Destruction rozpoutali v Pardubicích thrashmetalové peklo

Destruction/foto: Demoniaco

Německá thrashmetalová legenda Destruction rozjela své evropské turné a hned druhou štací byla ta pardubická, kde kapela vystoupila ve středu 18. října spolu s Crisix, Enforcer a Whiplash.

Žhavý úvod v podání španělské thrashové mašiny Crisix

Krátce po šesté hodině se pardubický „Žluťák začal rychle plnit, protože už první aktér večera byl pro mnohé velkým tahákem. Řeč je o španělské thrashové formaci Crisix, jež předvedla skvělý set na letošním Brutal Assaultu a tentokrát si přijela zařádit do klubového prostředí. Svižný thrash metal, úsměvy na všechny strany, neustálé hecování fanoušků… Tito sympaťáci se prostě postarali o grandiózní úvod. V jeden moment si kytarista Marc Busqué dokonce odskočil mezi fanoušky, kde pár minut řádil. Došlo i na trojici coververzí známých metalových skladeb v jednom sledu, během kterého si na chvíli celá kapela prohodila své nástroje. Na závěr pak přišla největší hitovka kapely s názvem Ultra Thrash.

Zpestření v podobě osmdesátkových speedmetalových Enforcer

Veselo bylo i nadále se sympaťáky Enforcer. Tito speedmetaloví Švédové jako by vypadli z 80. let, a to nejen stylem muziky, ale i vizáží. Jejich energické vystoupení vtáhlo fanoušky do éry osmdesátkového speed metalu, avšak v podání o generaci mladších aktérů, kteří se k tomuto směru hrdě hlásí. Muzikanti v čele se zpěvákem Olofem Wikstrandem stihli během svého setu proletět téměř celou svoji diskografii včetně dvou skladeb z letošní desky Nostalgia, konkrétně šlo o titulní Nostalgia a Coming Alive. Ke konci setu pak Olof pozval všechny ke stánku s merchandisem, kde se o pár chvil později celá kapela s fanoušky ochotně fotila. Enforcer se rozloučili peckou Midnight Vice.

Whiplash hráli především materiál ze svého kultovního prvního alba

Téměř přesně po roce od zlínského koncertu jsme v Čechách přivítali americkou thrashovou legendu Whiplash, která za rok oslaví 40 let své existence. S kapelou mimořádně vystoupil bubeník Rider Johnson z kanadské thrashové formace Razor, která bohužel oproti původním plánům nemohla dorazit. Tak jako posledně, i tentokrát trio vedené zakládajícím členem a frontmanem Tonym Portarem hrálo především songy z jejich vůbec prvního studiového alba Power and Pain. Rychlé a řízné skladby vedle mosh pitu dokonce vyprovokovaly některé fanoušky u pódia ke crowdsurfingu, což si kapela náležitě užívala a Tony si pak skandující fanoušky dokonce i natočil. Poté Whiplash zakončili vypalovačkou Power Thrashing Death a začalo se připravovat vše potřebné pro velké finále.

Legendární Destruction slaví 40 let a stále jsou k nezastavení

Destruction naplnili, a snad i předčili veškerá očekávání. Pódiu opět vévodila trojice mikrofonních stojanů ověšená lebkami, mezi kterými frontman Marcel Schirmer při zpěvu přecházel. Po intru, během kterého se celý sál ponořil do krvavě rudého světla, rozjela kapela svůj thrashový masakr peckou Curse the Gods, krátce po ní přišla na řadu i další známá věc Nailed to the Cross. Na celé čtveřici bylo od začátku vidět, jak moc si užívají hraní naživo a kontakt s fanoušky, které měli na dosah ruky. Setlist kapela postavila především na svém debutovém albu Infernal Overkill z roku 1985. Marcel připomněl, že Destruction letos slaví 40 let od svého vzniku a poděkoval fanouškům za obrovskou podporu, které se jim u nás dostává.

Fanoušci si vykřičeli přídavek, závěrečný vzkaz zněl: Thrash metal až do smrti!

V polovině koncertu, po tématické skladbě Thrash Attack, si vzal slovo kytarista Damir Eskic a vyfikl parádní sólo, hned po něm předvedl svoje dovednosti také bubeník Randy Black. Jak koncert spěl ke svému závěru, dočkali se fanoušci i kultovní pecky Bestial Invasion, po které následovala krátká pauza. Po několika minutách sborového skandování fanoušků se všichni čtyři aktéři vrátili na pódium na závěrečnou trojici skladeb. Tou první byla titulní z loňské desky Diabolical, hned na to přišla Total Desaster a tečku za tímto parádním thrashmetalovým mejdanem kapela zapsala svojí největší hitovkou Thrash ´til Death.

Turné zahrnuje ještě dvě další české zastávky

A kdo snad tento koncertní zážitek z jakéhokoliv důvodu nestihl, bude mít možnost se s touto sestavou potkat ještě tuto středu v ostravském Barráku a o den později pak v Suchdolu nad Lužnicí v klubu Rocktime.

Text: Mates Šimek, foto: Demoniaco

Author