Rekordní Pivobraní: 140 speciálů, hmyz a bitvy v kečupu

Mikulovské pivobraní doprovázela rocková hudba.

Foto: Standa Vybíral

Text: TZ

Loni padl v mikulovském amfiteátru rekord v návštěvnosti, letos jsem se zaměřili na co nejširší výběr chmelového moku. Ani za dva dny nebylo v lidských silách všechna piva ochutnat. Několika tisícům návštěvníků to ale nevadilo. Vyloženě letní počasí přilákalo do Mikulova rockery, pivaře i celé rodiny. Doprovodný program 8. ročníku Mikulovského pivobraní totiž nabídl kromě vystoupení legend jako Alkehol, Harlej nebo Doga také exkluzivní ženské zápasy v kečupu nebo neméně exotickou kulinářskou show s ochutnávkami hmyzích specialit.

 

Počet minipivovarů, které se vměstnaly do amfiteátru v srdci vinařského kraje, se zastavil na čísle 40, počet čepovaných druhů pak na 140. Bez okolků se tak Pivobraní může letos pyšnit titulem „Největší pivní festival na Moravě“. „Návštěvnost našeho festivalu je rok od roku vyšší a nechtěli jsme, aby lidé čekali dlouho ve frontách. Proto jsme letos rozšířili pivní jarmark na mnohem větší plochu. Díky tomu jsme mohli pozvat více rodinných pivovarů z různých koutů republiky. Zájem byl z jejich strany obrovský, měli jsme plnou kapacitu už v červnu,“ přiznala ředitelka festivalu Veronika Žuravlova. A návštěvníci ji nezklamali, do Mikulova jich dorazilo během dvou dnůs několik tisíc.

 

V areálu amfiteátru se dalo jezdit na vodní skluzavce, mohli jste ovládat opravdový bagr, srážet se v nafukovacích koulích jako sumisté nebo s dočasným tetováním na těle střílet z luku. Opravdové taháky ale našly místo před menším ze dvou pódií. To v pátek sloužilo koncertům méně známých kapel, v sobotu na něm ovšem střídají klauni, tanečnice s hadem, plivač ohně, tanečnice u tyče nebo odvážná děvčata v rámci soutěže miss mokré tričko.

 

Prvním z taháků byl vařený hmyz od šéfkuchaře Milana Václavíka. Vyhlášený specialista na hmyzí kuchyni své počínání vtipně komentoval. Vaření cvrčci, červi a jako bonus i deseticentimetrový škorpión, kterého ochutnala odvážná slečna z publika. „Rychlost, s jakou se po uvařených sarančatech a červech mezi návštěvníky zaprášilo, nás mile překvapila. Je vidět, že lidé se toho nebojí,“ okomentoval první nehudební úspěch člen organizačního týmu Martin Daneš.

 

Druhým úspěchem byly zmíněné zápasy v kečupu. Do nafukovacího bazénku se 100 litry červené pochutiny se odvážily nejprve 4 mladé slečny z různých koutů republiky. Kečup stříká okolo a dívky po pár minutách připomínají postavy z béčkového hororu. Nic si nedarují a titul nakonec putoval do Prahy. „Tyto zápasy pro nás byly výzvou, nikdo už to u nás v Česku nepořádá. A lidem se to evidentně líbilo. Z davu šli dobrovolně změřit síly dva kamarádi nebo mladý pár z Valašska, který si šel do kečupu zřejmě vyřídit své partnerské neshody,“ smála se Žuravlova.

 

Nedílnou součástí programu Mikulovského pivobraní jsou i vystoupení známých rockových kapel, které k pivu neodmyslitelně patří. Starší ročníky si zazpívali hity matadorů jako Alkehol, Harlej, Wohnout nebo Doga. Ortodoxní rockeři pak nepohrdli ani zahraniční hvězdou – ukrajinským oficiálním tribute bandem Metallicy Scream Inc., kteří své zámořské  idoly napodobili víc než dobře. Své posluchače si nejen mezi mladšími ročníky našly i kapely ZakázanÝovoce nebo slovenští Smola a Hrušky.

Author

Napsat komentář