Panoptikum postaviček Masters of Rock: od pirátů přes klauna po jeptišky

Fans na Masters of Rock 2019

V současné situaci se nám zdá čím dál méně pravděpodobné, že se letos v létě sejdeme na Masters of Rock. Prozatím se ale ohlédněme za vaším loňským nadšením ve vizovické likérce Rudolf Jelínek. Neboť tento festival každoročně poskytuje i přehlídku originálních postaviček

Příležitost k vyblbnutí se

Festivaly nejsou jen léto, slunce a spousta dobré muziky. Každou takovou akci dělají do velké míry i fanoušci, kteří se sem na pár dní či týden sjíždějí ze všech koutů republiky a často i ze zahraničí. Na největších českých rockových a metalových přehlídkách jako Masters of Rock, nebo Brutal Assault se vždy sejde pestré publikum: mladí, starší, Češi, Slováci, Belgičané, právník, truhlář, průvodčí, učitelka, student, zdravotní sestra či kovoobráběč. A mnozí z nich berou tyto čtyři dny také jako příležitost k vyblbnutí se – třeba v kostýmu nebo pod maskou.

Gothic styl, piráti i jednorožci

Bláznivé převleky vídáme na festivalech, dá se říci, běžně. Masters of Rock je jimi v rámci naší republiky vcelku pověstný. Můžeme zde vidět elegantní a nákladné kostýmy příznivců gothic stylu, ale také kostýmy inspirované alkoholem či naprosté blázniviny, kterými jejich nositelé chtějí prostě jen pobavit či upoutat pozornost. V posledních letech se stále častěji objevují piráti (zvláště jeden je naprosto dokonalý Jack Sparrow) a také kostýmy jednorožců a jiné overaly, které bychom uprostřed metalové kultury možná nečekali.

Pár jako z jiné doby a návrhářka z Japonska

Některé fotografie mají za sebou malý příběh. Elegantní pár, který jako by vypadl z 19. století, přicházel na večerní koncert Dimmu Borgir a nemálo spěchal. Přesto oba ochotně zapózovali autorce fotografie, která byla podobně spěšně na odchodu z areálu. „Zdravotní sestra“ neméně trpělivě a usměvavě pózovala, ani mladík s barevnou „ještěrkou“ na hlavě nebyl otrávený zájmem o svou osobu, přestože se na něj takto někdo obrací nejspíš třikrát denně.

Největší překvapení na nás ovšem čekalo po vyfocení anglicky mluvící slečny ve výrazném klobouku, s tmavorůžovými vlasy a s piercingy. Když pak odpoledne na autogramiádě získala fotku s kytarovým virtuosem Gusem G a ten snímek sdílel, bylo možné dohledat, že se jedná o mladou módní návrhářku dokonce až z Japonska.

Kéž zase brzy uvidíme podobné postavičky

Ale i ostatní přispěli k veselé atmosféře festivalu a byli jeho výraznými tvářemi. Klaun, jednorožci, jeptišky, Angus Young z AC/DC a Lemmy „jako živý“, naprosto dokonale vykreslený „meloun-man“, veverčáci, chodící láhev, zvířátka, Indiánka, „deštníček“, Spidermanové, ti všichni ozvláštnili atmosféru Masters of Rock 2019. Více fotografií z loňských festivalů najdete na našem facebookovém profilu.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Sylva Kaplanová, Honza Švanda