Basinfirefest vstává z mrtvých, přidává další a další kapely

Tatianou Shmailyuk, Jinjer

Jsou to dva roky od chvíle, kdy byl příběh Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí dočasně ukončen jeho patnáctým ročníkem. Příští rok se však můžeme těšit na ten šestnáctý, a to opět ve Spáleném Poříčí 26. – 28. června.

Brutal Assault přiloží ruku k dílu

K návratu tohoto oblíbeného festivalu výraznou měrou přispělo i to, že s ním navázala spolupráci agentura Brutal Assault Agency. Ta organizuje festival Brutal Assault, na který se každý rok sjíždí přes dvacet tisíc metalových fanoušků z celého světa. Můžeme zde tedy očekávat i velké kapely tvrdšího ražení, které sem tato agentura pozve. Pořádný death metal, thrash metal nebo core se určitě objeví. Na druhou stranu se můžeme těšit samozřejmě i na léty prověřené a oblíbené zástupce naší metalové, rockové a punkové scény, které tu též mají svoje pevné místo. Kdo nám tedy bude hrát?

První velké zahraniční kapely jsou již potvrzeny

Pravděpodobně největším tahákem jsou prozatím australští rockeři Airbourne, jdoucí věrně ve stopách svých starších kolegů z AC/DC. Parta kolem šílence Joela O’Keefea je kromě poctivého rock’n’rollu schopná všemožných vylomenin jako běhání mezi fanoušky nebo lezení na pódiovou konstrukci. 40 let od založení zde oslaví německá heavyetalová legenda Grave Digger, hardcoreová parta Pro-Pain z USA si zase prověří, jaký kotel pod pódiem umí jejich fanoušci rozpoutat.

Metalcore v podání dam, Van Canto nástroje moc neřeš

Na „Basinu“ zazní i metalcore v podání dvou velkých jmen poslední dekády s ženským zastoupením v obou kapelách. Obstarají to moldavští Infected Rain, se kterými se po pódiu prohání dredatá kráska Lena Scissorhands, a ukrajinská kometa Jinjer, s jejichž frontmankou Tatianou Shmailyuk pořídili nedávno kolegové z Metalshopu obsáhlý rozhovor. Zatím poslední potvrzenou zahraniční skupinou jsou Van Canto, kteří hrají „a capella“. Místo kytar a basy jim postačí mikrofony. Jediným nástrojem, bez kterého se neobejdou, jsou bicí.

Thrash metal bude mít též své zastoupení

Z českých kapel doporučuji neprošvihnout divokou show gore-rock’n’rollových Gutalax. Jen je třeba si dávat pozor, aby se vám nad hlavami neprohnala nějaká ta toi-toika nebo něco podobného. Řízný thrash metal bude znít v podání Debustrolu i kapel Asmodeus a Ferat. Klasický „rokec“ pak obstará Izzi se svou Dogou. Ve Spáleném Poříčí si zařádí i velmi kontroverzní parta Hentai Corporation, návštěvu v rámci jubilejní třicáté koncertní sezóny očekávejme od Krucipüsku. Pořádný „bordel“ umí udělat i stále populárnější Cocotte Minute, Kurtizány z 25. Avenue nebo Gaia Messiah mající v sestavě tři krásné ženy.

Punkové legendy se opět sejdou

Punk má na Basinfirefestu také své pevné místo. S radostí můžeme oznámit, že nám zahraje pražská legenda SPS, ještě větší legenda Plexis, kteří slaví letos už krásných 35 let od založení. Dále vystoupí pak oblíbení Pipes & Pints, jejichž řízný celtic punk doplňují skotské dudy. Příjemnou gothic rockovou náladu nám zajistí XIII. Století. Při rockových verzích písní Waldemara Matušky a počeštěných rockových obdobách některých populárních skladeb se pobavíme na koncertě Walda Gangu.

Mnoho kapel bude teprve oznámeno

Z potvrzených kapel je toto prozatím vše, ovšem mnoho jmen bude teprve odtajněno. Již nyní ale slibuje momentální multižánrová sestava skvělý třídenní hudební zážitek.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda