Předvánoční dárek od Horizontu: Pravdivý nádech je skladba, z jejíhož vzniku mrazí

Horizont/foto: Vojtěch Jandík/poskytnuto kapelou Horizont
Kapela Horizont vydává těsně před Vánoci nový singl a klip Pravdivý nádech. Zajímavostí je, že píseň svým obsahem předběhla události příští: byla napsána rok a půl předtím, než se její text prakticky vyplnil.

Nejdřív test naživo, pak do studia

Horizont nahrává již déle ve vlastním zázemí. Ještě předtím, než skladba Pravdivý nádech dostala studiovou podobu, probíhal test naživo, jak je u této kapely zvykem: hrála se na koncertech již rok a na základě reakcí publika se ukázala jako správná volba pro videoklip. Jedná se také o celkem atypickou skladbu v kontextu ostatní tvorby Horizontu: vokály se překrývají, a to v mnohem větší míře než dříve. Mix a mastering si vzal na starost Martin Holly Hollandr, kterého lze vnímat také jako producenta kapely.

Text byl předtuchou věcí příštích

Text písně pochází od frontmana kapely Honzy Černockého. Pojednává o rozchodu dvou lidí, kdy jeden chtěl pro vztah do poslední chvíle obětovat vše. Ačkoli by se mohlo zdát, že skladba byla napsána proto, že se Honzovi tyto věci dějí v současné době, není tomu tak. Víceméně si je předpověděl před rokem a půl, aniž by tehdy mohl mít o tom tušení. Podobnou historii vzniku má starší skladba Horizontu Mohl bych ti vyprávět: aniž by o tom sám autor v tu chvíli věděl, pojednávala o praotci, pár hodin zesnulém…

Poslední díl mozaiky

Samotný klip má na svědomí DOMA Produkce, jako ostatně téměř všechny klipy kapely. Scénář napsal Dominik Zbořil. Točilo se ve starém klubu Paradise na Velkém Ořechově, další lokací byla Základní umělecká škola Luhačovice a to konkrétně nově zrekonstruovaná sokolovna v centru města. Klip zachycuje černé myšlenky a veškerou pochybnost, kterou v sobě člověk může ukrývat. Hlavní úlohu v něm hrají samotné střepy. Vytržené z kontextu mohou působit jako střepy mozaiky, které chybí poslední díl – ten schovala samotná osoba, která by měla chtít mozaiku dokončit. Kapela je zvyklá představovat nám písně na hlubší témata, tentokrát však z příběhu vzniku skladby přece jen trochu mrazí.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Vojtěch Jandík/poskytnuto kapelou Horizont, video: YouTube.com