncertu novému albu Human. :II: Nature., když vše začalo klipovkou Noise. Při skladbě Tribal zobrazovala projekce tancující kostlivce jako v klipu, na tu pak navázala oblíbená Élan. Pořádná tancovačka byla k vidění při Last Time of the Day, druhá polovina koncertu přinesla ty největší hitovky jako Nemo, Sleeping Sun nebo Ghost Love Score. Vše vyvrcholilo dosud nejdelší skladbou The Greatest Show on Earth. Zpěvačka Floor Jansen následně pozvala všechny přítomné na prosincový koncert v pražské O2 Aréně.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda