Katapult v čele s Oldou Říhou vystoupil v brněnském Semilassu

Katapult, Olda Říha/foto: Standa Vybíral

Psal se rok 1983 a já byl jeden z mnoha „Husákových dětí“, které právě kapela Katapult přivedla na tu správnou rockovou cestu, a následně pak i k metalové muzice, za což jí patří můj velký dík. Je to k neuvěření, ale Olda Říha slaví letos už 75. narozeniny a zároveň výročí 60 let na hudební scéně.

Ovace pro rockového veterána

Takže když Olda Říha a jeho Katapult po delší koncertní pauze vyrazili na podzimní Nostalgia Tour 2023, dlouho jsem neváhal a vydal se na jejich koncert do brněnského klubu Semilasso, kde vystoupili ve čtvrtek 26. října.

Už při příchodu ke klubu byla u vchodových dveří vidět dlouhá fronta, která naznačovala, že bude plno, což se také nakonec potvrdilo. Někteří fanoušci dokonce museli sledovat koncert z okolí sálu, protože uvnitř již nebylo místo. Jinak bary a občerstvení fungovaly na výbornou, a nikde se netvořily žádné velké fronty. Když odbila devatenáctá hodina, začali lidé v sále skandovat: „Katapult! Katapult! Katapult!“ a doplňovali to: „Olda Říha! Olda Říha! Olda Říha!“. Vzápětí světla potemněla, na pódium nastoupil vyvolávaný Olda Říha a asi dvě minuty si vychutnával oslavné skandování davu.

Nechyběl žádný z hitů

Pak už začalo samotné vystoupení, na jehož začátku Olda představil další členy kapely. Na úvod si Katapult připravili hned pár luxusních vypalovaček jako např. Pořádnej beat, Každý ráno, Čtyři díly noci nebo Jen jednou dostat šanci. Publikum již bylo v řádném varu, tak vzápětí následovaly hity Lesní manekýn, Svobodárna a Stovky hotelů. Vystoupení se přehouplo přes svoji polovinu a přišel na řadu legendární trojlístek Vojín XY hlásí příchod, Hlupák váhá a Půlnočí závodní dráha. Do finále si pak Olda nechal pro své fanoušky hity Katapult a Někdy příště. V očích rozjařených fanoušků bylo vidět, že si vystoupení Katapultu řádně užili a odcházejí spokojení.

Příští rok završí Katapult svoje turné velkolepým vystoupením 19. března ve Foru Karlín, kam se mnozí z nich určitě ještě rádi podívají. Aby ne, když je Olda Říha láká slovy: „Šedesát let hraju rock, prostřednictvím mých písniček se mnou zažijete celý můj život!“

Text a foto: Standa Vybíral

Author