Králové progressive metalu Dream Theater zahrají příští rok v Praze

Dream Theater

Po úspěšném koncertě v rámci festivalu Masters of Rock vystoupí uznávané virtuózní progressive metalové uskupení Dream Theater v sobotu 15. února 2020 v pražské Tipsport aréně. Pánovém nám opět předvedou několik songů z nového alba Distance Over Time a zároveň oslaví i jedno významné výročí: 20 let od vydání veleúspěšné desky Metropolis Part 2: Scenes From A Memory. Kromě toho uplyne příští rok 35 let od doby, kdy se tito mistrní hudebníci dali dohromady.

Jak hluboká je jejich hudba, tak neobvyklé jsou jejich texty

Dream Theater vznikli v roce 1985 v americkém Bostonu. Mezi základajícími členy byli kytarista John Petrucci a baskytarista John Myung, kteří oba vystudovali bostonskou Berklee College of Music. Spolu s nimi byl s kapelou od začátku spjat bubeník Mike Portnoy, kterého v roce 2010 nahradil Mike Mangini. Doposud vydali Dream Theater 14 alb a za ta nejúspěšnější jsou považována Images and Words (1992), Awake (1994) a Six Degrees of Inner Turbulence (2002).

V jejich textech najdeme mnoho hlubokých filozofických úvah, emočních výkyvů a temných stránek závislostí, stejně tak jako i prvky fantasy a sci-fi nebo problematiku mentálních poruch a různých nevšedních myšlenkových pochodů. Mnoho písní má délku několik desítek minut, například čtyřiadvacetiminutová Octavarium vyprávějící o muži, který se po 30 letech probral z kómatu. Ta je rozdělena na pět částí spojujících se do jednoho souvislého děje. Takováto kompozice je v tvorbě Dream Theater velmi častá, čímž se lehce připodobňují notoricky známým Pink Floyd. I ti na svých albech často tvořili příběhy sestávající se z několika po sobě jdoucích písní. Z tohoto všeho lze vyčíst, že na své si u této pětice přijdou především náročnější posluchači. Není to hudba k vyblbnutí, vyskákání, ale spíše k soustředěnému poslechu. Zde máme tu čest s instrumentální dokonalostí, s hudbou, do které je třeba se zaposlouchat a ponořit – a nechat se unášet precizní nástrojovými výkony a tajemnou atmosférou.

Virtuozita a neobyčejné projekce

Velmi originální je též světelná show a projekce provázející každý koncert těchto veteránů, kteří se můžou pochlubit dvojnásobnou nominací na cenu Grammy. Projekce skýtá například nadčasové labyrinty vědeckých ústavů, prostředí vesmíru a interiéry mimozemských základen. Místo lidí se zde často vyskytují kyborgové a najdeme tu i mnoho dalších motivů budocnosti. Na mnoha promítaných objektech můžeme spatřit logo kapely, známé jako Majesty symbol. Tyto majestátní prvky jsou doprovázeny komplexní a precizní instrumentální stránkou. Při Petrucciho sólech, která mnohdy trvají i několik minut, zůstává rozum stát, co tento kytarový mág dokáže. Ne nadarmo je součástí projektu G3, který čas od času vyrazí na turné a vždy je jeho součástí John Petrucci ve společnosti dvou kytaristů, kteří patří mezi ty nejlepší na světě (součástí G3 byli například Steve Vai, Joe Satriani, Brian May, Steve Morse, Michael Schenker, Billy Gibbons nebo Yngwie Malmsteen). Baskytarista John Myung působí poměrně nenápadně, jeho technika je však rovněž fascinující. Používá především pětistrunnou, ale i šestistrunnou basu a při Petrucciho sólech s ním často drží společné tempo i kompozici, což na baskytaře rozhodně není nic jednoduchého. John Myung při tomto často používá techniku tappingu, která je u basistů velmi neobvyklá.

Nejrychlejší bubeník na světě a zpěvák, kterého symbolizuje lebka

Za těmito dvěma je za velmi rozmanitou soustavou bicích usazen Mike Mangini. Majoritu jeho výbavy tvoří oblouková rampa, jejíž součástí jsou rozmanité bicí nástroje, mnohdy i velmi vysoko zavěšené. Častou součástí koncertů Dream Theater je i jeho několikaminutové sólo. Pyšnit se může mimo jiné i tím, že mezi lety 2002 a 2005 držel rekord jako nejrychlejší bubeník na světě. Hrál i v thrashmetalové kapele Annihilator, před příchodem do Dream Theater působil jako učitel na Berklee College of Music v Bostonu. Nejstarším členem je klávesista Jordan Rudess. Operuje na majestátní klávesové sestavě, která je umístěna na otočném podstavci a v jejím středu je umístěna velká replika loga Dream Theater. Ke kapele se přidal právě během nahrávání alba Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory. Posledním do party je kanadský zpěvák James LaBrie, který se ke skupině připojil v roce 1991. V popředí pódia vždy stojí jeho stojan na mikrofon ve tvaru ruky, která drží lidskou lebku. Kromě svého působení v Dream Theater vydal i několik sólových alb.

Dream Theater slibují ohromný, téměř tříhodinový set, ve kterém zachytí průřez svojí dosavadní tvorbou, a během ledna a února předvedou tuto majestátní progressive metalovou show na osmadvaceti koncertech v šestnácti evropských státech. Vstupenky na tento honosný koncert jdou do prodeje 20. září. a můžete je koupit na webu mastersofrock, nebo v síti Ticketportal.cz.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

A máme tu i jeden nový videoklip od Dream Theater

 

Napsat komentář