Pain ve Zlíně bavili hudbou, projekcí i humorem sobě vlastním

Pain, Peter Tägtgren/foto: Ota Hofr

První listopadová neděle přinesla další nabitý metalový mejdan ve zlínském Masters of Rock Café, kterému vévodila švédská industriální veličina PAINPeterem Tägtgrenem.

Úvod obstarala japonská powermetalová čtveřice Ryujin

Dvě švédské, jedna finská a jedna japonská kapela se postupně vystřídaly na prknech oblíbené koncertní štace. Program zahájili krátce po půl sedmé japonští power metalisté Ryujin vedení bratry Ryojim a Shujim Shimomotovými. Svůj krátký setlist naplnili sadou rychlých a melodických skladeb včetně jedné, pro ně velmi tématické, s názvem Samurai Metal. Svým energickým vystupováním se postarali o parádní koncertní úvod. Především frontman Ryoji mnohé udivoval svojí kombinací zpěvu a kytarových sól, což se nevidí zrovna často.

Švédové Eleine hráli především z nového alba, přidali druhý letošní český koncert

Dále se o zábavu fanoušků postarali jejich švédští žánroví kolegové Eleine, které jsme u nás přivítali letos už podruhé; v dubnu předskakovali hvězdným Kamelot na jejich pražském koncertě. Kapela během léta dotáhla práce na svém novém albu We Shall Remain a právě ono tvořilo páteř jejich setlistu. Jejich na poslech příjemný melodický metal až nakažlivě vyzýval k headbangingu, který kapele vytvořil parádní kulisu. Zpěvačka Madeleine se krátce rozpovídala o plánech kapely do budoucna a přislíbila, že se k nám Eleine opět brzy vrátí. Na konci jejich setu krásně zafungovala spolupráce kapely a fanoušků při závěrečné skladbě Death Incarnate.

Ensiferum rozbouřili fanoušky k moshpitu, všechny sjednotili do své pohanské armády

Další kapelou, která už měla za sebou jeden letošní český koncert, byla finská folkmetalová stálice Ensiferum, která se k nám vrátila po 5 měsících od svého setu na Metalfestu. Hned zkraje se mezi fanoušky rozjel moshpit, což se podepsalo i na teplotě vzduchu. Přišlo proto vhod otevření bočních dveří krátce poté, co frontman Petri Lindroos okomentoval situaci slovy: „Zlin, you are fucking hot there!“. Hned druhou skladbou byla hitovka In My Sword I Trust, prim však v setlistu hrála předloňská deska Thalassic. Před skladbou Heathen Horde Petri příhodně pasoval všechny své fanoušky na svoji „pohanskou armádu„. Po ikonické rychlovce Lai Lai Hei se kapela rozloučila songem Two of Spades.

PAIN měli připravenou pestrou projekci plnou humorných vstupů

Velké finále bylo na řadě. Po krátkém animovaném videu na projekci za bicími odstartoval Peter Tägtgren se svojí industriální družinou celou show skladbou Let Me Out. Na projekci mohli fanoušci během pauz mezi písněmi zhlédnout řadu krátkých vtipných videí, jejichž hlavním „hrdinou“ byl maskot kapely. Pobavila například jeho infiltrace do hry Super Mario nebo do animace skladby Call Me, ve které se objevil i zpěvák Joakim Brodén ze Sabatonu, který se na tomto songu podílel. Po této přišel na řadu letošní singl s názvem Revolution. Naprostou většinu skladeb doprovázely mohutné samply, které parádně dokreslují nezaměnitelný zvuk kapely.

Vedle setlistu se dostalo i na Peterův „životní příběh“, na závěr přišla směsice největších hitovek

Peter se moc nezdržoval dlouhými proslovy, nicméně na něm i kapele bylo znát, že jsou s naplněným sálem i atmosférou nad míru spokojeni. Dosud poslední desku Coming Home kapela připomněla titulní skladbou, po níž následovala tématická Have a Drink On Me, o které Peter řekl, že je tak nějak o jeho životě. Poté představil kapelu, ve které mj. za bicími sedí jeho syn Sebastian. Radost kapela udělala mnohých přítomných jednou z nejznámějších skladeb Same Old Song, své místo v setlistu devatenácti skladeb našla i coververze Gimme Shelter od Rolling Stones. Tu následovala neméně oblíbená vypalovačka Party In My Head. Na závěr pak nemohla přijít žádná jiná skladba než Shut Your Mouth, kdy se v průběhu jejího ikonického intra přímo na pódiu mihl i mimozemšťan, který se objevuje ve videoklipu. A to byla tečka za tímto vydařeným metalovým večerem.

Text: Mates Šimek, foto: Ota Hofr