Metalová pirátská bárka Alestorm zakotvila v pražském klubu Roxy

Alestorm/foto: Toby

Kapela Alestorm je stálicí české letní festivalové scény, je o ní dobře známo, že dokáže rozjet jakoukoliv party. Vidět tuto energickou kapelu v klubovém prostředí je o to větší zážitek. Jako posilu si Alestorm přivezli italské mořeplavce Trick or Treat, kteří v české kotlině hráli po dlouhých 6 letech.

Obě kapely zakotvily v pražském klubu Roxy, který, ač situován do centra Prahy, je od řeky vzdálen, co by kamenem dohodil. Klub od mé poslední návštěvy prošel značnou změnou; nyní je již vidět z první řady na pódium, což dříve nebylo. Tuto změnu ocení zejména hudební fanoušci menšího vzrůstu.

Koledu, nebo něco vyvedu!

Kapela Trick or Treat, která vznikla v italské Modeně, je neodmyslitelnou součástí italské metalové scény. Byla založena v roce 2002 jako pocta německým Helloween a na svém kontě má již desítku singlů a osm studiových alb. Repertoár Trick or Treat se nese v duchu power metalu, inspiraci německými velikány tohoto žánru muzikanti hrdě přiznávají.

Celé vystoupení odstartovala písnička Creepy Symphony z jejich posledního stejnojmenného studiového alba. Vystoupení Trick or Treat bylo velmi energické a zábavné, všichni muzikanti byli oděni do stylových kostýmů kostlivců. Show kapely, jejíž název odkazuje na halloweenské koledování, doplnila obrovská nafukovací cukrovinka, která surfovala v davu pod pódiem. Nad hlavami fanoušků se objevila přibližně uprostřed koncertu a kapela musela dlouho přemlouvat dav, aby jim cukrovinku vrátil zpátky. Nakonec to pro obrovské lízátko dopadlo dobře, a nikdo ho nesnědl a ani neolizoval. Na publiku bylo vidět, že ho kapela svým téměř hodinovým vystoupením oslovila. Pevně doufám, že se Trick or Treat v České republice znovu objeví!

Na scénu přichází kachnička a spousta pirátů

Po cca 20 minutách, které publikum využilo k doplnění zásob rumu, mohla začít pořádná pirátská plavba v podobě koncertu kapely Alestorm. Pod pódiem bylo znát, že dav fanoušků opravdu zhoustl.

Celá pirátská metalová party tak mohla odstartovat. Intrem kapely byla skladba Jožin z Bažin, kterou celé publikum jako jednohlasý sbor zazpívalo bez jediné chybičky. Hned poté následovala písnička Keelhauled, která dokázala velmi rychle rozpohybovat již tak rozjařené publikum. Mezi fanoušky nemohla chybět spousta pirátů a pirátek, a samozřejmě také hromada kachniček, jak do vany, tak nafukovacích. Mezi fanoušky se samozřejmě našel i kapitán Hector Barbossa, bohužel kapitána Jacka zapomněl v Tortuze, kde opětovně shání posádku na Černou perlu.

Kapela hned po úspěšném startu své koncertní plavby připomněla, že je lepší umřít na moři než na souši, a to skladbou No Grave but the Sea. Zpěvák Christopher Bowes přiběhl na pódium v českém hokejovém dresu, což fanoušky opravdu nadchlo. Bohužel tento večer nedoprovázel kapelu na hudební nástroj, a to díky zlomenině zápěstí. I přesto však byl po celou dobu koncertu velmi aktivní, a fanoušky tím velice bavil.

Již v první čtvrtině koncertu se pod pódiem objevil moshpit, který celým publikem cloumal ze strany na stranu. Chůze pod pódiem mezi lidmi byla chvílemi velmi dobrodružná.

Dvouhodinový set plný nejznámějších hitů

Celý koncert byl přehlídkou nejznámějších hitů jak z nové tak starší tvorby. Přibližně uprostřed koncertu zazněl i cover písničky Hangover od Taio Cruz, při kterém se na pódiu objevil zpívající žralok. V tento moment již nad hlavami fanoušků surfovali ti největší odvážlivci, v prostorách klubu se tato adrenalinová aktivita provozuje poměrně komplikovaně. Ale fanoušky ani tato nepříjemnost neodradila. Hned následující písničkou jsme se přemístili do Mexica, které nám pomyslně rozdělilo koncertní čas na dvě poloviny, poté následovaly skladby Pirate Song a P.A.R.T.Y. Druhá zmíněná publiku připomněla, že Alestorm se nezaleknou žádné pořádné pirátské veselice, kde nechybí hezké holky, pivo a rum. S alkoholem se to však nesmí přehánět, protože každý pirát se musí mít na pozoru před Captain Morgan’s Revenge.

Závěr patřil pití a zombies

Kolem desáté hodiny se koncert začal chýlit ke konci. První skladbou ze závěrečných tří byla Drink, kterou celé publikum důvěrně znalo a nezapomnělo ji sborově zpívat s kapelou. Pokud před Čechy zmíníte pivo, určitě si to budou pamatovat. Před koncem tempo trochu zpomalilo s písničkou Zombies Ate My Pirate Ship, při které si účastníci moshpitu posedali na podlahu a začali zuřivě pádloval, bylo vidět, že správní piráti pro záchranu lodi udělají cokoliv. Zpěvák Christopher Bowes jim z pódia zdravou rukou udával tempo.

Poslední skladbou skvělého koncertu byla Fucked with an Anchor; tento ironický název snad raději ani nebudeme překládat. Byl to ten správný ironický konec pro celý večer, který si, pevně doufám, příští koncertní sezónu opět zopakujeme.

 

Text a foto: Toby