Ultima Ratio Fest 2023 v Praze láká na Paradise Lost a Primordial

Paradise Lost/foto: Magda Šotolová

Putovní Ultima Ratio Fest 2023 již brzy zamíří do hlavního města, v jeho čele tentokrát stanou gothic metaloví veteráni Paradise Lost a black/folk metaloví Primordial. Sekundovat jim budou melodici Omnium Gatherum a progresivci Harakiri for the Sky.

Paradise Lost si prošli mnoha žánry včetně synthpopu

V rámci žánru gothic doom patří britští Paradise Lost k průkopníkům, kteří tento směr utvářeli a definovali. Během pětatřiceti let existence se však jejich tvorba i hudební směřování často měnily. Od deathmetalových kořenů se brzy odpoutali, během devadesátých let vyzkoušeli i kombinaci synthpopu a elektroniky, zabředli také do doom metalu. Do širšího povědomí fanoušků se Paradise Lost zapsali vydáním alba Draconian Times v roce 1995. Na konec letošního roku si muzikanti pro své fanoušky připravili specialitu. Na oslavu 30 let od vydání jejich dnes již klasického alba Icon nově nahráli jeho současnou verzi a vydávají ji pod názvem Icon 30. Po skvělém vystoupení v červnu na Basinfirefestu nás již za pár dní poctí svou druhou letošní návštěvou, tentokrát v roli headlinera Ultima Ratio Festu. Zajímavostí je také fakt, že kromě postu bubeníka hrají Paradise Lost stále v původní sestavě.

Black/folk metaloví Primordial slaví 30 let od vzniku

Kulatých 30 let letos slaví irská blackmetalová formace Primordial. V její tvorbě se silně zrcadlí vliv folk metalu a tradiční irské hudby, což je patrné především na novějších albech. Texty Primordial jsou často inspirované pověstmi a historií jejich rodné země, což spolu s mísením black metalu a keltského folku vytváří krásnou a neobvyklou kombinaci. Teprve před pár dny kapela vypustila do éteru své desáté album How It Ends, takže se dá předpokládat, že se v Praze pochlubí nějakou tou novinkou. Primordial budou druhým tahounem této nabité akce.

Program obohatí finští melodici Omnium Gatherum

Čerstvý skandinávský vítr v podobě šestičlenné finské melodic deathmetalové formace Omnium Gatherum k nám letos dorazí taktéž podruhé, před dvěma měsíci jsme jim tleskali na Brutal Assaultu. Zde dostali poměrně brzký hrací čas, v komornějším prostředí pražské MeetFactory jejich show vynikne rozhodně lépe. Oproti většině svých žánrových kolegů se Omnium Gatherum nebojí zabřednout i do progresivnějších pasáží, čímž vytvářejí svůj vlastní jedinečný hudební rukopis. Jejich posledním albem je loni vydané Origin, letos přidali také další EP s názvem Slasher.

Harakiri for the Sky jsou známí dlouhými progresivními skladbami

Nejmladší kapelou line-upu budou rakouští post-blackmetaloví mistři Harakiri for the Sky. Vznikli v roce 2011 ve Vídni, a u nás koncertují se železnou pravidelností. Mnohé skladby svojí délkou přesahují deset minut a pokud patříte mezi náročnější posluchače, budou pro vás Harakiri for the Sky tím pravým ořechovým. V tvorbě kapely se mísí ostrý nelítostný blackmetalový zvuk s post-rockovými pasážemi, což spolu dohromady vytváří tajemné souznění. Na kontě mají sedmero alb včetně loňského Harakiri for the Sky MMXXII.

Vstupenky rychle mizí, vše vypukne již tento pátek

Tato nabitá sestava nás čeká již tento pátek, 6. října, v pražském klubu MeetFactory. Vstupenky jsou k dispozici na webu organizátora akce, agentury Obscure Promotion, předprodej ale běží i v sítích Ticketmaster a GoOut.

Časový rozpis ULTIMA RATIO FEST 2023

  • 17:30 hod. doors
  • 18:20 – 19:10 hod. Harakiri for the Sky
  • 19:30 – 20:20 hod. Omnium Gatherum
  • 20:40 – 21:35 hod. Primordial
  • 22:00 – 23:00 hod. Paradise Lost

Text: Mates Šimek, foto: Magda Šotolová, video: YouTube.com