Plzeň v sobotu večer padla pod náporem vikingských válečníků Amon Amarth

S velkou parádou pokračoval v sobotu v plzeňském amfiteátru Lochotín jeden z nejdůležitějších tuzemských festivalů tvrdé muziky s mezinárodní účastí Metalfest. Fanoušci ani po včerejším mocném úvodu nejevili známky únavy a toužebně očekávali vystoupení dalších hvězd v čele s legendou Stratovarius, novou kometou na metalovém nebi Beast in Black, či zvláště obdivovanými vikingskými válečníky Amon Amarth, kteří předvedli opravdu mimořádnou show.

Na probrání po divoké propařené noci

Druhý den Metalfestu odstartovali tuzemští GATE Crasher. Na probrání po divoké propařené noci příjemný rokec plný zpěvných refrénů. Další parta od nás, bučovičtí Forrest Jump, už byli o poznání tvrdšího ražení. I přes poměrně brzkou hodinu se přišlo do předních rad podívat mnoho lidí, což kapela náležitě ocenila.

Surfaři na rukou davu

Pro tento festival netradiční metalcore přivezli švédští mladíci Imminence – a zde jsme se dočkali i prvních „surfařů“ na rukou nadšených spolufanoušků. Poté jsme se dočkali folkmetalové parády od italských Elvenking. Stále více lidí začalo surfovat a členové ochranky se chvílemi celkem zapotili.

Gus G: Česko vidělo vystoupení řeckého kytarového virtuóza

To všechno se lehce zklidnilo, kdyz na pódium přišel kytarový virtuóz řeckého původu Gus G, který v minulosti hrál i s Ozzym Osbournem. Pozornost poutal velmi sofistikovanými kytarovými sóly. Fanoušci, kteří si radši zaskáčou na nějakou divočinu, to možná ocení méně, jiní si ale zajisté přišli na své. Gus G je také velmi činný na svém Instagramu, kde behem sobotního dne zval na své vystoupení na Metalfestu vtipným příspěvkem.

Beast in Black nadchli zpěvem, Stratovarius spojenými kytarovými a klávesovými sóly

A už šlo do tuhého. Nováčci na scéně power metalu, ale rozhodně ne žádní zelenáči – to jsou Beast in Black. Hned zkraje spustili salvu mohutných powermetalových melodií a zpěvák Yannis Papadopoulos vytahoval svůj vokál do pořádných výšin. Následně dostala prostor legenda svého oboru, finští Stratovarius v čele s charismatickým Timem Kotipeltem. Celá tato pětice působí po hudební stránce opravdu geniálně, zejména při spojených kytarových a klávesových sólech mnohým „padala huba na zem“. A jako jedni z mnoha přítomných, i Stratovarius začínali své turné právě zde na Metalfestu.

Trocha hororu v podání Cradle of Filth a nesmírně vydařená show Amon Amarth

A už byl čas na trochu hororu. Přesněji pro démonické Cradle of Filth, kde na postu bubeníka a kytaristy figurují hned dva Češi. Před pódiem se rozpoutalo peklo, zatímco kapela do nás pálila jeden extrémně rychlý song za druhým. Brzy po začátku sice došlo k menším technickým potížím, ale po chvilce se mohlo opět pokračovat dál. Svůj set zakončili jedním z nejznámějších songů, Her Ghost in the Fog.

A už tady bylo to nejlepší na konec – švédská vikingská výprava Amon Amarth, jeden z letošních headlinerů. Ještě před zvukovkou byla odhalena obří vikingská přilba s rohy na obě strany, na jejímž vrcholu stála bicí souprava, a se schody také na obě strany. Amon Amarth plánují brzy vydání nového alba Berserker a několik nových songů si rovnou střihli vedle osvědčených stálic jako Twilight of the Thunder God, Pursuit of Vikings nebo Guardians of Asgaard. Ze všech stran tryskaly salvy plamenů, až to chvílemi vypadalo, jako by celá stage měla shořet. Zvláště když pak byly zapáleny ještě i dvě obří runy. Atmosféru dokreslovali středověcí válečníci bojující mezi sebou, štítonoši, a při finálním songu i obří drak. Amon Amarth potvrdili, že v současné extrémní metalové branži patří mezi špici, a v listopadu je tu k radosti mnohých máme znovu.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

Author

Napsat komentář