Eluveitie obšťastní Zlín, s sebou berou Lacunu Coil a Infected Rain

Eluveitie

Je nám ctí, že Zlín byl zařazen mezi zastávky podzimního turné kapely Eluveitie, která se letos vydala na cesty s Lacunou Coil a Infected Rain. Poslední jmenovaní stále rostou a opět si zahrají na velké scéně.

7. prosince přivítáme ve Zlíně silné trio

Není to tak dávno, co švýcarská folk metalová senzace Eluveitie opanovala jeden z večerů na vizovickém festivalu Masters of Rock. Letos vydali své osmé album nesoucí název Ategnatos, a nutno říci, že opravdu přitvrdili. A 7. prosince letošního roku, což přívětivě vychází na sobotu, se u nás představí ve zlínské hale Datart spolu s italskými gotiky Lacuna Coil a moldavskou metalcoreovou kometou Infected Rain.

Eluveitie přitvrdili

Nové album Eluveitie obsahuje 16 nových songů a některé z nich (Worship, Ategnatos nebo The Slumber) se dočkaly i zpracování ve formě videoklipu. O tom, že Eluveitie opravdu přitvrdili, svědčí i ohlasy fanoušků, jako například úsměvný komentář u klipu k songu Worship, který tvrdí, že se jedná o „skvělou píseň Eluveitie a zároveň skvělé video Behemoth (frontman Chrigel Glanzmann zde má pomalovaný obličej ve stylu corpsepaintu).

 

Originální hudební nástroje i jazyk

Eluveitie nejsou českým metalistům žádnou neznámou. Intenzivně u nás koncertují v rámci festivalů i samostatných koncertů. A i přesto, že před třemi lety opustila jejich řady čtveřice hudebníků, jsou to stále oni, jak je známe už od první desky. Při jejich pestrém repertoáru dokreslují atmosféru všemožné nevšední nástroje jako niněra, bouzouki (obdoba novodobé mandolíny), harfa, skotské dudy, viola a různé typy fléten.

Co se vokální stránky týče, dominuje zde Chrigelův drsný growling, který je prokládán čistými vokálními pasážemi zrzavé krásky Fabienne Erni, která roku 2016 vystřídala dlouhá léta přítomnou Annu Murphy. Ve své tvorbě odkazují na dějiny Keltů, jejich božstva a tradice. Převážná většina textů je v angličtině, přičemž část tvoří i songy zpívané v gaelském jazyce, který několik ze členů kapely ovládá a kterým se dnes mluví již jen velmi málo.

Zazní nové, ale i starší písně

Sestava tohoto devítičlenného uskupení prošla mnohými změnami, ale Eluveitie si stále zachovávají svůj originální styl a zvuk. A to i přesto, že jediným původním členem zůstal multiinstrumentalista a zpěvák Chrigel Glanzmann. Každé jejich album se intenzivně liší od jejich předchůdce a vzhledem k bohaté historii Keltů a obdobných národů se nemusíme bát, že by byla nouze o originalitu. Při letošním turné Eluveitie zahrnuli ve svém setu především songy z letos vydané desky Ategnatos. I tak ale nezapomínají na své nejúspěšnější věci jako Thousandfold, Inis Mona, Havoc nebo A Rose for Epona.

Lacuna Coil cítí silné pouto s fanoušky

Před Eluveitie se představí dvojice nám rovněž dobře známých kapel. Jednou z nich jsou italští gotici Lacuna Coil v čele s nádhernou Cristinou Scabbia. Tato pětice během posledních let nabývá strmě na popularitě. Letos navíc vydali své deváté album s názvem Black Anima, se kterým se nedávno představili na festivalu Rock Heart v Moravském Krumlově.

Letos je to 25 let od doby, kdy se tato parta dala dohromady. Od samých začátků kombinují ženský i mužský vokál s podladěnými kytarami, přičemž někteří členové jsou oblečeni do uniforem potřísněných umělou krví. Památným budiž projev Cristiny z Metalfestu minulý rok, kdy se zmínila o velkém poutu mezi metalovými kapelami a jejich fanoušky, načež celá kapela spustila cover verzi songu Enjoy the Silence od Depeche Mode, která nesmí chybět na žádném jejich koncertě. Z novějších věcí se můžeme těšit i na novou klipovku Layers of Time a na hity jako Blood, Tears, Dust nebo notoricky známou skladbu s jasným vzkazem všemu zlému: Nothing Stands in Our Way.

Infected Rain: Lenu mívají fanoušci na dosah ruky

Druhým předskokanem budou metalcoreoví Infected Rain z Moldávie, kteří před rokem při rozhovoru pro RockSound prohlásili, že při žádném svém turné nevynechají Českou republiku. Tato pětice se dala dohromady před jedenácti lety v moldavském Kišiněvě. Rovněž nabírají velmi rychle na popularitě. Důkazem toho může být jejich loňské vystoupení na festivalu Masters of Rock, kdy už jako jedna z prvních kapel přilákali do předních řad husté zástupy metalových fanoušků.

Nebo jejich show na letošním Rock Heartu, kdy se divoká nespoutaná zpěvačka Lena Scissorhands nebála přijít ke svým příznivcům až na dosah ruky. Kromě její neskutečné energie je známá i svým vřelým přístupem ke všem fanouškům. Co se tvorby týče, letos Infected Rain vydali své čtvrté album s názvem Endorphin a několik songů z něj jako The Earth Mantra nebo Passerby již prohnalo vaše uši, pokud jste během posledních dvanácti měsíců zavítali na některý z jejich koncertů.

Nuda rozhodně nebude

Krátce před Vánoci tedy budeme mít tu čest s triem kapel naprosto odlišných žánrů a tématiky, což zaručuje, že 7. prosince ve Zlíně opravdu nuda nebude. Fanoušky novější metalové muziky potěší energičtí Infected Rain, gotické subkultuře učarují Lacuna Coil a pro folk metalisty bude připraven průřez většinou diskografie švýcarských Eluveitie, kteří jsou u nás jako doma! Vstupenky jsou stále v prodeji na webu: mastersofrock.cz.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda