Nové album Gotthard je poklonou nezapomenutelnému Stevu Lee

Steve Lee

Již dnes se na pultech prodejců objeví nové album švýcarské hardrockové kapely Gotthard. Obsahuje čtrnáct zatím nezveřejněných záznamů jedinečného hlasu jejich tragicky zesnulého frontmana Steva Lee.

Gotthard na svého přítele nezapomínají

V pondělí 5. října uplyne už deset let od okamžiku, kdy náhle umlkl hlas fenomenálního zpěváka Steva Lee, a refrén písničky Heaven, hymny jeho domovské kapely Gotthard, dostal pro fanoušky nový, o poznání bolestivější rozměr.
Osiřelí členové Gotthard, nepřízni osudu navzdory, dokázali přežít a spolu se zpěvákem Nicem Maederem přidali k devíti studiovým albům další čtyři. Odkaz Steva Lee však neupadl v zapomnění. Velmi emotivní zážitek kapela připravila svým fanouškům v létě 2017, kdy pro festivaly nechala sestříhat záznamy ze starších koncertů a Steve Lee tak mohl užaslému publiku odzpívat právě písničku Heaven z obrovského plátna nad pódiem.

 

Poklady z archivu, které fanoušky potěší

Letošnímu smutnému výročí se Gotthard rozhodli čelit pozitivně. Původní plány na vzpomínkový koncert rozmetala celosvětová pandemie koronaviru. Stopka, kterou (nejen) hudební branži pandemie vystavila, však zároveň poskytla Gotthard jindy nedostatkový čas na přípravu něčeho opravdu speciálního. Z hlubin svého archivu vytáhli a oprášili dosud nezveřejněné záznamy Stevova hlasu. Společně se jim pak podařilo dotvořit celkem 14 songů a sestavit z nich unikátní album, které dostalo název Steve Lee – The Eyes Of A Tiger: In Memory Of Our Unforgotten Friend!
Album obsahuje dvě nikdy nezveřejněné písně. První je skladba Tarot Woman, druhou coververze písně The Eyes Of A Tiger (orig. Survivor) hned ve dvou provedeních, akustickém i elektrickém. K tomu nám Gotthard nadělili píseň Train, poslední song, na kterém Steve Lee pracoval, a který byl v pracovní verzi zveřejněn jako bonus na albu Homegrown – Alive In Lugano. Zbytek alba představuje devět hitů kapely Gotthard v komorních „stripped down“ aranžích.

 

Příprava alba byla jako cestování časem

Samotná příprava alba byla pro všechny členy Gotthard velmi unikátním zážitkem. „Nevěřil jsem, že ještě někdy dostanu příležitost nahrávat album se Stevovým jedinečným hlasem. V některých pasážích mne přepadl smutek, nahrávání basových linek pro mne bylo velmi emotivní,“ prozradil baskytarista Marc Lynn. „Bylo to jako usednout do stroje času, vrátit se do minulosti a nahrát další mistrovské album,“ přidává se kytarista Leo Leoni. Jedinečné bylo také nahrávání doprovodných vokálů. Zpěvák Nic Maeder popisuje: „Nahrávání vokálů pro tohle album byl bláznivý zážitek. Měl jsem pocit, jako bychom se Stevem zpívali spolu v jedné místnosti. Naprosto kouzelné!“

Album skutečně přináší nazpět krásné vzpomínky na zlatou éru Gotthard – na nadupané hardrockové hity, romantické balady a hlavně výjimečný hlas a talent nezapomenutelného Steva Lee. Tohle album by ve sbírce opravdového fanouška nemělo chybět!

Text: Magda Šotolová, foto: Jirka Rogl