Zimní Masters of Rock oslaví v listopadu patnácté výročí existence

Powerwolf, Attila Dorn

Patnáctý ročník jednodenní akce Winter Masters of Rock, kterou ve zlínské hale Euronics pořádá agentura Pragokoncert, již zná kompletní soupisku kapel pro letošní rok. A že je opravdu na co se těšit – čeká nás žánrově pestrá celodenní metalová pařba. Samozřejmostí budou taky stánky s merchandise okolo haly i s venkovním sezením s možností rychlého občerstvení, jak už jsme zvyklí. Doufejme, že počasí bude i při této zimní době příznivé, a pojďme se tedy konečně podívat na to, co všechno nás při tomto jubileu čeká!

Stam1na z Finska zahraje progressive thrash metal v rodném jazyce

Na úvod se nám představí finská vycházející hvězda Stam1na, která není ve své zemi žádnou neznámou. Ba naopak – jejich třetí album nesoucí název Raja (2008) se umístilo ve své době na prvním místě v oblasti popularity jednotlivých hudebních nosičů. Po hudební stránce jde o řízný progressive thrash metal, což je pro tuto zemi poněkud neobvyklý žánr, ale o to líp pro nás, že se hned takhle ze začátku setkáme s něčím originálním. Jen si zde asi většina z nás moc nezazpívá, jelikož kapela má texty ve svém rodném jazyce – ale to je to nejmenší.

 

Americké zastoupení: The Black Dahlia Murder

Z USA k nám dorazí death metalová formace The Black Dahlia Murder, která se své tvorbě inspiruje texty H.P. Lovecrafta, horrorovými příběhy, okultismem a podobnou tématikou. Tyhle americké drsňáky jsme již několikrát přivítali na Brutal Assaultu, a i když se Masters of Rock zabývá spíše „jemnějšími“ metalovými žánry, tak je třeba pamatovat na to, že i tvrdší metal u nás má čestné místo. Parta kolem obou mozků kapely, zpěváka Trevora Strnada a baskytaristy Briana Eschbacha, se těší na to, až do svých fanoušků na turné nasype průřez svou – prozatím osmialbovou – diskografií.

 

Mladá krev z Německa: The New Roses i Beyond the Black

Jednou z těch mladších kapel, které zde uvidíme, bude německá hard rocková banda The New Roses, kterou jsme u nás zatím mockrát neviděli. Do podvědomí širší veřejnosti se už ale dávno dostali, a to třeba jako předkapela texaských ZZ Top při jednom z jejich turné. Prozatím mají na kontě tři alba a budou příjemnou hardrockovou oddychovkou mezi „rychlejšími“ kapelami. Čtvrtí do party jsou symphonic metaloví Beyond the Black v čele s nádhernou Jennifer Haben. Letos hrají sice teprve pátým rokem, ale u nás už jsme je přivítali třeba jako předkapelu hvězdných Powerwolf. Budou též jedinou letošní kapelou s ženským zastoupením. Tady si přijdou na své příznivci rychlé, melodické a příjemné harmonické muziky. Stejně jako The New Roses, i Beyond the Black zatím vydali tři alba, to nejnovější z loňského roku nese název Heart of the Hurricane.

 

Severská nadvláda: Insomnium a Bloodbound

Druhou finskou kapelou tohoto dne bude melodic deathmetalová parta Insomnium, která u nás koncertuje poměrně často. Letos v říjnu jim vyjde osmá deska Heart Like a Grave, ze kterého budou čerpat během svého evropského turné. Tři z pěti muzikantů jsou zde dokonce od samých začátků skupinu v roce 1997. Pojďme se ponořit do světa temnoty, smutku, ztráty a mysticismu v metalovém hávu! Rovněž ze Skandinávie k nám přijede švédská powermetalová pětice Bloodbound, kterou dobře známe z Metalfestu i Masters of Rock. Taky se u nás objevují často, a letos navíc slaví 15 let. Jak? Vydáním devátého alba Rise of the Dragon Empire. Kdo z vás má rád fantasy a sci-fi plné bojů nadpřirozených bytostí, je tu správně. Bloodbound rychle nabývají na popularitě a i jejich sólové koncerty jsou vždy hojně navštěvované.

 

Temní Moonspell v temných večerních hodinách

Další z kapel reprezentující tvrdší odnože metalu budou portugalští gothic-black-melodic deathmetaloví Moonspell. Z této pyrenejské země neexistuje zrovna velký počet kapel, který by byl znám téměř každému metalovému fanouškovi, ale jak se říká, výjimka potvrzuje pravidlo. Jejich turné s Cradle of Filth na začátku minulého roku, stejně tak jako jejich koncert na Masters of Rock pár let zpátky, přilákaly mnoho vyznavačů této temné metalové veličiny. Jejich živá vystoupení jsou lemována tématikou zobrazující potemnělé kostely, hřbitovy za úplňku a podobně. Jejich vystoupení tedy na sto procent očekávejme v pozdních večerních hodinách. Ve svých textech se zabývají hororovou literaturou, satanismem a podobnými záležitostmi, což je pro pozdní denní dobu jako stvořené. Zatím poslední jejich deskou je „1755″ z předloňského roku.

 

Rotting Christ se ohrazují vůči křesťanství

Dvojici headlinerů patnáctého výročí této akce tvoří žánrově úplně odlišné kapely. První z nich jsou rituální blackmetaloví Rotting Christ, pocházející z Řecka. Jedná se o nejstarší kapelu letošního ročníku, vždyť jejich počátky se datují až do roku 1987. V čele této blackmetalové modly od té doby stojí nerozlučná bratrská dvojice – frontman Sakis Tolis a bubeník Themis Tolis. Jak již název napovídá, jejich tvorba se ostře ohrazuje vůči křesťanství a sympatizuje se satanismem, což dokládá třeba i název alba Rituals z roku 2016. K nám dorazí se třináctým studiovým albem nesoucím kacířský název – The Heretics. Mimochodem, když před dvěma lety vystoupili na Brutal Assaultu, strhla se obří bouře, při které šlehaly přes celou oblohu mohutné blesky osvětlující celý festivalový areál. Největší peklo se symbolicky strhlo při songu Apage Satana, což vytvořilo vskutku úchvatnou atmosféru, a i přes mohutný déšť si to kapela i fanoušci náležitě užívali.

 

Powerwolf se během posledních let vyšvihli nahoru

Druhým headlinerem bude německá power metalová senzace Powerwolf, kterou jistě není třeba dlouze představovat. Koncertují u nás velmi často, ať v rámci festivalů, nebo i sólových koncertů, a jejich oblíbenost stoupá strmě vzhůru. Operně školený zpěvák Attila Dorn s dvojíci kytaristů Greywolfových (nejde o bratry, tato jména jsou pouze pseudonymy), showmanem a varhaníkem Falkem Maria Schlegelem a bubeníkem Roelem van Heldenem si neustále získávají další a další srdce fanoušků power metalu po celém světě. U nás ještě před pár lety patřili – třeba na Masters of Rock – ke kapelám s odpolední hrací dobou, posledních pár let se však řadí mezi headlinery. U nás představí své sedmé studiové album nesoucí název The Sacrament of Sin. Několik opusů z něj zahráli už na letošním Metalfestu. Kromě postu bubeníka se tahle parta drží ve stále stejné sestavě už od svých začátků v roce 2003. Po prvních pár písních, než půjde do tuhého, se Attila na sto procent zeptá: „Czech Republic, are you ready to celebrate a holy heavy metal mass tonight with Powerwolf?“

 

Promyšlené zázemí i na počátku zimy

No, celý tento den bude zkrátka a dobře jeden velký metalový masakr. Žánrový rozptyl je velmi široký, a kdo by si chtěl ukrátit čas čekáním na svoji oblíbenou kapelu, bude moci využít venkovní stánky s nejrůznějším občerstvením. K dispozici bude i restaurace nacházející se přímo naproti vchodu do haly Euronics. Stánky s merchandise různých kapel a metalová konfekce budou též k mání. A s největší pravděpodobností – stejně jako loni – bude na všechny návštěvníky čekat afterparty v nedalekém kulturním stánku Masters of Rock Café, a to až do páté hodiny ranní, kdy mimochodem, jezdí první vlakové spoje. Co říct na závěr – od brzkého poledne až do rána dalšího dne o vás bude perfektně postaráno, a to v té pravé metalové režii.

P. S. Přijedou i Gloryhammer

A jedna novinka novinka – po úspěšném vystoupení na festivalu Ostrava v plamenech bylo 7. 8. oznámeno, že přijedou i Gloryhammer a představí nám svou nejnovější desku Legends From Beyond the Galactic Terrorvortex!

Vstupenky zakoupíte tradičně na webu: mastersofrock.cz.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

 

Napsat komentář