Heathen Strike over Brno V: symfonie black a folk metalu

Markéta Morávková, Alia Tempora/foto: Honza Švanda

Pátý ročník festivalu Heathen Strike over Brno již zná svůj kompletní line-up a program. Opět se můžeme těšit na více než 30 kapel především ostřejšího metalového ražení.

Haggard si prošli několika žánry, Harp Twins potěší jak hudebně, tak vizuálně

Headlinerem pátečního programu bude německá orchestrální deathmetalová družina Haggard. Od svých deathmetalových kořenů se kapela postupně začala ubírat směrem k symfonickému metalu kombinovanému s vážnou hudbou a své texty zaměřovat především na středověká a astronomická témata. A tento trend si navzdory četným změnám v sestavě udržuje dodnes. Významným hostem bude švédská folk/blacková sestava Manegarm. Tito švédští vikingové jsou na svém tažení už téměř tři dekády a v předloňském roce vydali již desáté album s názvem Ynglingaättens Öde. Překrásný pohled a příjemný poslech nás čeká při vystoupení mladých a talentovaných harfistek – identických dvojčat Camille Karie a Kennerly Caye Kittových, které spolu působí pod názvem Harp Twins. V repertoáru mají celou řadu coververzí známých rockových a metalových pecek, ale mistrně zvládají též filmové či herní soundtracky.

Hamradun a Bucovina jsou věrni svým kořenům, tuzemskou scénu zastoupí trio female fronted kapel

Z dalekých Faerských ostrovů nás přijede pobavit folkmetalová šestice Hamradun, jejíž tvorba vypráví o přírodních krásách a historických událostech tohoto národa. S podobným záměrem k nám zamíří rumunská black/folková Bucovina, která nás roztancuje, a též povypráví mnohé příběhy z bohaté historie své domovské země. Českou scénu zastoupí pohanská sedmičlenná výprava Deloraine, která nachází útočiště ve světě fantasy plném nadpřirozených bytostí a jevů a v pohanské mytologii. Dále se přidá místní melodic metalová formace Tezaura vedená pohlednou Lorienetou Annou Obrjen a samozřejmě stále populárnější Alia Tempora s nepřehlédnutelnou „Unicorn princessMarkétou Morávkovou, kteří nedávno vydali své již třetí studiové album s názvem Prismatica.

Taake patří mezi blackmetalové pilíře, vedle Harakiri for the Sky vystoupí další post-blackové formace

Hlavním tahounem sobotního programu bude norská ryze blackmetalová veličina Taake. Zakládající člen a multiinstrumentalista Hoest vytáhl tento svůj projekt mezi přední skandinávské blackové formace a na sklonku třetí dekády jeho existence spatřilo v loňském roce světlo světa osmé album Et Hav av Avstand. Nezaměnitelnou post-blackovou melancholií vás pohltí rakouští Harakiri for the Sky. Ve své novější tvorbě kombinují hutné, melodické pasáže s táhlými post-rockovými riffy s nádechem severského black metalu, takže během jejich setu není těžké zapomenout na svět kolem sebe. V jejich šlépějích půjdou také žánroví souputníci White Ward z Ukrajiny, kteří mají ve své sestavě saxofonistu, což dohromady s jejich progresivním post-blackovým zaměřením vytváří velmi zajímavý hudební zážitek.

Mladí Kanonenfieber, pohledné dámy z Asagraum, rakouské post-blackové duo a další

Mladá krev v podobě německých melodeathových Kanonenfieber, kteří se dali dohromady teprve před 4 lety, vás naopak pořádně rozhýbe a stoprocentně se neobejde bez pořádného moshpitu. Pekelnou atmosféru navodí ryze dámská blackmetalová čtveřice Asagraum z Nizozemska. Tyto nespoutané dámy se vyžívají v satanistických rituálech a okultismu a v tomto duchu se nese i jejich nová deska Veil of Death, Ruptured. Další post-blackoví zástupci pocházejí shodně z Rakouska – tím prvním jsou Ellende, kteří obohacují svoji muziku také o houslové a klavírní party, druzí jsou pak Karg, vyžívající se v melancholickém až depresivním post-blacku. Českou scénu zastoupí blackmetalisté Inferno, melodeathová pětice Vanguard, či jejich žánroví kolegové Embrace the Darkness.

Vstupenky jsou stále k dispozici, pořadatelé zvou na nabitý line-up

Tato dvoudenní akce se bude odehrávat druhý únorový víkend (9.–11.2.2024) na dvou místech, v klubu První Patro a Pivovarském domě Poupě. Čeká nás nabitý metalový víkend, který potěší především fanoušky black metalu, folk metalu, post rocku a obdobných ostřejších metalových odnoží. Vstupenky jsou stále k dispozici v síti smsticket.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda, video: YouTube.com