Zimní Masters of Rock: powermetalová jízda v čele s HammerFall

HammerFall/foto: Honza Švanda

Začátek prosince ve Zlíně opět patřil metalu, přesněji zimní jednodenní verzi festivalu Masters of Rock. Ve Sportovní hale Datart bylo celý den o zábavu postaráno díky devíti kapelám v čele se švédskými kladiváři HammerFall.

Powermetalový trojlístek a trojnásobná premiéra na festivalu v jednom

Krátce po otevření vchodu se začalo dějiště pomalu plnit. Mnozí fanoušci využili volných chvílí mezi kapelami k nákupu merchandise či občerstvení u venkovních stánků.
Krátce po půl jedné odstartovala hudební produkce koncertem finských metalcoristů OYD, jejichž frontman Peter Alimonos se i s mikrofonem prošel přímo mezi fanoušky. Pestrý power metal okořeněný příjemným zvukem kláves z rukou řeckých Fortress Under Siege nalákal solidní počet přítomných blíže k pódiu. V tomto trendu pokračovala německá formace Magical Heart. Jejich debutové album plné svižného melodického metalu se ukázalo v dobrém světle i při živé produkci a kapela se dle svých slov těší na brzký návrat k nám. Třetím powermetalovým aktem po sobě byla dánská pětice Seven Thorns. Repertoár kapela poskládala především z rychlejších skladeb – a především v předních řadách začínalo být pořádně živo.

Oživení v podobě folk metalové Dalriady, Serious Black s novým albem

Festival se přehoupnul do své druhé poloviny během koncertu maďarských folkmetalistů Dalriada. Jak už to při setu této veselé party bývá, rozjel se v zadní části sálu circle-pit a trochu práce pro členy ochranky zajistili první „surfující“. Kapela zahrála několik skladeb z loňské desky Oszelo. Moc hezký pohled byl na zpěvačku Lauru Binder, jejíž energické hecování fanoušků potěšilo zejména mužskou část osazenstva. Následovalo mezinárodní powermetalové uskupení Serious Black, jejichž koncertu už přihlížela celkem zaplněná hala. Do Zlína tato kapela přijela s čerstvě vydanou deskou Vengeance Is Mine, na které postavili svůj set. Dle triček s logem kapely bylo dobře vidět, proč sem mnozí návštěvníci vážili cestu.

Chris Bay se svým sólovým projektem, netradiční koncert Guano Apes

Poté, co minule přijel se svou hlavní kapelou Freedom Call, vystačil si Chris Bay tentokrát pouze s kytarou. Bavil jak akustickými covery skladeb Freedom Call, tak i skromnějšími verzemi řady skladeb, které mnozí rockeři dobře znají – Nothing Else Matters, Poison nebo We’re Not Gonna Take It. Kromě toho bavil publikum i svým vytříbeným humorem. Předposledním aktérem dne byla alternative rocková německá čtveřice Guano Apes. I přesto, že se kapela žánrově lehce lišila od většiny ostatních, našla si zde řadu příznivců. Zpěvačka Sandra Nasic se párkrát prošla v těsné blízkosti fanoušků a nápis „NO“ nedoporučující stání na bednách před pódiem jí byl volný, což mnohé pobavilo. V jejich setu nechyběly některé komerčněji známé skladby jako Open Your Eyes, You Can’t Stop Me, a samozřejmě závěrečná Lords of the Boards.

Druhý koncert HammerFall u nás, letos zahrají v Moravském Krumlově

Hlavní hvězdou festivalu byla švédská powermetalová veličina HammerFall. Ti, kdo byli na jejich červnovém koncertu v O2 areně, dobře věděli, jaká show je čeká. V zadní části pódia se opět objevila ruka třímající obří kladivo, erb s logem kapely, u kterého se často zdržovali oba kytaristé Oskar Dronjak a Pontus Norgren, též nechyběl. Hammerfall odstartovali svůj koncert novou skladbou Brotherhood z letošního alba Hammer of Dawn. Kromě dalších dvou nových songů nebyli fanoušci ochuzeni ani o ikonické hitovky Renegade, Any Means Necessary, Blood Bound nebo Hearts On Fire. Frontman Joacim Cans opět přivítal ty, pro které to bylo první osobní setkání s kapelou, a zároveň všechny pozval na festival Rock Castle do Moravského Krumlova, kde se na tyto borce můžeme s jistotou těšit. A stejně jako v Praze, i tentokrát měla pevné místo v setlistu medley složená z několika skladeb z alba Crimson Thunder, které je považováno za nejúspěšnější desku kapely. Poslední tóny závěrečného hitu Hearts On Fire pak zakončily Zimního Masters of Rock.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

Author