Závěrem předminulého týdne odehráli velmi ambiciózní a uznávaní Orbit Culture ze Švédska koncert v pražském Paláci Akropolis, sekundovali jim mladí britští metalcoristé Defects.
Defects v okleštěné sestavě vzali Akropoli útokem, jejich metalcorový direkt byl tvrdý a rázný
Koncert byl téměř vyprodán, a tak už krátce před začátkem programu bylo před pódiem i na balkonech pořádně rušno. Po zhasnutí světel pak už nic nebránilo tomu, aby Tony Maue, zpěvák kapely Defects, naběhl na pódium se slovy: „What´s up, Prague?“ A hned se spustila pořádná mela, Defects svými chytlavými refrény a častými breakdowny pořádně rozpohybovali všechny fanoušky v zaplněném sále. Ze zdravotních důvodů na pódiu scházel baskytarista David Silver, k tomu však Tony před skladbou Scapegoat poznamenal, že by nikdy v životě nezrušil koncert, což během vystoupení ještě několikrát zopakoval. Při pomalejší skladbě Dream Awake všichni rozsvítili své telefony, což vytvořilo nádhernou světelnou kulisu. Tony si také během jedné skladby skočil do davu, kde si „zasurfoval“; nechyběla ani oblíbená wall of death. S povzbuzující výzvou, abychom se nikdy nevzdávali svých snů a šli si za nimi za každou cenu, a připomínkou brzkého vydání debutového alba Modern Error se Defects s fanoušky rozloučili.
Instrumentální pestrost a skvělá show: Orbit Culture potvrdili svůj status jedné z nejperspektivnějších současných kapel
Během přípravy pódia pro Orbit Culture se sál střídavě rozsvěcel a zhasínal, což mnohdy vyvolávalo aplaus fanoušků, kteří se domnívali, že koncert už začne; museli jsme si však nějakých čtyřicet minut počkat. Když se však červeně rozsvítily světelné sloupce před bicími a spustilo se intro, nebylo už pochyb. Hned poté, co se frontman Niklas Karlsson zformoval se svými třemi kolegy na pódiu, odstartovala kapela svůj set skladbou Black Mountain z nové desky Descent. Tu následnou, Strangler, s nimi odehráli i Tony a Luke Genders z Defects. Orbit Culture po celý koncert servírovali to, co jejich fanoušci zbožňují: drtivý groove/death metal s častými blast-beaty, melodické pasáže prokládané složitými kytarovými sóly a kombinaci growlingu i čistých vokálů; tedy obrovskou pestrost a k tomu úžasnou světelnou projekci.
Táhlé zpěvné skladby se střídaly s rychlými a říznými, nechyběl crowdsurfing nebo circle pit kolem jednoho ze členů
Po skladbě The Shadowing, o které Niklas řekl, že pro něj hodně znamená, nastala krátká odmlka. Následné klidné intro naznačilo, že dalším songem bude See Through Me. V jeho průběhu mnozí fanoušci opět mávali do rytmu rozsvícenými telefony, což kapela ocenila. Poklidnou atmosféru však hned nato rozbil circle pit, který fanoušci vytvořili na výzvu kytaristy Richarda Hanssona v průběhu skladby Redfog. Richard šel dokonce na jednu skladbu mezi fanoušky, kteří běhali v kruhu kolem něj. Niklasovi poté na jeho výzvu pomohli fanoušci s refrénem skladby From the Inside, a dle pozdvižení a sborového zpěvu v předních řadách zde bylo těch skalních opravdu mnoho. Ke konci koncertu se dostalo na řadu i nové EP The Forgotten, ze kterého se do setlistu vešla skladba While We Serve, během které si několik odvážných i zasurfovalo. Kapelní crew na pódiu však byla ve střehu a hlídala, aby se nikomu nic nestalo. Niklas poté všem poděkoval za skvělý večer a obrovskou podporu, a Orbit Culture se s námi rozloučili svojí největší hitovkou Vultures of North.
Text: Mates Šimek, foto: Toby
You must be logged in to post a comment.