Tarja v Olomouci: Finská i anglická vánoční klasika na speciálním místě

Tarja Turunen, Christmas Together, kostel Panny Marie Sněžné v Olomouci

Na svých vánočních koncertech u nás před pár dny vystupovala finská metalová zpěvačka a klasicky pěvecky vzdělaná sopranistka Tarja Turunen. První, který jsme navštívili, se konal v Olomouci v kostele Panny Marie Sněžné.

Barokní nádhera, zima a tramvaje

Kostel Panny Marie Sněžné je skutečná olomoucká barokní nádhera. Kostel mimo jiné slouží věřícím posluchačům nedaleké Univerzity Palackého, kteří tvoří studentskou farnost – každou středu se v něm koná studentská mše. A také se zde jednou za čas koná opravdu důstojný koncert. Třeba jako ten Tarjin.

Kostel je rozlehlý, a tak není divu, že se v něm teplo příliš nedrží. Olomoučtí věřící dokonce občas vtipkují o nejstudenějším kostele ve městě. Že na tom bude něco pravdy, to jsme se přesvědčili i na koncertě Tarji. Sama hlavní aktérka večera raději vystupovala zachumlaná v kabátě, aby se nenachladila, ale i tak jí to slušelo. Dokonce jsme snad ani neslyšeli pověstné tramvaje zastavující na přilehlém Náměstí Republiky téměř před kostelem a rušící nenápadně bohoslužby, jak také znají pravidelní návštěvníci kostela – a tak zdaru Tarjina olomouckého koncertu nestálo už nic v cestě.

Finské koledy prokládané anglicky zpívanou klasikou

Tarja Turunen si již několikátý rok připravila pro své fanoušky vánoční turné, tentokrát s podtitulem Christmas Together, tedy Vánoce spolu. V programu prokládá tradiční vánoční písně své finské vlasti anglicky zpívanou světovou vánoční či křesťanskou klasikou. Takto jsme mohli slyšet starodávnou píseň O Come Emmanuel, rovněž známou What Child Is This, rovnou čtyři verze Ave Maria, v instrumentálních verzích její doprovodné kapely pak také další světovou klasiku Amazing Grace či Little Drummer Boy. Jako přídavek zazpívala Tarja snad nejslavnější koledu vůbec – Tichou noc, opět ve své rodné finštině jako Jouluyö, Juhlayö. Součástí koncertu byl světelný park, který také zesiloval atmosféru tohoto neobyčejného vystoupení.

Tarja na nás myslí víc než bohatě

Tarja na Českou republiku ve vánočním čase obvykle myslí víc než bohatě. Už proto, že ví, že její koncerty bývají u nás vyprodané, zařazuje do rozpisu turné hned několik českých zastávek. Její české miniturné jsme si užili dosyta a již nyní doufáme, že se u nás příští rok zase zastaví, třeba opět pod hlavičkou pořádající agentury Pragokoncert.

Text: Sylva Kaplanová, Honza Švanda, foto: Honza Švanda

Author