Alter Bridge rozehráli velkou šachovou partii, nové album Pawns & Kings uslyšíme už na podzim

Alter Bridge/foto: Chuck Brueckmann

Když jim na jaře roku 2020 celosvětová pandemie covidu-19 přerušila skvěle rozjeté koncertní turné na propagaci šestého studiového alba Walk the Sky (2019), vrhly se vůdčí osobnosti kapely Alter Bridge Mark Tremonti a Myles Kennedy na tvorbu materiálu pro své sólové projekty. Ve vynucené pauze tak Kennedy přivedl na svět svou druhou sólovou desku The Ides of March (05/2021) a Tremonti vdechl život svému pátému sólovému albu Marching in Time (09/2022). A letos na jaře, kdy oba muzikanti brázdili Evropu na sólových turné, potěšila fanoušky zpráva, že i tentokrát budou Alter Bridge ctít pravidlo tříletého odstupu mezi studiovými alby, a to sedmé tudíž vydají již tento podzim.

Ověřená kvalita v novém hávu

Nová deska vznikala osvědčeným způsobem, Mark a Myles si zaznamenávali své nápady a později je online sdíleli s ostatními členy kapely. Společně pak vypracovali zvukový rámec nových písní ještě předtím, než se poprvé po dvou letech všichni opět potkali ve studiu. Natěšení na nový začátek pak sfoukli nahrávání nového alba za šest týdnů.
„Velice se respektujeme,“ vysvětluje Mark Tremonti. „My s Mylesem přinášíme nápady a Scott a Brian pak písním dávají barvu a hlas. Za ta léta, co spolu tvoříme, už víme, co tahle kapela potřebuje. Snažíme si zachovat náš typický zvuk.“
Bližší informace o albu muzikanti samozřejmě dávkují po kapkách. „Bude se jmenovat Pawns & Kings, vydáme ho 14. října a skutečně se máte na co těšit,“ prozradil v květnu Mark Tremonti. „Náš producent (Michael Elvis Baskette) se do toho materiálu zamiloval. Když do sebe jednotlivé kusy začaly zapadat, prohlásil, že mu náladou připomínají fanoušky milované album Fortress (2013). Nasadil nám tohohle brouka do hlavy a my, nejspíš podvědomě, vytvořili desku podobnou Fortress, ale s moderním nádechem.“

I pěšci se mohou stát králi

Zatímco texty na prvních dvou albech Alter Bridge vyprávěly o naději a překonávání smutku, žalu a osamění, třetí album, AB III, bylo textově ještě temnější, s lyrickými tématy založenými na zklamání, nepochopení a ztrátě víry. V následných albech je pak v textech možné vypozorovat posun k pozitivnějšímu nahlížení na svět, k víře ve vlastní sílu, k sebedůvěře, odvaze a naději, že dobu temna musí vystřídat nový, jasný zítřek. Nejinak tomu bude i na novém albu.
“Don’t let the bastards grind you down, it’s time to show the devil what we are,” zpívá Myles Kennedy v titulní písní Pawns & Kings, šestiminutové baladě, kterou se Alter Bridge rozhodli vypustit do světa jako první z celého alba. „Je to bojový pokřik ztroskotanců,“ vysvětluje Kennedy. „Nejen že budeš čelit nerovným výzvám, ale ty zdoláš i tu výzvu nejvyšší. Je to vlastně příběh o souboji mezi Davidem a Goliášem,“ popisuje textový obsah první písně. Ve videoklipu plném lebek a hadů, symbolizujících nebezpečí, se taktéž opakovaně objevuje šachovnice, na které se odehrávají nelítostné bitvy s překvapivými konci. Vedle klasicky vynikajícího, naléhavého hlasu Mylese Kennedyho a dravých kytarových riffů zaujme rytmika, která v několika částech balady vyplouvá na povrch a přebírá vládu nad vším ostatním.

V osidlech výmluvnosti

Druhým songem, který Alter Bridge představili svým fanouškům, je Silver Tongue. Autorem animovaného videoklipu je Ollie Jones z Better Feeling Films, který již dříve opatřil klipem taktéž píseň Get Along z druhé sólové desky Mylese Kennedyho.
„Vlastně je to první věc, kterou jsem od Mylese slyšel,“ vysvětluje Mark Tremonti. „Ten riff mne na první poslech zaujal a ve studiu pak začal žít vlastním životem.“
„Je to téma, kterého jsem se v průběhu let už několikrát dotkl, protože mě fascinuje,“ vysvětluje Myles Kennedy. „Text je o charismatické postavě, vůdci, který je schopen očarovat a strhnout lidi tím, co říká. Sám hřeší na to, že nebude pohnán k zodpovědnosti za své činy, protože dokáže přemluvit ostatní, aby na sebe vzali jeho vinu.“

Turné Pawns & Kings obsahuje i zastávku v Praze

Nová deska spatří světlo světa v polovině října a hned 1. listopadu vyrazí Alter Bridge na evropské turné. Začnou v Hamburku a postupně navštíví celkem pětadvacet měst. V Praze se na ně můžeme těšit 12. listopadu, vystoupí v O2 Universu. Já už lístek mám, co vy?

Alter Bridge/Napalm Records

Alter Bridge: Pawns & Kings

01. This Is War
02. Dead Among The Living
03. Silver Tongue
04. Sin After Sin
05. Stay
06. Holiday
07. Fable Of The Silent Son
08. Season of Promise
09. Last Man Standing
10. Pawns & Kings

Text: Magda Šotolová, foto: Chuck Brueckmann, videa: YouTube.com
zdroj: TZ Alter Bridge poskytnutá Napalm Records