Tublatanka a Turbo v Oslavanech: Historické slavnosti zněly i rockovou hudbou

Turbo / foto: Standa Vybíral
Historické slavnosti v Oslavanech připomínají příjezd krále Přemysla Otakara I. a jeho ženy, královny Konstancie Uherské do Oslavan během vysvěcení ženského cisterciáckého kláštera Údolí sv. Marie v roce 1228. Nás však více zajímalo hlavně „kolbiště“ rockové scény, na které se utkaly dvě „rytířské“ rockové legendy – slovenská Tublatanka a za Čechy plzeňské Turbo.

Vstupné lidové a dostatek míst k sezení

Pořadatelé nic nepodcenili, a to ani protiepidemická opatření. Do krásného areálu Oslavanského zámku se tak nedostal nikdo, kdo by nebyl otestovaný, očkovaný či neprokázal uzdravení z covidu. Ne každému se líbilo, že se tato potvrzení kontrolovala, ale vládní nařízení to vyžadují a pořadatelé za to nemohou. Vstupné bylo stanoveno na 200 Kč na celou akci, což návštěvníky velice potěšilo. Bylo zde umístěno plno stánků s občerstvením a hlavně zde bylo i plno míst k sezení, což není všude pravidlem. Na nádvoří zámku hrály další kapely folkového zaměření, ale jejich vystoupení jsme se nezúčastnili.

Tublatanka nechala doladit zvuk a měla perfektní show

Jako první vystoupila Tublatanka. Po první písničce přerušil frontman Maťo Ďurinda vystoupení, protože zjistil, že prvních pár řad neslyší jeho zpěv. Pronesl, že lidé přišli na kvalitní vystoupení, které si chtějí užít bez chyby, a zvukaři během asi patnácti minut dali vše do pořádku a mohlo se pokračovat. Mezi písničkami mluvil k lidem a obdivoval české publikum, které má k rockové hudbě podle jeho slov blíž než návštěvníci podobných akcí na Slovensku. My ale stále doufáme, že i tam si rocková hudba najde si své věrné fanoušky. Tublatanka měla perfektně provedenou show a doslova nás dostal perfektní zpěv Maťu. Lidé si na konci vypískali přídavek, takže slovenští chlapci museli zahrát pár dalších hitů. Zazněly skladby jako Skúsime to cez vesmír, Matka či Vo velkej škole dní.

Turbo: Staré skladby si fanoušci zpívali s kapelou

Po krátké pauze pak nastoupilo legendární Turbo, které spatřilo světlo světa už v roce 1981, a před pódiem bylo opět plno. V současné sestavě Miroslav Chrástka, Karel Mecner, Jirka Lang a Petr „Bob“ Šťastný odvedli parádní vystoupení, kde se nespoléhali jen na staré pecky, ale zahráli i plno nových písniček. Z těch známějších zazněly skladby jako Chtěl jsem mít, Přestáváš snít či Krásným dívkám. U starých písniček bylo vidět, že je fanoušci dobře znají, a zpívali si je s kapelou.
Text a foto: Standa Vybíral

Text a foto: Standa Vybíral

Author