Brod 1995: Pestrá žánrová hudební směsice s Dubioza Kolektivem v čele

Mňága a Žďorp, Petr Fiala/foto: Honza Švanda

Festival Brod 1995 navazuje na své historické kořeny a přináší již poněkolikáté pestrou žánrovou hudební směsici. Jednodenní festival nabídne ska, dub, reggae i funk a hlavně rock v širokém generačním i stylovém záběru. Můžete se těšit na přední jména české hudební scény – a poprvé také na jednoho zahraničního hosta.

Poprvé zahraniční headliner: Dubioza Kolektiv

Areál Na Kutilce v Českém Brodě ožije 20. srpna hudbou. Jako zahraniční headliner se představí energická bosenská parta Dubioza Kolektiv, která namíchala náležitě výbušnou balkánskou směs ska, punku, reggae, dubu, elektroniky a hip-hopu. Tou si získala příznivce po celé Evropě i za Atlantikem – svou sílu dala poznat na festivalových pódiích včetně Glastonbury, Szigetu, Roskilde nebo Lollapaloozy. Nikde jinde než v Brodě je v létě hrát neuvidíte, tak na to nezapomeňte.

Doslova a do písmene si to poslechněte

Velmi zajímavý program ale nabídne Brod 1995 i po stránce českých umělců. Jen si to poslechněte – doslova a do písmene: Česká funky jednička Monkey Business s Romanem Holým, Matějem Ruppertem a Terezou Černochovou. Neúnavný Wohnout bratří Homolů. Rockovo-folková písničkářská stálice několika generací Mňága a Žďorp. Neskutečná šlupka energie v podobě muziky kapely Gaia Mesiah.

V dobrém slova smyslu rarity

Ale i další kapely budou stát za to – a že se mezi nimi najdou v dobrém slova smyslu rarity. Adam Lanči představí svůj projekt Cocoman & 2127sounds s jazzovými a popovými muzikanty mladé generace jako kytarista Antonín Dlapa, klávesista Jan Steinsdorfer, baskytaristé Matěj Černý a Matěj Havlíček či perkusisté Adam Koller, Petr Hanák a Marek Antoňů. Herce Vojtu Kotka známe i jako basáka kapely TH!S, která také dorazí na brodské pódium, legendární jméno již má Tony Ducháček & Garage. Live koncertní výjimku pro brodský festival udělá devadesátkový (post)punkový pojem Prohrála v kartách.

Dáváme šanci legendám i mládí

A copak nám z brodského pódia sdělí nejmladší muzikantská generace? The Silver Spoons přesvědčili ke spolupráci i producenta Dannyho Sabera, známého z působení u Rolling Stones, Davida Bowieho či U2. Chybět nebudou ani jejich generační i styloví spřízněnci a parťáci z úspěšného společného turné, kapela Deaf Heart. Na pódium se postaví také nadějní Willow. „Dáváme šanci legendám i těm, jejichž mládí a energie jsou velkým příslibem. A poprvé v historii porušujeme tradici, že na našem festivalu hrají výhradně kapely česko-slovenské hudební scény. Na druhou stranu Dubioza Kolektiv má u nás mnoho fanoušků a myslím, že svým neskutečným drajvem potěší i ty, kteří ještě neměli tu čest ji poznat,” uvedl k letošnímu výběru kapel Petr Fořt z vedení festivalu. Lístky seženete v předprodejní síti GoOut, více info pak na brod1995.cz.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Honza Švanda, videa: YouTube.com

Author