Sabaton s Apocalypticou a Amaranthe: Praha pod palbou a kouřem

Sabaton a Apocalyptica, O2 arena, Praha

Vyprodáno! Tato zpráva obletěla fanouškovskou základnu Sabatonu pár dní před vystoupením v pražské O2 aréně. Velkolepá show, která u nás neměla obdoby, se konala 26. ledna ve společnosti kapel Apocalyptica a Amaranthe.

Severské trio

Termín pro české publikum byl oznámen již loňské léto. Už v té době bylo předem prakticky zaručené, že návštěvnost koncertu nebude malá. Švédští Sabaton se u nás těší velké oblibě, nejen díky spřízněnosti zpěváka Joakima Brodéna s českou zemí, ale také díky silnému poutu českých fanoušků ke kapele. Oznámení turné The Great Tour společně s Apocalypticou přidalo koncertu na přitažlivosti, a i zvolená předkapela Amaranthe byl tah na správnou branku.

Kolorit fanoušků a tajemství za plachtou

Otevření arény bylo stanoveno s dostatečným předstihem na půl šestou večerní. Přestože první kapela měla vystoupit až v sedm hodin, už od brzkého rána tu postávalo několik nadšenců, kteří chtěli obsadit přední linie. Většina z nich byla jasnými fanoušky hlavní hvězdy večera – maskáče, košile, uniformy a česká vlajka. Pódium uvnitř haly bylo před zahájením programu zakryto velkou plachtou s logem kapely Sabaton, a ukrývalo tak tajemství, které pro nás kapely přichystaly.

Amaranthe: Modern metalový otvírák

Program odstartoval švédský modern metalový sextet Amaranthe za doprovodu intra Enigma of the Helix. Amaranthe prosluli chytlavými melodiemi a údernými kytarovými riffy s kombinací moderních prvků ve své hudbě. V momentě, kdy se na pódiu ukázala zpěvačka Elize Ryd, propukl dav v hlasitý jekot a potlesk. A ještě aby ne. Elize si totiž pro toto turné nechala přichystat novou róbu, kterou si vzala i na koncertní večer v Praze, a tak na ní především mužská část publika mohla oči nechat. Na pódiu tančila, pobízela dav a točila kadeřemi, pěvecky jí zdatně sekundovali Nils Molin a Henrik Englund Wilhelmsson. Kapele to energicky šlapalo na plné obrátky a sázeli jednu pecku za druhou. Mohli jsme slyšet hity jako je Drop Dead Cynical, Amaranthine nebo Hunger, který kapelu proslavil jako první.

Apocalyptica: Metalové fláky i vážná hudba

Violoncellové kvarteto Apocalyptica nastoupilo přesně na osmou hodinu. Zadní část pódia v tu dobu zdobilo plátno, na kterém se promítaly různé scenérie i logo kapely. Finové se přiřítili s velkou energií, a také s novou deskou Cell-O, která vyšla před pár týdny. Nutno podotknout, že si skupina zakládá především na instrumentální stránce své hudby – tři violoncella a bicí. Do podvědomí metalového publika je dostaly covery od kapel jako Metallica či Slayer, ale také vlastní originální tvorba. I v Praze zazněly některé z těchto hitů. Velmi příjemné překvapení bylo spojení s Elize Ryd v písních I Don’t Care a Seemann, coveru od Rammstein, při kterých se tajil dech. Nechyběla však ani část ve stylu vážné hudby. Publikum rozpohybovaly tóny In the Hall of the Mountain King – melodie, kterou zná snad každý filmový i hudební fanoušek. Závěr jejich vystoupení patřil poté opět oslavě Metalliky a jejich Nothing Else Matters, kterou fanoušci podpořili světýlky z mobilních telefonů.

Sabaton: Válka, barikády a Ještě jedno pivo

Hlavní hrdinové večera na sebe nenechali dlouho čekat. Po intru se nám konečně naskytla možnost spatřit válečníky ze Sabaton – a že si Joakim Brodén a jeho parta skutečně přichystali speciální show. Pódium zdobily barikády z pytlů, tank a velká obrazovka v zadní části. Za burácení pyrotechniky spustili Sabaton svůj tradiční otvírák Ghost Division – a dav se mohl zbláznit. Fanoušci zpívali společně s kapelou, skandovali a šíleli. Velké plus bylo přidání kamery, které promítalo kapelu na zadní obrazovku společně s klipy, a tak měli diváci ze zadních řad lepší výhled. Sabaton českému publiku předvedli všechny hity napříč svou kariérou. Skladby jako Primo Victoria, Far From the Fame, To Hell and Back zná snad každý správný fanoušek. Nechyběly ani novinky z poslední deskyGreat War, The Red Baron a Seven Pillars of Wisdom. Výborný nápad bylo spojení s Apocalypticou v půlce celého setu, díky kterému jsme některé písně zažili z jiného úhlu pohledu. Sabaton jsou v dnešní době zkrátka v kurzu a české publikum je miluje. Takže prosím, ještě jedno pivo!

Text: Šárka Vlachová, foto: Honza Švanda

Author