Agressive Music Fest se konat bude, a rovnou oslaví kulaté výročí

V.A.R.

S postupným uvolňováním opatření kvůli pandemii Covid-19 vypadá budoucnost některých menších českých metalových festivalů opět o něco růžověji. Na své by si tak mohli přijít třeba příznivci jednoho východočeského mejdanu.

Desátý ročník se uskuteční, k vidění však bude převážně česká metalová scéna

Tento festival, jenž se koná v Pohoří u Dobrušky na východě Čech, se pravděpodobně letos dočká desátého turnusu, a tomuto číslu odpovídá i zastoupení kapel. Kdo má rád tvrdší metalové podžánry jako thrash, death, goregrind, deathcore nebo hardcore, je tu správně. Na prknech Agressive Music Festu se pravidelně střídají zástupci této muziky nejen z celé Evropy. Ovšem vzhledem k aktuální situaci, která nedovolí valné většině původně oznámených zahraničních kapel k nám dorazit, pracují pořadatelé na jejich náhradě, přičemž loví hlavně v našich metalových vodách. Areál je krásně přehledný a nedá se tu ztratit, parkování a stanování je bezplatné a ceny jídla a pití nejsou ani zdaleka přemrštěné, jak je tomu na větších akcích. Co se piva týče, ve většině případů zde narazíte hlavně na Radegast.

Tortharry popáté na Agressive Music Fest, dalšími headlinery jsou Kryptor a V.A.R.

Mezi headlinery lze zařadit nepochybně českou deathmetalovou legendu Tortharry, kteří se tu představí již popáté a brzy to bude 30 let, co tento kolos vznikl. Jejich aktuálně nejnovější album Sinister Species z roku 2018 patří mezi velmi povedené desky. Dalším velkým jménem, které už tři křížky na krku má, je pražská thrashmetalová formace Kryptor. Většina jejich tvorby pochází z devadesátých let a nepochybně při jejich setu nezůstanou v pozadí pecky jako Rychlost vítězí nebo Justiční omyl. Thrashoví veteráni V.A.R. to stále dokážou rozpálit tak jako na počátku devadesátých let. Z těch mladších jmen stojí za zmínku např. deathgrindoví Prolapsed z Hlinska, industriální Mean Messiah nebo funeral thrashová parta Götterdammerung. Dále se můžeme těšit třeba na řízný deathcore v podání Madafaka a podobnou tvorbou se prezentují i slovenští Stercore, kteří budou pravděpodobně jedinou letošní zahraniční kapelou. Mezi nově oznámenými jmény přivítejme goregrindové šílence Hystos. To není zdaleka všechno, a jak již bylo zmíněno výše, brzy bude zveřejněn zbytek line-upu.

„Mladé pušky“ na plac, předprodej vstupenek běží

Agressive Music Fest bude letos jedním z mála metalových festivalů, které se uskuteční, i když v poněkud okleštěné sestavě bez zahraničních kapel s výjimkou Stercore, a to v pátek 17. července od 15:30 hodin. Tím lépe však pro českou metalovou scénu, protože zde dostanou prostor některé naše méně známé kapely, aby ukázaly, co v nich je. Předprodej vstupenek stále běží v síti Ticketstream, možnost koupě je i na webu festivalu.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda