V neděli 18. 11. odstartovalo koncertní turné k 25. výročí projektu Zemětřesení

Ani po pětadvaceti letech neztrácejí čtyři výrazné osobnosti českého rocku na umu ani popularitě a jejich spojení je i v roce 2018 důstojnou vzpomínkou na zpěváka s jedinečným hlasem, Jiřího Schelingera.

Dežitelé Černé vrány v Paláci Akropolis

V pražském Paláci Akropolis vystoupila sestava, kterou v roce 1992 svedla dohromady hudební anketa Černá vrána. Posluchači zvolili Aleše Brichtu (zpěv), Miloše Doda Doležala (kytara), Vlastu Henycha (basa) a Štěpána Smetáčka (bicí) za nejpopulárnější hudebníky v daném oboru. Takto vzniklá „supergroup“ pojala nápad pomoci na svět nedokončenému albu Zemětřesení tragicky zesnulého Jiřího Schelingera. Ten měl ve své tvorbě dvě polohy – známější bubblegumovou a autentičtější hardrockovou, kterou se pánové rozhodli více vytáhnout na světlo.
Sestavu doplňuje bratr Jiřího Schelingera Milan (zpěv, kytara), který jest také hudebníkem. Jeho přítomnost působí, že máme k legendě zase o kousek blíž.

Předkapely i autogramiáda

Na úvod koncertního večera zahrála kapela s originálním, až poetickým názvem Frozen Poppyhead (Zmrzlá hlavička vlčího máku). Velmi očekávaná byla autogramiáda všech čtyř členů Zemětřesení a hosta Milana Schelingera. Fanoušci přinášeli k podpisu plakáty k 25. výročí, desku či další artikl; vše potřebné bylo k dostání v sousedícím merch stánku. Fanoušci se mohli takto s umělci setkat i osobně a pozdravit je. Poté ještě zahrála kapela 9. planeta.

Dva frontmani na pódiu

Zemětřesení hned v úvodu rozptýlilo všechny obavy, které by kolem jejich návratu snad panovaly. Kapela hrála výborně, hnaná Smetáčkovými bicími. Každý z pánů je opravdová špička ve svém oboru, a i když je to kapela složená z výrazných a silných individualit, společně jim to ladí i po pětadvaceti letech stále velmi dobře. Velkého ohlasu se dočkala skladba Šípková Růženka, která je česky otextovaným coverem Deep Purple Soldier of Fortune. Zhruba v polovině koncertu přišel na pódium Milan Schelinger a v jeho sólovém podání jsme slyšeli několik písní, mj. krásnou verzi skladby, kterou nazval jejich „hymnou“ – Holubí dům. Na pódiu již zůstal, i když se po chvíli vrátil Aleš Brichta, a od té chvíle mělo Zemětřesení frontmany dva. Nesměly chybět další hity – Jahody mražený či Nám se líbí. Brichtova velká chvíle přišla při písni Jsem prý blázen jen, která mu z celého schelingerovského repertoáru sedí asi nejvíc. Zaslouženou pozornost přitáhl i Štěpán Smetáček při svém sólu na bicí, kdy náležitě využíval i méně tradičních částí soupravy (gong a velký buben zavěšené na konstrukci) a experimentoval se zvuky.

Závěr turné se blíží

Zemětřesení po 25 letech je projektem, který se na koncertních pódiích moc dlouho neohřeje. Kapela plánuje dalších pár vystoupení převážně v Čechách, ale i na Slovensku, a pak si všech pět zase půjde vlastními hudebními i lidskými cestami. Proto pokud můžete, zajděte na místa, kde nyní hrají. Další příležitost po dalších pětadvaceti letech se opakovat nebude.

A protože nás toto turné opravdu baví, můžete se přečíst report z pražského koncertu. Ovšem fotografie jsou z koncertu plzeňského, který jsme navštívili také. Kde se potkáme příště? Že by to bylo Brno?

Text: Sylva Kaplanová

Foto: Martin Hanáček

Zbývající termíny turné

26. 11. 2018 Bratislava, MMC (Randál)
27. 11. 2018 Brno, KD Semilasso
28. 11. 2018 Ostrava, Barrák
29. 11. 2018 Vrůtky, RC Mlýn

Author

Napsat komentář