Švédští Sabaton po dvou letech opět dobyli O2 arenu

Sabaton/foto: Petr Hanč
Srpnový koncert švédské powermetalové kapely Sabaton je minulostí a celému dění opět přihlížela pražská O2 arena. Role předkapel se ujali jejich krajané Bloodbound a Avatar.

Bloodbound i Avatar: příští rok se na ně můžeme těšit znovu

Vzhledem k nucenému přesunu termínu koncertu (z března) došlo také k rošádě ve výběru předkapel, nakonec celá trojice aktérů byla ryze švédská. Vše začalo koncertem powermetalových Bloodbound, kteří se k nám vrátili po necelých třech měsících. Ti měli k dispozici relativně málo času, i tak však frontman Patrik Selleby a spol. dostali fanoušky pořádně do varu, především při jejich nejznámější skladbě Moria nebo při Rise of the Dragon Empire, při které si mnozí fanoušci zaskákali. Kapela také přislíbila, že se k nám v příštím roce opět rádi vrátí.
Role druhé předkapely se ujali taktéž Švédové Avatar, kteří si připsali další českou štaci po nedávném koncertě na festivalu Brutal Assault. Jejich show začala netradičně, když celá pětice stála v těsné blízkosti u sebe, značná část fanoušků se pak rozezpívala při dvojici pomalejších skladeb Paint Me Red a Bloody Angel. Stejně jako Bloodbound, i Avatar se zavázali, že se do Čech opět brzy vrátí, a to rovnou i s novým studiovým albem.

Pódium připomínalo válečnou zónu, nechyběl tank ani pyrotechnika

Stejně jako při loňském koncertu na festivalu Rock Castle, i tentokrát měl Sabaton připravenou úžasnou show. Obvod pódia lemovala ochranná zeď s ostnatým drátem, bicí stály na replice tanku z první světové války. Zadní část pódia skýtala LED stěnu, na které po celou dobu koncertu běžela tématická projekce vyobrazující atmosféru první světové války včetně zákopů, tanků, letců, dělostřelectva, pochodujících vojáků a podobně.
Úvod odstartovala již tradičně skladba Ghost Division, refrény byly doprovázeny mohutnými výstřely z tanku a nezřídka o sobě dávala vědět pyrotechnika v přední části pódia. Chybět nemohla titulní skladba z předchozí desky The Great War nebo singl Bismarck, při kterém LED projekce zobrazovala největší válečnou loď druhé světové války. Stejně jako frontman Joakim Brodén, i kytaristé Tommy a Chris si na „žádost“ fanoušků zopakovali exování piva, pokřiku „Ještě jedno pivo“ totiž moc dobře rozuměli. Joakim si také odnesl plyšového Krtečka, který k němu přilétl od fanouška z kotle.

V setlistu dominovalo nové album, Tommy Johansson prokázal své vokální kvality

Dnes již kultovní skladba Far From the Fame pojednávající o leteckém maršálovi Karlu Janouškovi pořádně rozeskákala nacpanou O2 Arénu. Jednu z největších person historie svého národa kapela připomněla při skladbě Carolus Rex. Nové album The War to End All Wars se v setlistu podepsalo skladbami Stormtroopers, Soldier of Heaven, Dreadnought a krásnou baladou Christmas Truce. Své vokální kvality prokázal i kytarista Tommy Johansson při coveru skladby Highway to Hell, při které si Joakim zahrál na kytaru. Kapelník Pär Sundström se krátce rozpovídal o prvním koncertě Sabatonu u nás a o tom, jakými strastmi si tehdy se spoluhráči prošli při prvních zahraničních koncertech. Poděkoval fanouškům za  neutuchající podporu, které se Sabatonu dostává. Velké finále obstaraly oblíbené skladby Swedish Pagans a To Hell and Back.

Příští rok se Sabatonu dočkáme znovu, tentokrát v Ostravě

Podruhé za sebou se Sabatonu povedlo naplnit O2 arenu, což jen potvrzuje fakt, že se kapela u nás těší obrovské oblibě – nejen díky původu frontmana Joakima Brodéna, který je poloviční Čech. A nejen pro ty, kteří z jakéhokoliv důvodu nemohli být přítomni na tomto koncertě, máme skvělou zprávu – 10. května 2023 se k nám Sabaton vrací, tentokrát do Ostravar Arény. Koncert bude opět pořádat agentura Pragokoncert.

Text: Mates Šimek, foto: Petr Hanč

Author