Topfest Slovakia: koncentrace velkých jmen a nová zkušenost

Powerwolf/foto: Standa Vybíral
Byl pátek 23. června 2023 a my jsme se vydali okouknout Topfest Slovakia, pořádaný poprvé na Letisku Abrhám poblíž Galanty. Přes počáteční potíže s počasím to byly vydařené dny, z nichž si odnášíme spoustu zážitků. Akci slovem i obrazem dokumentoval Standa Vybíral.

Pátek poznamenaný počasím

V pátek jsme přijeli hned zkraje, a tak jsme se dočkali vystoupení Stellvris či kapely Iné kafe na AGF stage, a kapel Witch Hammer, Forrest Jump  a Traktor na B stage. Páteční den ovšem provázely výrazné problémy s počasím. Toho dne by se sice dalo na zádech usmažit vajíčko, ale zároveň foukal takový vítr, že by vám umyté vlasy uschly do minuty. Už ve středu v odpoledních hodinách při přípravách zaznamenali pořadatelé první vážnější problémy  s větrem, který vážně poškodil C stage, jež byla tím pádem nepoužitelná. V průběhu pátečního dne vítr dosahoval rychlosti přes 50km/h a pořadatelé nemohli garantovat bezpečnost kapel ani diváků pod pódiem. Kapela Three Days Grace čekala až do poslední chvíle připravená vystoupit, ale bohužel to situace neumožňovala. Stejně tak dopadly i další hvězdy Amon Amarth, nemohl zahrát ani Arakain, a před připravenými Arch Enemy se navíc přidal déšť. Kolem 22. hodiny jsme tedy raději také opustili místo konání akce.

Sobotě kralovali Powerwolf

Sobota byla stále hodně větrná, ale v rámci tolerance mohl festival už pokračovat podle původního plánu. Fanoušci si užili koncert kapely Škwor, která na podzim chystá v O2 Universu dva výroční koncerty s hosty a překvapeními, při němž oslaví 25 let na scéně. Poté nastoupila německá sestava Caliban. Její vystoupení mohli fanoušci považovat za jednu z výjimečných příležitostí, kde je v letošní sezóně slyšet – kapela totiž připravuje nové, již čtrnácté album a tráví čas spíše ve studiu místo častého koncertování. Pozdní odpoledne pak patřilo kapele Kabát a jejím hitům. Poslední, jedenapůlhodinový koncert na hlavním pódiu odehráli skvělí Powerwolf. B stage pak patřila kapelám Lady Kate, Porta Inferi, Cocotte Minute či Eufory.

Hlavní hvězdy neděle: Parkway Drive

V neděli již nebyl program ničím narušen. Na hlavní stage zahrála velmi oblíbená holandská symfometalová kapela Epica a také Parkway Drive, známí nejen svou metalcoreovou energií a vynikajícím vokálním výkonem, ale také mimořádně propracovanou a promyšlenou pódiovou show se spoustou ohňů. Australská kapela přijela do Evropy propagovat své sedmé studiové album Darker Still, které vydala loni v září. Jediný slovenský koncert letošního roku odehráli na Topfestu Slovakia Dymytry. Festival měl ale i domácí zastoupení – představili se symfometaloví Symfobia z Nitry, Slobodná Európa sice s sebou tentokrát nepřivezla Laca Lučeniča, ale zato odehráli všechny své známé písně. Další slovenská kapela dosahující obliby i za hranicemi, Heľenine oči, byla kompletní a užívala si festivalu i jako diváci již velmi brzy před vystoupením.

Omluva, kompenzace a přání lepšího počasí

Pořadatelé se za neuskutečněná vystoupení kapel velmi omlouvali v tiskovém prohlášení a připravili pro zúčastněné odškodnění: všem držitelům zakoupených jednodenních vstupenek na pátek (standardních i VIP) byla jejich platnost prodloužena na celý festival nebo změněna na jednodenní vstup na příští ročník festivalu. Držitelé zakoupených permanentek na letošní festival obdrží kompenzaci v podobě permanentek na příští ročník. Pořadatelé dále uvedli, že všechny kapely, které měly vystoupit, měly své honoráře vyplacené dopředu v plné výši. Světlým bodem zkaženého prvního dne byl aspoň fakt, že všechny kapely byly na letišti již od ranních hodin a přišly osobně pozdravit návštěvníky festivalu, s některými se vyfotily, podepsaly všechno, co jim fanoušci předložili k podpisu. Za toto vstřícné jednání jim moc děkujeme. Závěrem bychom chtěli pořadatelům popřát lepší klimatické podmínky a přízeň fanoušků i v příštím roce.

Text a foto: Standa Vybíral