Kateřina Bartoňová, Imortela: Na Masters of Rock jsou lidi semknutí a na jedné vlně

Imortela

Kde se dá na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích najít jediný kousek klidu a ticha, když kolem burácí muzika z obou pódií? Jedině v autě! A právě do auta v zázemí festivalu jsme se k mikrofonu usadily s Kateřinou Bartoňovou, zpěvačkou kapely Imortela, která to sem vůbec neměla daleko – kapela přijela z Otrokovic. Řeč byla samozřejmě především o novém CD Nespoutaná a jeho koncertním křtu, ale dověděli jsme se také, že nové písničky se „vaří“ přímo u Bartoňů „v kuchyni“. Jak by také ne, když další významnou kapelní postavou je Katčin manžel Marek.

Jak vznikla Imortela, jak to všechno začalo?
Zakládajícími členy jsme já a můj muž Marek Bartoň – my dva jsme byli u zrodu Imortely, stalo se tak v roce 2005. Kapela vznikla s tím, že jsme chtěli – a dále chceme – hrát melodický metal z vlastní tvorby.

Vaším symbolem je hořící kruh. Proč právě tento symbol, jaký má ve vašem podání význam?
Tento symbol máme i na novém CD, které dnes na Masters of Rock křtíme. Moc se nám zalíbil, protože kruh je něco nekončícího. Stejně tak i název Imortela se dá volně přeložit jako nesmrtelná. Když nám to grafička Šárka Hrubanová – dnes už naše kamarádka – ukázala, naprosto nás to nadchlo a mezi dvaceti návrhy jsme si vybrali právě tento.

Budete tedy křtít cédéčko. Jak vznikalo, jak se jmenuje a kdo ho pokřtí?
Je to naše čtvrtá řadová deska, má název Imortela – Nespoutaná, a hořící kruh, který jsem již zmiňovala, je zakomponovaný v přebalu cédéčka. Fanoušci na něm najdou šest skladeb, které jsme nahrávali ve studiu Shark v Bzenci v dubnu a květnu minulého roku, plus jsou tam bonusy, které jsme nahráli už dřív, ale nikdy na žádném cédéčku nevyšly. Při koncertě nám ho bude křtít Luděk Struhař z Motorbandu, který navíc se mnou na toto cédéčko nazpíval skladbu Naplno žít.

Zazní tato skladba také při vašem koncertě?
Ano, ano, zazní, budeme ji s Luďou zpívat spolu. Z desky zazní kromě jedné skladby úplně všechny písně, ale přidali jsme do repertoáru i dvě starší věci, které bychom nechtěli vynechat, protože fungují na koncertech dobře a máme je moc rádi.

Je to vaše první vystoupení na Masters of Rock?
Je to naše první vystoupení zde.

Takže se jistě těšíte před fanoušky tohoto známého festivalu…
Velká pokora. Těšíme se a bereme to velmi zodpovědně. Doufáme, že nás fanoušci podrží a podpoří, a že to všechno klapne tak, jak to máme pro ně připravené.

V tuto chvíli už jste v prostředí festivalu Masters of Rock pár hodin strávili. Jaké jsou zatím vaše nejsilnější dojmy, zážitky?
Mě tady nejvíc baví ti lidi. Jsou semknutí, jsou na jedné vlně, vždycky tady cítím obrovskou energii a bezvadnou atmosféru, která nikdy nezklame.

Jezdili jste sem i jako běžní fanoušci?
Ano, jezdili, velmi rádi.

Natáčeli jste nedávno videoklip k nové písni Svár – jak jste přišli k takovému neobvyklému prostředí?
Máme na kontě celkem tři videoklipy. Autorem všech tří klipů je mladý šikovný kameraman Radek Richter. Když jsme s Radkem vymýšleli prostředí pro ten třetí, ke skladbě Svár, měli jsme samozřemě na mysli různá místa, ale jelikož jsme chtěli něco interiérového, napadla nás kaple. A i když byl červenec a venku třicet stupňů, měli jsme tam stopadesát hořících svíček – a během půl hodiny bylo v kapli padesát stupňů.

Ještě zůstaňme u věcí neobvyklých jako prostředí klášterní kaple, u věcí řekněme až středověkých, historických. Méně obvyklou zálibou bezesporu je historický šerm, který je s vámi také spojený. Kdo z vaší kapely se mu věnuje?
Historický šerm dělá manager a zakladatel kapely Marek Bartoň. Působí ve skupině Berendal, a právě tato skupina si zahrála v našem prvním videoklipu, který jsme natáčeli na hradě v Malenovicích. Tento klip má i dějovou linku, kterou ztvárnili právě členové skupiny Berendal, stejně jako zajímavé souboje. Je to náš první klip a mám ho moc ráda.

Už jsme zmínili, že Marek Bartoň je zároveň váš manžel. Proto se nemohu nezeptat trochu v osobnější rovině – jak to funguje, když má člověk v kapele rodinného příslušníka, rovnou manžela?
Určitě je výhodou, že můžeme spolu skládat písničky. Když přijde s nějakým nápadem, může mi to rovnou zahrát.

Tedy přímo doma máte tu líheň, přímo doma máte ten hrnec, ve kterém se to vaří.
Přesně tak. Já si do toho mohu rovnou zkusit zpěvové linky, ta spolupráce je jednodušší, než kdybychom byli každý jinde.

Co posloucháte v soukromí? Máte nějaké obzvlášť oblíbené kapely?
Určitě jsme hodně ovlivnění melodickým metalem. Tedy je to například Nightwish, Stratovarius, Sonata Arctica…abych na někoho nezapomněla, je toho hodně… Z těch modernějších mám v poslední době hodně v oblibě Battle Beast, a mohla bych pokračovat dál. Například ještě Delain, a Tarja samozřejmě.

I u nás máme velké hvězdy české hudební scény – hráli jste na koncertech či festivalech, kde hrál Vitacit, Miloš Dodo Doležal a mnozí další. Kdo vás například mile překvapil při osobním setkání?
Těch kapel, které známe a se kterými jsme absolvovali spoustu koncertů a festivalů, je strašně moc. Ale určitě stojí za zmínku náš festival, který pořádáme každým rokem – Imortela Metalfest. Na ten jsme samozřejmě zvali kapely, které nás dokázaly překvapit, ukázat, že i na české scéně a mezi méně známými kapelami jsou lidé, kteří umějí hrát, jsou dobří a stojí za to. Festival se koná každý rok v Otrokovicích, ale letos nám spousta věcí pořádání festivalu narušila, takže se nekonal. Především jsme měli hodně práce s deskou. Ale ještě zvažujeme i zimní variantu.

Jste tedy z Otrokovic – to je u Zlína, tedy kraj slivovice. Vnímáte to nějak? Nebo vás spíš štve obraz jižní Moravy jako regionu opilého, jak nás občas vnímají ve zbytku republiky? Kdo tu nežije, mívá někdy poněkud zkreslené představy.
Přesně tak to je – ale my si z toho nic neděláme, protože víme, že jsou tady dobrosrdeční lidé, kteří mají co nabídnout. Morava je kraj vína a slivovice a já to tady prostě miluji. Vždy, když za námi přijedou přátelé z jiných koutů naší země, cítí se tu dobře a rádi se sem k nám vrací.

Ptala se: Sylva Kaplanová, foto: archiv kapely

 

Napsat komentář