Slovenský Topfest zaujal pestrostí: Flétny a growling najednou na pódiu i poslední koncerty Zemětřesení

O posledním červnovém víkendu se na Zelené Vodě v Novom Mestě nad Váhom konal jeden z nejznámějších slovenských festivalů Topfest. Festival, který každoročně přivítá nejedno zvučné jméno, měl letos velmi žhavé želízko v ohni – americkou kytarovou legendu Saula Hudsona alias Slashe a jeho projekt Slash ft. Myles Kennedy & The Conspirators. A protože se taková událost odehrávala jen hodinu od českých hranic, přilákala pochopitelně také hodně Čechů, reportérky Rocksoundu nevyjímaje.

TOP zázemí pro fanoušky a kavárna ze starého londýnského busu

Jestli je tento festival v něčem opravdu TOP, pak je to zázemí pro fanoušky. Festival nabízí různorodé občerstvení, kde nechybí kromě festivalové klasiky jako langoše a nudle třeba také pizza či stánek s čerstvým ovocem; perličkou je pak peruánská kuchyně či kavárna vytvořená z typického červeného londýnského double decker busu. Uhasit žízeň můžete u početných stánků s alko i nealko nápoji, které jsou rozmístěné rovnoměrně po celém areálu, u jednoho ze vstupů se navíc nachází dřevěný domeček Bar Bar s posezením.
Mobilní WC zcela překvapivě voní příjemnou vůní, a po celém areálu se vznáší jiná vůně – vůně sena, trávy, prostě léta, jak má být. Uprostřed veder je zde o pár stupňů chladněji, neboť je položen u vodní plochy – u přírodního koupaliště Zelená Voda. Přírodní areál zároveň poskytuje dostatek stínu. Návrat ke kořenům – tedy na původní místo konání – byl ze strany festivalu rozhodně správným krokem.
Pokud jste neměli k dispozici vlastní automobil, mohli jste se sem dostat kyvadlovou dopravou z vlakového/autobusového nádraží Nové Mesto nad Váhom (stejně tak v opačném směru), která však bohužel jezdí jen jednou za hodinu. Přesto stačilo být trochu pozorní při organizování svého času, a dostali jste se do areálu i zpátky na nádraží v pohodě a včas. Pro ty, kdo potřebovali, byla také k dispozici úschovna zavazadel, která měla otevřeno i ve velmi pozdních večerních hodinách.

Great Malarkey mixovali to, o čem se vám ani nesnilo

Zázemí je pochopitelně důležité, ale na festivaly se jezdí na prvním místě kvůli dobré muzice. A co že jsme tedy na Topfestu mohli slyšet? Storm Stage hostila v rámci akce Rocková maturita např. bluesrockové Kiero Grande nebo punkrockové The Mysteries. Na hlavní Blue Stage program otevírala mladá slovenská kapela Bullet Holes. V roce 2018 jim Zväz autorov a interprétov populárnej hudby udělil cenu Objev roku. Můžeme je potkat i na letošním Masters of Rock, který budou v neděli na FWcare stage zakončovat. Hrají melodický rock, nezastírají inspiraci velkými zahraničními songy. V některých písních z nich vychází a dále notoricky známá témata zpracovávají svým vlastním osobitým způsobem.

Jedním ze zahraničních hostů byli britští The Great Malarkey. Tato londýnská kapela vtrhla na pódium jako velká voda a jejích sedm členů ho okamžitě ovládlo. Styl jejich muziky není možné jednoznačně definovat, jedná se o mix hudebních vlivů od punku, ska až po folk. Proč to pitvat, když tahle kombinace, jakkoliv zní dost šíleně, v reálu skvěle funguje? Drobný frontman Alex Gillings je výborným, téměř šansonovým vypravěčem, a stejně jako ostatní členové kapely zpíval a na kytaru hrál s obrovským nasazením. S výběrem téhle party do programu Topfestu 2019 měli pořadatelé šťastnou ruku, tahle kapela rozhodně nenudila!

Další zahraniční perličkou bylo ruské folkmetalové seskupení Grai. Kombinace něžných dívčích vokálů, flétny a drsných kytarových riffů zaujala mnoho diváků. Éterický vzhled a projev ženských členek kapely ostře kontrastoval s divokým headbangingem a growlingem její mužské části. Komentáře zpěvaček o horkém počasí, na které nejsou ze své vlasti zvyklé, vykouzlily v mysli nejednoho z posluchačů představu zasněžené tajgy. Příjemné osvěžení vprostřed parného léta!
Walda Gang na pódiu rozpoutali obrovskou show s hity Waldemara Matušky. Je všeobecně známo, že si nehrají na umění, ale jde jim spíše o dobrou zábavu. I na Slovensku do lidí přímočaře hustili songy, které byly součástí dětství dnešních padesátníků. Texty mají navíc v podvědomí uložené úplně všichni, protože tyhle songy frčely svého času v rádiu a nebylo před nimi úniku. Proto nebylo těžké dav rozezpívat. Fanoušci si většinou již zvykli na to, že v čele Walda Gangu stojí Miro Šmajda, který byl na Topfestu vlastně na domácí půdě. V roce 2017 zastoupil zdravotně indisponovaného frontmana Vláďu Šafránka, ten se však bohužel na své místo za mikrofon již nevrátí – v září loňského roku odešel navždy.

Legenda Zemětřesení: poslední koncert na Slovensku

Topfestu se podařilo získat do programu i jednu opravdovou legendu – projekt Zemětřesení (Brichta/Doležal/Henych/Smetáček). Projekt vzniknuvší z ankety Černá vrána o nej české umělce v daném hudebním oboru obnovil nakrátko svou činnost k pětadvacátému výročí svého založení. I na Topfestu se šířil odkaz Jiřího Schelingera, který právě nedaleko odtud v Bratislavě jako stále ještě velmi mlád odešel na věčnost. Začínalo se překvapivě před menším publikem, amfiteátr Green Stage se ale pozvolna plnil. Green Stage je mimochodem asi vůbec nejhezčí scénou Topfestu – je situována přímo u koupaliště a podvečerní sluníčko se spolu s vodou postaralo hudebníkům o velmi pěknou přírodní kulisu (ovšem již k menší radosti přítomných fotografů).

Pánové ze Zemětřesení potěšili přítomné i opravdu speciálními kousky jako Galéra nebo Kartágo. V průběhu koncertu na pódium přišel i host, jenž tu byl vlastně doma – bývalý frontman Metalindy Paľo Drapák. Vizuálně se od té doby hodně změnil, ale bylo vidět, že má stále elánu na rozdávání a jeho hlas neztratil na síle. Miloš Dodo Doležal nezapomněl zmínit, že tento koncert je vůbec posledním vystoupením Zemětřesení na Slovensku. Dodáváme, že byl zároveň celkově předposledním vystoupením projektu Zemětřesení vůbec – to poslední se odehraje 19. července na festivalu The Legends Rockfest v Hořicích. Projekt byl obnoven jen na krátkou dobu při příležitosti svého čtvrtstoletí a další koncerty nejsou plánovány.

Sympatičtí Hands Like Houses z australské Canberry, servírující návštěvníkům Topfestu moderní rock, jsou vedle Airbourne dalším zajímavým importem od protinožců. Headlinerem Green Stage byla kapela DESmod, která do amfiteátru přitáhla v pátek jednoznačně nejvíce posluchačů. Poprocková parta slaví příští rok dvacet let od prvního alba. Své fanoušky rozhodně nezklamala a předvedla, proč jim po právu patří titul jedné z největších hvězd slovenské hudební scény. Propracované kytary, frontman Kuly je i zdatný bavič – a samozřejmě dobře napsané písně. To je ve zkratce základ úspěchu této formace.

Slash: vystoupení jeho projektu si zaslouží samostatný článek

Mezitím se však už všechno chystalo na vystoupení největší hvězdy celého festivalu – projektu Slash ft. Myles Kennedy & The Conspirators. Jejich prodlouženému setu věnujeme samostatný článek, sledujte tedy i nadále Rocksound.

Text: Sylva Kaplanová, Magda Šotolová, foto: Magda Šotolová

Napsat komentář