Jethro Tull podnikli české miniturné, v Brně jsme byli při tom

Jethro Tull / foto: Miloš Milošfoto Hlaváček

Na konci října u nás odehrála tři koncerty světová rocková legenda Jethro Tull. Jejich české miniturné rovnoměrně obsáhlo celou republiku: začínalo se 26. října v Ostravě, následovalo 27. října Brno a závěr patřil 28. října Praze. V brněnské Sportovní hale Vodova byl přítomen Miloš Hlaváček se svým objektivem.

Průřez tvorbou

Koncert byl poznamenán současnou dobou a jejími opatřeními: diváci seděli a museli mít nasazené roušky. Nic však nemohlo ubrat na výborné muzice a výkonu kapely. Jethro Tull zahráli průřez svou tvorbou od samých začátků až po nejnovější album. Přivezli s sebou také zajímavé velkoplošné projekce na plátně, které umocňovaly atmosféru na jevišti.

Čaroděj s příčnou flétnou

Ian Anderson, nejvýraznější persona kapely, čaroděj s příčnou flétnou, podal na svůj věk vynikající hudební, ale i fyzický výkon. Pohyboval se po celé šíři pódia, chodil k divákům doleva a doprava, párkrát jsme viděli jeho typickou pózu „čápa“. Došlo také na výměnu nástrojů, kdy si Ian Anderson vzal místo své příčné flétny kytaru. Po přídavcích, kde samozřejmě nikdy nesmí chybět klasická píseň Locomotive Breath, si Jethro Tull vysloužili ovace vestoje.

Focení z neobvyklého úhlu

Nedá mi než shrnout koncert také z pohledu fotografa. Fotily se první dvě písničky, a to z pravé strany pódia, nikoli přímo před ním. Fotografové museli stát tak, aby nepřekáželi v dráze pohledu posledního diváka v první řadě. Méně obvyklé požadavky ale měly jediný cíl – zkrátka aby všichni v každém okamžiku koncertu dobře viděli. Během koncertu pak bylo možno fotit v hale z různých míst, a tím zachytit atmosféru na jevišti i celkový pohled na publikum, jak si užívá koncert.

Text: Miloš Hlaváček, Sylva Kaplanová, foto: Miloš Milošfoto Hlaváček