Basinfirefest 2023, den druhý: Dark Tranquility a nevšední pohané Faun

Butcher Babies/foto: Magda Šotolová

Druhým dnem pokračoval Basinfirefest ve Spáleném Poříčí. Tento den přinesl opět žánrovou pestrost, originalitu, ale i solidaritu ze strany legendární kapely s fans sužovanými deštěm.

Druhý den přinesl ochlazení

Po probuzení do zamračeného a deštivého rána byla aktivita na facebookovém profilu Basinfirefestu příjemným ujištěním, že půlnoční bouřka nad Spáleným Poříčím proběhla bez fatálních následků. Dešťové přeháňky, vítr a citelné ochlazení (z čtvrtečních 34°C na pátečních 20°C) se samozřejmě odrazily i na oblečení návštěvníků – včerejší crop topy slečen nahradily mikiny a kožené bundy.

Ostré rytmy na úvod

O začátek druhého festivalového dne se postarali heavymetaloví Trahir, thrashmetaloví Laid to Waste, blackened speedmetaloví Knife a deathmetaloví Godless Truth.

Melodický thrash metal amerických Vektor, kteří přišli na řadu krátce po půl třetí, vychází z klasických základů tohoto žánru. Opírá se o harmonické kytarové party a vokál frontmana Davida DiSanta, který příhodně kombinuje screaming se svým přirozeným, čistým hlasem. Velmi příjemné na poslech, doporučujeme! Stejnou kombinaci pěveckých technik používá i Desed, zpěvák vyškovských Dark Gamballe, kteří Vektor na pódiu vystřídali. Ve čtyřicetiminutovém vystoupení sympatičtí a barevně vyladění muzikanti dokázali rozpohybovat návštěvníky, kteří se ve větru zimomřivě choulili do mikin. Poříčskou loukou zazněly např. Baletky v hlavě, klipovka Špatné věci, baladická Kapky, čerstvě nazkoušená novinka Obyčejný příběh nebo závěrečná Srdce černý.

Techno metal z Ameriky i pagan folk metal z Nizozemska

Americký projekt Dance with the Dead byl příjemným překvapením. Muzikantské duo Justin Pointer (kytara a syntezátory) a Tony Kim (kytara), doplněné koncertním bubeníkem Johnem Terrym, hraje muziku označovanou jako dark synthwave. Já osobně bych tuto odsýpající muziku, která nadpozemsky vzletné tóny varhan kombinuje s hutnými a šlapavými party, nazvala techno metalem. Zvuk kytary Tonyho Kima mě vysloveně bavil a jeho sóla lahodila mým uším i přes špunty. Fakt, že je tahle muzika, která by opravdu dokázala roztancovat i mrtvé, jen čistě instrumentální, nikomu z rozdováděných fanoušků pod pódiem nevadil.
O tom, že mužové s vikinskou duší se mohou narodit i v Nizozemsku, svědčí pagan folkmetalová kapela Heidevolk. Ti vtrhli na pódium jako čerstvý vítr z vřesovišť krátce před šestou hodinou. Charismatičtí hudebníci, v jejichž čele stojí pěvecké duo Jacco de Wijs a Daniël den Dorstighe, si získali diváky hned při první písničce. Jejich bohatýrské eposy jako The Wolf in my Heart nebo Drinking with the Gods (Valhalla) vás donutí skákat a hrozit, přestože v každé ruce držíte jeden foťák. A protože své fanoušky rádi potkávají a hýčkají, po koncertě mezi ně přišli, diskutovali a ochotně se fotili. Velmi milý přístup!

Evil Invaders ostřelovali fanoušky jiskrami, očím pánského osazenstva lahodily dámy z Butcher Babies

Řádná divočina se strhla během koncertu belgických thrasherů Evil Invaders. Do fanoušků napumpovali poctivou salvu skladeb z loňské novinky Shattering Reflection, a komu snad byla zima, ten se mohl zahřát při linii jiskřících plamenometů v přední části pódia. Fanoušci výrazně ožili následně, když se na pódium přiřítila kapela Butcher Babies. Obě divoženky Carla Harvey a Heidi Shepherd řádily na pódiu a hecovaly fanoušky, kteří rozjeli mohutný moshpit. Přišel i dotaz na to, kteří fans jsou na koncertě Butcher Babies poprvé – podle ohlasů to bylo pro valnou většinu první setkání. A my věříme, že rozhodně ne poslední!

Rozmary počasí nikoho nezastavily, Dark Tranquility měli i při dešti početnou diváckou kulisu

Jedním z vrcholů festivalu byl bezpochyby koncert melodic deathmetalových Švédů Dark Tranquility. Fanoušky sužoval vytrvalý déšť, ale většina přítomných byla naštěstí vybavena pláštěnkami, a tak se i přes tyto ztížené podmínky naskytl kapele pohled na početný zástup věrných metalistů. Pro Dark Tranquility to byl teprve čtvrtý koncert jejich letního turné. Setlist byl postaven zejména na deskách Moment a Damage Done. Zpěvák Mikael Stanne strávil velkou část koncertu na dešti na exponované části pódia, čímž krásně vyjádřil solidaritu s těmi, kdo se i v těchto podmínkách rozhodli podpořit tuto švédskou legendu.

Příjemným zpestřením byl koncert folkových Faun, The Raven Age nakonec nevystoupili

Nejen pro ty z nás, kdo jsme byli svědky loňského koncertu tajemných Heilung tady na Basinfirefestu, bylo příjemným zpestřením vystoupení německých folkových pohanů Faun. Na poslech je to velmi příjemná hudba. Kapela měla ve svém arzenálu řadu neobvyklých nástrojů jako niněra, bouzouki, harfy nebo různé flétny, to celé bylo okořeněno pestrými samply. I přes stále neslábnoucí déšť vydrželo mnoho fanoušků až do konce, za což byli frontmanem Oliverem Tyrem označeni za pravé hrdiny. Poslední kapelou třetího festivalového dne měli být britští metalcoristé The Raven Age, kteří však ze zdravotních důvodů jednoho ze členů vystoupit nemohli. Přejeme tedy brzké uzdravení.

Text: Magda Šotolová a Mates Šimek, foto: Magda Šotolová