Heaven Band dostal za poslední měsíc sedm smutných posil

ZZ Top

Někdy se říká, že si Bůh na nebesích skládá kapelu z těch nejlepších muzikantů, postupně je k sobě povolává. Jak na sociálních sítích podotkl Mike Portnoy (Sons of Apollo, ex Dream Theater), pomyslný „Heaven Band“ má jen za tento měsíc nejpestřejší složení, které kdy měl – a my dodáváme, že bohužel také velmi početné.

Sedm úmrtí v červenci

Co se to v poslední době děje? Nejdřív Mike Howe (Metal Church), poté Joey Jordison (Slipknot), a teď Dusty Hill. Tento týden je pro rockovou a metalovou scénu zkrátka katastrofální. Za poslední měsíc celkově odešlo sedm výrazných hudebních osobností – klávesista Gary Corbett (KISS/Cinderella), kytarista Jeff LaBar (Cinderella), houslista Roby Steinhardt (Kansas), a legendární rapper Biz Markie. Příčiny úmrtí nejsou veřejnosti většinou známé. Mnohé z nich spojuje poměrně nízký věk v době úmrtíJeff LaBar měl 58 let, Biz Markie 55 let, Mike Howe 55 let, Joey Jordison dokonce jen 46 let. Vybavuji si, jak jsem svého času kvůli psaní diplomové práce listovala německým bubenickým časopisem Drums & Percussion, a v něm byl Joey Jordison v celé své pomalované kráse, ještě za své éry ve Slipknot – tehdy jsem se s jeho jménem setkala poprvé. Necelých patnáct let nato tu není. Není to příliš brzy?

Kamarádi vyjadřují soustrast

Na sociálních sítích vyjadřují svůj smutek jejich kamarádi z řad slavných muzikantů. Za všechny jeden z nejsilnějších příspěvků – zpěvák Todd La Torre z Queensrÿche píše, že s Mikem ještě minulý týden mluvil, že byli přátelé. Na vystoupení si pak vzal na sebe své tričko Metal Church z roku 1989, a takto veřejně uctil kamarádovu památku. „V duchu jsi tam byl s námi,“ napsal na Facebooku.

Jak to bude dál se ZZ Top?

Poslední úmrtí vyvolává ještě jednu otázku – o budoucnosti ZZ Top. Dusty nedávno oznámil, že vynechá několik nadcházejících koncertů vzhledem k problémům s kyčlemi, ale předpokládal se jeho brzký návrat na pódia. Jako dočasný záskok byl představen dlouholetý kapelní kytarový technik a baskytarista Elwood Francis. Nyní však nad nejbližšími koncerty ZZ Top visí velký otazník, vždyť sestava Billy Gibbons (kytara, zpěv), Dusty Hill (baskytara) a Frank Beard (bicí), často nazývaná Tres Hombres, spolu hrála v neměnném složení více než 50 let. Zejména Billy a Frank teď musejí zažívat krušné chvíle. S odchodem dlouholetého člena a dobrého přítele bude však ještě nějakou dobu ve hvězdách, zda se ZZ Top rozhodnou pokračovat dále. Odpočívej v pokoji, Dusty a děkujeme ti za tu všechnu dobrou muziku, kterou jsi během své kariéry nahrál! Upřímnou soustrast tvým nejbližším.

Snad si „ta s kosou“ nadlouho vybrala ažaž

Pro nás, kdo to vše vnímáme vlastně jen z dálky, prostřednictvím písní a koncertů, je hodně těžké odpovědět na to, co a proč se přesně stalo a děje. Jisté však je, že zde zůstávají zarmoucené rodiny, které přišly o své nejbližší. Zároveň i my, rockoví a metaloví fanoušci, bychom chtěli vyjádřit svou soustrast a smutek nad odchodem těch, kteří mnohým z nás dělali radost a jejichž tvorba nás provázela životem. A doufejme, že si teď „ta workoholička s kosou“ vezme pořádnou dovolenou, než na někoho opět ukáže svým kostnatým prstem.

Text: Sylva Kaplanová, Mates Šimek, foto: Jaromír Zajda Zajíček

Author