Nightwish se v zimě rozjedou na turné, zavítají i do Prahy

Nightwish

Poměrně nedávno přišla ze strany finských velikánů Nightwish zpráva o vydání nového alba Human II: Nature. Bylo tedy jen otázkou času, kdy budou oznámeny první termíny nových koncertů. Již víme, kdy přijedou k nám.

Nightwish naladili své fanoušky na nové album dvěma singly

Po pěti letech od vydání Endless Forms Most Beautiful se fanoušci této symphonic metalové veličiny konečně dočkali. A jde rovnou o dvojalbum, jehož délka přesahuje hodinu a dvacet minut. Jako první ochutnávka vyšel před třemi měsíci klip ke skladbě Noise, jehož děj je velmi divoký. Krátce po něm se dostalo i na píseň Harvest, která se nese poněkud v klidnějším duchu. A letos v zimě se Nightwish chystají na turné, kde budou součásti setlistu nejen tato, ale i další nová díla z jejich devátého počinu. I my si je můžeme poslechnout, a to 6. prosince 2020 v pražské O2 areně.

Neopakovatelná atmosféra provázející každý koncert

Koncerty těchto Finů jsou mnohdy až dechberoucí svojí atmosférou. Projekce zachycující krásné krajiny, různé tváře, nadpřirozené jevy, vesmír. Na scéně nechybí plamenomety, ohňostroje a řada dalších efektů. To všechno a mnoho dalšího symbolizuje tuto partu kolem mozku kapely, klávesisty Tuomase Holopainena. Nedávno byl ve hře návrat dlouholetého bubeníka Jukky Nevalainena, jenž se konečně vyléčil z nespavosti, která ho několik let trápila. Ten se ale zatím k návratu nemá, a tak tento post zastává Kai Hahto. Tuomas a kytarista Emppu Vuorinen jsou s Nightwish spjati od úplných začátků, dlouho zde účinkuje rovněž baskytarista a zpěvák Marko Hietala, který nás v únoru navštívil se svým sólovým projektem. Vysoká pohledná Floor Jansen skvěle zapadla do konceptu Nightwish již krátce po svém příchodu.

„Staří známí“ Amorphis se k nám vrátí

Jako speciální host se představí jejich krajané Amorphis, kteří s nimi jeli turné již před pěti lety, tenkrát ještě spolu s Arch Enemy. Amorphis jsou po žánrové stránce těžko zařaditelní. Stačí si projít krátce jejich diskografii, a zjistíte, že každá skladba je v něčem originální. Ne nadarmo bývají často označováni jako „finští náladotvůrci“. Tato šestice kolem dvou základajících členů, kytaristů Tomiho Koivusaariho a Esy Holopainena dosud vydala 13 alb. Tím posledním je Queen of Time z roku 2018, od kterého bylo mnoho očekáváno hned po prvním vydaném singlu The Bee. Od té doby jsme je tu měli několikrát, a letos v prosinci se k nám tito sympaťáci znovu vrací.

Finská šestice s nádechem Rammsteinů

Support těmto dvěma velkým jménům bude v režii finského industriálního projektu Turmion Kätilöt. Ti se nám představí taktéž s novým albem, které nese název Global Warming. Pokud patříte mezi příznivce kapel jako Rammstein nebo Oomph, zde si zajisté přijdete na své.

Lístky od pátku

Vstupenky na tento koncert jdou do prodeje v pátek 15. května dá se očekávat, že půjdou rychle na odbyt.  Jak je uvedeno na stránkách pořadatele, agentury Pragokoncert, zakoupíte je na portálech Ticketmaster a Ticketportal. Rozhodně doporučujeme tyto tři skvělé kapely pospolu nepropásnout.

Text: Mates Šimek, foto: archiv kapely Nightwish