Václav Noid Bárta křtil desku Hollywood: Živá verze singlu Okem vážky se stala hudebním vrcholem večera

Václav Noid Bárta/foto: Lenka Hatašová

Václav Noid Bárta právě vydal nové album nazvané Hollywood, z nějž zároveň vyšel první singl a klip Okem vážky. Desku pokřtil 22. listopadu na koncertě v pražském Lucerna Music Baru. Celou jeho současnou tvorbou se prolínají rockové tóny, a tak jsme na křtu nemohli chybět.

Hollywood: album inspirované filmem

Václav Noid Bárta nazval svou čerstvě vydanou desku Hollywood, neboť všechny nové skladby vycházejí z jeho inspirace uměním stříbrného plátna. „Pro titul Hollywood jsem se rozhodl, protože všech šest nových písniček se nějakým způsobem dotýká filmu. Hned titulní píseň Hollywood je o herci, který chtěl jít do Hollywoodu, kde potká Buda Spencera a Terence Hilla, a jsou v ní odkazy na další slavné westernové herce. A třeba písnička Muž v černém sombréru, tak to je westernovka sama od sebe. A i jedna starší skladba, Prwotní strach, je dokonce název filmu z 90. let s Richardem Gerem,“ vypráví nadšeně Noid.

Akustické verze starších písní si říkaly o zvěčnění

Druhá část alba obsahuje především akustické verze starších písní. Tyto nové aranže vytvořil se svou kapelou Bek Bek Clan a společně dospěli k závěru, že by stálo za to zvěčnit je na stříbrném kotoučku. „Před rokem jsme připravili akustické verze písniček, které jsme už vydali dříve, a natolik se nám to zalíbilo, že nám přišlo škoda je nenahrát. Album je tím pádem stylově velmi rozmanité, ale já i kapela jsme multižánroví a nechceme se škatulkovat do jednoho stylu, protože máme rádi hudbu jako takovou,“ dodal Noid.

Okem vážky: muž, který pomáhá své ženě seshora

Před pár dny vyšel také videoklip k singlu Okem vážky. Píseň i klip vznikly kompletně v režii ParaNoid studia – autorem hudby je Václav Noid Bárta, text napsala jeho žena Eliška Bártová, ve videu oba vystupují a Bárta klip sám režíroval i natáčel. Text písně, inspirovaný filmem Na křídlech vážky, promlouvá z pohledu muže, který zemřel, a nyní dohlíží na svou partnerku seshora a pomáhá jí jít životem. Píseň se dá označit za jednu z Bártových nejpovedenějších za celou jeho téměř dvacetiletou hudební kariéru. Především v melodicky vypjatějších pasážích je znovu slyšet jeho výrazný rockový pěvecký projev, který mu sluší nejvíc.

Desku pokřtila vodou Eva Burešová

Rockového řádění ostatně bylo více než dosti na koncertě 22. listopadu v Praze, kde Bárta své nové album pokřtil za dohledu téměř vyprodaného Lucerna Music Baru. S kapelou hned zkraje předvedli, že jim nečiní potíže žádný žánr, když z baladické skladby Moře kupodivů „vymáčkli“ reggae, valčík i metal, tomu všemu navíc předcházelo breakdanceové číslo v podání Noida i ostatních členů kapely (Štěpán Eliáš, Ján Tulenko, Jiří Marek, Eduard Štěpánek, Richard Scheufler ml.). Dokonce i něžnost přišla na řadu – jednou za rok přemluví Noidovy dcerky tatínka, aby dal k dobru skladbu Najednou z filmu Ledové království. Všechny tři byly v tu chvíli na pódiu přítomné, nejstarší Terezka později při vokálech k „regulérní“ verzi Moře kupodivů předvedla, že se ve svých devíti letech jako zpěvačka rozhodně neztratí. Samotného křtu alba se ujala Eva Burešová, která s Noidem dlouhodobě pěvecky spolupracuje. Spolu si zazpívali skladby Noc a Obejmout. Křtilo se vodou, Noid vyznává sportovní životní styl bez alkoholu.

Až k rockovým kořenům

Rockové tóny se však skutečně ozývaly nejvíce – po sérii nových skladeb sáhl Václav Noid Bárta v průběhu večera i do starší tvorby a pecky V horečkách či Rány pustily do diváků silnou energii. Lucerna Music Bar disponuje půlkruhovým pódiem vysunutým výrazně dopředu; blízkost účinkujících a diváků je tedy mimořádná a napomáhala skvělé atmosféře, zvláště ve chvíli, kdy Noid při písni Příběh seskočil do publika. Jedním z vrcholů večera se pak stalo živé podání rockových balad Eurydiké, Poušť a výše zmíněné Okem vážky. Dílo bylo dokonáno, když Noid snad po deseti letech pozval na pódium svého bratra Štěpána Bártu, který také disponuje hudebním nadáním, a spolu si dali prastarý song Nu-Destruct. „Kvůli tobě stoup jsem si na prkno a tys řekla jeď…“ si s nimi zpívala celá stará garda přítomných fanoušků, která Václava Noida Bártu sleduje už od jeho začátků na hudební scéně s nu-metalovou kapelou Dolores Clan. Noid má v oblibě všechny možné žánry, protože každý mu něco dává, ale své rockové kořeny nezapře. Budeme se těšit, čeho se od něj dočkáme příští rok.

Text: Sylva Kaplanová, foto poskytnuto ag. Warner Music CR s.r.o., autor: Lenka Hatašová, video: YouTube.com