Post-It a Walkmanz v rozhovoru: Zažili jsme nepublikovatelné situace, teď míříme do Akropole

Post-It/ foto: poskytnuto managmentem kapel s TZ

Kapely Post-It a Walkmanz chystají na 17. prosince společný vánoční večírek v Paláci Akropolis. Koncert je výjimečným spojením těchto kapel, jejichž výrazné osobnosti Czenda (Post-It) a Thom (Walkmanz) mají delší a barvitější společnou historii, jak prozradili v rozhovoru.

Post-It jsou aktuálně na turné s Krucipüsk, na které jste naskočili až v prosinci z důvodu pracovního vytížení. Jak jste spokojeni s průběhem?
Czenda: Jsme nadšený. I kvůli covidu jsme s Post-It po našem návratu na pódia neměli moc šancí projet kluby v naší republice. Krucipüsk jsou legendy, kapela se skvělou fanouškovskou základnou. Navíc se léta známe, takže i po koncertě to bývá pořádnej mejdan.

Co je pravdy na tom, že se turné „upeklo“ na Festonda Cupu? (nohejbalový turnaj kapel – pozn. red.)
Czenda: Je to tak. Festonda je skvělá sportovní akce a mejdan. Je to unikátní příležitost, kdy se spousta kapel sejde na jednom místě. Nikdo nikam nespěchá, je čas pokecat s lidma z jiných kapel, vymyslet podobný turné a spolupráci.

Ladíte formu na další ročník?
Czenda: O nás se ví, že my jsme kapela sportovců. Tudíž my jsme pořád v tréninku. Nohejbal popravdě moc nepilujeme, ale sem tam si ho šťouchnem, když je příležitost.

Čeká vás tradiční vánoční mejdan. Vždy to bylo pojaté tématicky – 2019 křest EP, 2018 20 let na tacháči, 2017 comeback. V jakém duchu se to ponese letošního 17. prosince?
Czenda: Letošní Akropole je vlastně posunutý koncert z roku 2020. Kvůli covidu jsme museli ročníky 2020-21, tak jako většina kapel, bohužel zrušit. Takže letošní koncert je představení našeho pátého člena Paya a prezentace písniček s druhou krutopopovou kytarou. Samozřejmě budou i další překvapení, ale ty nemůžu prozrazovat.

Nebudete hrát sami, zahrají tam s vámi Walkmanz. Zahrajete něco speciálního?
Thom: Už jen samotný koncert Walkmanz je něco výjimečnýho. (smích) Času, kdy se můžeme sejít, není bohužel mnoho. Nicméně hned v lednu se chystáme do studia a jedna z písní, které chceme natočit, zazní už v Akropoli. Jmenuje se Rtuť a my jsme zvědaví na reakce diváků!

Pokud se nepletu, Thom se nejen objevil v klipu Opět sami, kde se mihne jako jedna z mnoha známých tváří z klubové scény, ale často hostoval na koncertech při vaší skladbě Závislost. Bude to i nyní? A proč vždy padla volba na něj? 
Czenda: S Thomem se známe přes 20 let. Děláme podobný styl muziky, takže naše cesty jsou za tu dobu dost propletené. Je skvělý, že rocková komunita u nás vždycky držela při sobě, takže spolupráce a různý hostovačky se zkrátka logicky nabízejí.

Pamatujete si, u jaké příležitosti jste se seznámili? Máte vzpomínku na zajímavou historku?
Czenda: Ty jo, já mám strašně krátkou paměť. Ale nedávno jsme se o tom bavili s Thomem u něj v rádiu, takže on ví, myslím, přesně. Viď, Thome?
Thom: Bavili a shodli jsme se teda především na tom, že pár jich je nepublikovatelných. Nicméně na dvě určitě nezapomenu. První, kdy nás v rámci společnýho turné v roce 2004 vypekl jeden pořadatel, a to, co chybělo v mincích, jsme si vzali v naturáliích, takže jsme pár dní ucucávali z různých lahví různé tekutiny… a pak taky náš nejspíš úplně první společný koncert ve Stromovce. Imodium byly ještě děti, na který se ale už tenkrát přišlo podívat vydavatelství se zájmem. Logicky přišlo málo lidí a já jako echtovní puberťák to neustál… asi po pátým songu jsem zahodil kytaru a utekl do toho óbr parku, kterej jsem vůbec neznal. Takže jsem brečel z neúspěchu a ještě se ztratil. Zajímavý je, že i přes celou tuhle scenérii jsme tu smlouvu od nadnárodního labelu dostali.

Jak už Thom nakousnul, v roce 2004 jeli Post-It s Imodium a Cocotte Minute společné turné. V příštím roce to od tohoto okamžiku bude osmnáct let. Strašné, jak to letí. Co to oprášit?
Czenda: Je to tak. Letí to strašně! Nevím, jestli je příští rok z mnoha důvodů reálný, ale možná by to šlo zrealizovat k dvacátému výročí. To už by stálo za úvahu.
Thom: Imodium zatím ještě spí, ale příští rok má jeden velký domácí koncert. Ten nejspíš rozhodne o další budoucnosti. Pokud kladně, v roce 2024 budeme ready klidně i na Rockový Cirkus po 20 letech!

Ptala se: Hana Bukáčková, foto: poskytnuto managmentem kapely POST-IT, video: YouTube.com

Author