Osmdesátková párty nekončí, Steel Panther vydávají novou desku

Steel Panther

Poté, co kapela Steel Panther pobavila a šokovala účastníky letošního festivalu Masters of Rock, chystá na podzim vydání svého pátého studiového alba. Ponese název Heavy Metal Rules a fanouškům z něj předhodila již druhý kousek k ochutnání.

Lakem na vlasy vonící divočáci

Partička lakem na vlasy vonících divočáků kolem Michaela Starra se na přelomu tisíciletí živila hraním po losangelských klubech. Vtipné imitování hair metalových kapel z osmdesátých let mělo u diváků takový úspěch, že se muzikanti rozhodli z tohoto období nikdy nevyrůst. A za těch devatenáct let, co spolu hrají, vybrousili Ralph Saenz (Michael Starr – zpěv), Darren Leader (Stix Zadinia – kytara), Travis Haley (Lexxi Foxx – basa a zrcátko) a Russ Parrish (Satchel – kytara) svou show do blyštivého diamantu.

A refrén všichni…na jeden mikrofon!

Jejich videoklipy a pódiová vystoupení jsou sestaveny ze všech klišé, která jsme v osmdesátkách milovali na hair- a glam metalových kapelách. Dlouhé zalakované vlasy, legíny s leopardími vzory, synchonní smyslné pohyby pánví do rytmu písní? Ano! Zpívání refrénů všech členů kapely na jeden mikrofon, kytarista zalomený během sóla do bizarní pózy a holky? Ano, hodně holek, protože bez těch nemá žádná muzika smysl. Oblečené, polonahé a ke všemu svolné. Přesně o tom totiž osmdesátky byly.

Sexismus i dobře šlapající muzika

Show Steel Panther (slovníkem feministek) představuje ženy v těch nejhorších genderových stereotypech a je bez diskuze sexistická, šovinistická… a geniální! Protože mezi všemi těmi šminkami, flitry a oplzlostmi si nejde nevšimnout, že to Starrovi zatraceně dobře zpívá a kytarista také není žádné ořezávátko. Jejich ztvárnění rolí rockových hrdinů obsahuje přesně vyvážené dávky sebeironie, vtipu a dobře zahrané naivity. A tenhle mix velmi dobře funguje, zejména pro ty, kdo prožili osmdesátky jako teenageři a na hudebních klipech té doby vyrostli.

Heavy metal vládne světem

Jejich páté studiové album vyjde 27. září a dostalo název Heavy Metal Rules. Obsahuje 10 songů, z nichž dva již byly opatřeny videoklipy a poslány do světa. 8. července pobavil nedočkané fanoušky klip k písni All I Wanna Do Is Fuck (Myself Tonight). Název napovídá, že text písně i videoklip budou obsahově opět monotématické – sex, sex, sex a sex.

 

Zašifrované odkazy na rockové klipy

Ve druhém případě byla videoklipem opatřena baladicky laděná Always Gonna Be A Ho. Klip byl vypuštěn do světa na začátku srpna a Steel Panther v něm (samozřejmě po svém) zpracovávají téma klasického milostného trojúhelníku. Myslím, že jeho herecké ztvárnění vám do očí vžene slzy…smíchu. Za zmínku stojí skutečnost, že v něm Steel Panther zašifrovali další odkaz na rockové klipy z osmdesátek – totiž svůdnou femme fatale, jejíž postava se vine vícerem klipů a hlavním hrdinům způsobuje srdeční problémy. Věnujme při té příležitosti tichou vzpomínku kráse Tawny Kitaen (Whitesnake), Stephanie Michelle Seymour (Guns ‚N‘ Roses) či Alicie Silvestone (Aerosmith).

 

 

A kolik odkazů na videoklipy z osmdesátek jste v tomto klipu našli vy?

Text: Magda Šotolová, foto: Honza Švanda

Author

Napsat komentář