Zbyněk Šlefr, Parazit: Začaly se dít věci, které skončí až šest stop pod zemí

Vítáme čtenáře Rocksoundu u rozhovoru s kapelníkem Zbyňkem Šlefrem z metalové kapely Parazit, která pochází z Českých Velenic. O muzice jako takové, o právě dokončeném singlu Vítěz bere vše, ale i o aktuálním hledání nových členů do rytmické sekce si s ním povídal Petr Chán.

Jak se kapela Parazit dala dohromady?

Parazit vznikl z pozůstatku mé bývalé kapely a staronově příchozích v roce 2012, prostě takový mix, jak to někdy bývá. Kapely se rozpadají a zase formují zpět v různých útvarech. Začalo se ale znovu, přicházely nové songy a přibývaly, jelikož přibývala motivace. Prostě se dařilo – a zanedlouho bylo první CD ( Dědictví lží) na světě.

Jinak první setkání kapely, kdy jsme se dali dohromady v posledním obsazení, bylo samozřejmě u piva. (smích)

Jak bys popsal styl, který hrajete?

To je vždy těžké určit. Já sám jsem to nazval (a máme to i jako podtitul kapely) – Hard & more hard, tvrdý a tvrdší. Nemám rád škatulky, tak snad proto jsme vymysleli jednu vlastní.

Jsou nějaké kapely, co tě při skládání ovlivňují? Kde bereš inspiraci pro vaši tvorbu?

Celý život a všude. (smích). Jasně, pokud sám neuděláš nový hudební styl a nebudeš se striktně držet jen své lajny, vždycky budeš ovlivňován a inspirován. Tomu se nejde ubránit, a vlastně se ani bránit nechci. Buď tě ovlivní jedna kapela nebo styl na celý život, nebo procházíš nějakým obdobím a tlačí na tebe zrovna to, co posloucháš.

A inspirace pro tvorbu jako taková přichází sama. Je všude okolo, kam se podíváš, co prožíváš. Muzika je o pocitech a o emocích. Když jsem nasranej, asi nepřijdu domů a nezačnu psát o rozkvetlé louce plné motýlů. Tedy aspoň já teda ne!

Už máte na svém kontě dvě alba, řekneš nám něco o nich, jak vznikala?

Jak už jsem uvedl v úvodu, první LP vzniklo celkem rychle po založení kapely. V podstatě jsme hledali nějakou cestu, kudy se bude kapela ubírat, takže vznikly různé songy, co se týče tvrdosti, rychlosti atd. – prostě tvrdý a tvrdší.

Druhé CD (Mayday) bylo už upravenější, tvrdší, dynamičtější a propracovanější. Tím ale nechci říct, že první jsme odflákli. Další deska bude zase o něco lepší. To je prostě vývoj, jako u každé kapely.

Jak náročné bylo dát ty desky dohromady? A kde nahráváte?

Bylo to úplně v klídku. Bylo z čeho vybírat, jelikož jsem měl velmi plodné autorské období a měli jsme materiálu dost.

Nahráváme u Rastyho doma. Studio je poměrně dobře vybavené – na to, že si ho vybudoval doma ve sklepě. Pro naše potřeby, jak na zkoušení, tak na nahrávání, je nadstandardně dostačující.

Také jsem slyšel, že váš frontman vyrábí kytary. To je určitě super mít někoho takového v kapele.

Prosím? A já si doteď myslel, že frontman jsem já? (smích).

Ne, vážně. Na to si nehrajeme. A ano, Rasty vyrábí kytary, a to velmi dobře. Sám mám od něj jednu na zakázku a dvě mi upravoval.

A ano, je to dobré mít takovýho panáčka v kapele, bez Rastyho by nebyl Parazit tím, čím je

Teď něco o tobě samotném. Co tě přimělo stát se muzikantem?

Chtíč, sluch, touha, zvědavost, rebelie atd. Taky legenda Katapult. Maminka nás s bráchou vzala v mých 11 letech na jejich koncert, a tam přišel asi zlom. To se bavíme o roku 1983, tedy v roce vydání desky Metalliky – Kill’Em All, pro mě zásadní desky spolu s Cowboys from Hell od Pantery, to bylo ale až v roce 1991.

Vyrůstal jsem na Beatles a na rock’n’rollu, a to v tobě zůstane a vezeš si to s sebou celej život. Můj starší brácha mlatil do kytary, a pak, když jsem byl na škole, můj spolubydlící vytáh kytaru. Prostě to bylo všechno se vším svázaný a propojený, a bylo jen otázkou času, kdy zmáčkneš to pomyslný tlačítko „start“ a začnou se dít věci, který skončí až šest stop pod zemí.

Tvoje předchozí kapela byla hodně úspěšná, mohla si zahrát i na Rock for People. Chceš to s kapelou Parazit dotáhnout taky takhle daleko?

Zahrát si na takovém fesťáku s parazitem? To je otázka. Jasně!!!

Kam to chci dotáhnout? Buďme realisti. V poklidu – kluby, menší kulturáky, tedy taková střední třída.

Už jste hráli s kapelama, jako jsou např. Arakain, Alkehol nebo Doga. Jaká to byla pro vás zkušenost?

Logicky velká. Především co se týče aparatury, ozvučení, profesionálního zázemí, a hlavně, co si budeme povídat, zkušenost s větším publikem.

Jinak ať naši velikáni prominou, nějak zvlášť velké vzory pro mě nebyli – s výjimkou Arakainu, na těch jsem vyrůstal. Takže se občas můj kytarový rukopis potká s Urbanovým, ale tomu neutečeš. Ale otázka zněla – zkušenosti, takže jednohlasně za celou kapelu: ano, velká zkušenost to rozhodně byla.

Bohužel se nám doneslo, že vaši kapelu opustili dva členové a že teď sháníte novou krev. Jaké máte požadavky na nové členy?

Ano, bohužel, přibývalo práce a ostatního všeho možného, a ubývalo hraní, zkoušek a motivace. Prostě jsme si jednoho dne řekli, že nás to takhle nebaví, a odešly kopáky a basa. A bylo. Usnuli jsme a nedělo se nic. Jenže když to máš v krvi, tak tě to spát nenechá, a tak jsme zase probudili draka a začali hledat nové členy, ale prostě se nedaří. Jsme v nesprávném kraji? Nebo lidi zlenivěli? Nevím.

Přitom – o co jde? Umíš zmáčknout čtyři struny, kopnout do dvojšlapky, zamlátit si do kotlů? Chceš si zahrát v kulturáku nebo v rockáči? Nechceme po nikom žádné hudební vzdělání nebo školy, sám jsem samouk a ještě levák, takže vím, že když chceš, jde to. Máš chuť hrát tvrdě, hutně, melodicky, zazpívat si vokály, pobavit se? Trocha umu, angažovanosti a zodpovědnosti, dobrý přístup – a jsme tu pro tebe, budoucí bicáku a basáku. Pokecáme, zahrajem si. Nikdo z nás není profík, ale to, že člověk chce – to znamená strašně moc.

Až seženete nové členy, jaké máte plány do budoucna? Chcete být pořád lokální kapela, nebo chcete mířit někam dál?

Ta odpověď už tu zazněla. Už hrajeme nějakou tu dobu, už na to není tolik času cpát se někam na festivaly nebo koncertovat dvacetkrát za měsíc. Pár vystoupení jednou za čas, někam popojet a zahrát si s pár kapelama na pěkné akci, to jo. Anebo udělat pár sólo koncertů.

Slyšel jsem že máte rozpracovaný nový singl? O čem je?

Rozpracovaných mám víc věcí, není to vždy tak, že bys z jednoho nápadu udělal song. Záleží i na riffech, který tě jen tak napadnou, někdy se něco vytáhne i z pověstného šuplíku se starýma nápadama. Občas něco spojíš, něco rozdělíš.

Jinak singl je už hotový, máte se na co těšit. O čem je? Snad napoví název – Vítěz bere vše.

Co bys na závěr vzkázal vašim věrným fanouškům?

Těm nejvěrnějším – ať vytrvají v čekání. Všem ostatním – ať nás dál podporují a drží palce při hledání muzikantů. No a těm, co se doma válej a umí na basu, nebo na bicí, a chtěli by to zkusit: Není nic jednoduššího, než nás kontaktovat (zbynda.es@centrum.cz).

Díky za rozhovor a přejeme vám, ať jste v tom hledání brzy úspěšní.

Díky. Metal forever.

Ptal se a fotil Petr Chán

 

Author

Napsat komentář