Zimní Masters of Rock: Raná tvorba Sepultury naživo, přímo z rukou bratrů Cavalerových

Cavalera - Morbid Devastation/foto: Honza Švanda

Další ročník zimní varianty festivalu Masters of Rock je minulostí. Kvůli hustému sněžení a dopravním zácpám však musela být sestava kapel na poslední chvíli lehce pozměněna.

Rošáda v programu: úvod obstarali mladí Newspeak a legenda Dark Sky

Z výše zmíněných důvodů nakonec nedorazily včas kapely Skarlett Riot a Phantom Elite, na dálnici uvízl i moderátor Standa Rubáš, kterého dočasně zastoupil Pepa Michálek z Forrest Jump. K dispozici fanouškům byly opět venkovní stánky s jídlem a merchandise, vhod přišly zastřešené pivní stany a samozřejmě si mohl každý koupit vstupenky na letní Masters za nejnižší dostupnou cenu. Program odstartovala krátce po dvanácté hodině mladá metalcoreová formace Newspeak z nedalekého Valašského Meziříčí, která pozvánku na poslední chvíli s potěšením přijala a zaplnila tak mezeru v line-upu. Newspeak hráli zejména ze svého nejnovějšího alba Degenesis a postarali se o pořádně řízný úvod. To německá hardrocková pětice Dark Sky, která byla na řadě hned poté, už má za sebou více než čtyřicetiletou hudební kariéru. Fanoušky bavila svým energickým a melodickým hard rockem, a i přes absenci kytaristy Steffena Dolla zahrála několik skladeb ze své letošní desky Signs of the Time.

Fanoušky rozpohybovali Liv Sin, Priest potemnili atmosféru mohutným synthwavem

Line-up skýtal též trojici kapel s ženou za mikrofonem. První z nich byla švédská pětice Liv Sin s půvabnou Liv Jagrell v čele. Ta kombinací čistého vokálu s ostrým growlingem a energickým vystupováním vybídla mnohé přítomné k headbangingu a před pódiem bylo tedy konečně trochu živo. Kapela postavila setlist zejména na své letošní desce KaliYuga. To jejich krajané Priest obrátili atmosféru o 180 stupňů. Trio bývalých členů kapely Ghost svým temným synthwavem mnohé roztancovalo, jiné nechalo chladnými. Přeci jen šlo o jistou žánrovou odchylku od nastoleného trendu.

Trio female fronted kapel pokračovalo v režii Enemy Inside a Xandria

Na rockové vlny nás vrátila německá alternative/dark rocková pětice Enemy Inside. Muzikanti, odění v bílém, s Nastassjou Giuliou v čele, mnohým učarovali svým tajemným pojetím rockové muziky lehce říznuté symfonickým metalem. I přesto, že byli nejmladší kapelou letošního ročníku, se ukázali ve velmi dobrém světle s velkým příslibem do budoucna. Poté pořadatelé vsadili na léty osvědčenou kvalitu importovanou rovněž od našich západních sousedů. Po necelých pěti měsících jsme v Česku opět přivítali symphonic metalovou Xandrii s jejich letošní deskou The Wonders Still Awaiting, která tvořila páteř jejich setu. Stranou však nezůstaly známé skladby jako Nightfall, Ravenheart nebo závěrečná Valentine.

Krátce po osmé udeřili Deathstars, následovali hvězdní The Dead Daisies

Program spěl do svého finále a na řadě tak bylo opět něco ostřejšího. Druhým švédským interpretem byla industrial metalová skvadra Deathstars. Vizáž muzikantů, oživená typickým corpsepaintem, korespondovala s hororově laděnými texty. To vše, společně s úderným hudebním podkladem, a také novým materiálem z letos vydaného alba s názvem Everything Destroys You, jen podtrhlo jejich skvělé vystoupení v zasněženém Zlíně.

Australsko-americká hvězdná formace The Dead Daises vrátila program večera na vlnu klasického melodického hard rocku, při jejím vystoupení však bohužel lehce zlobil zvuk. Muzikanti odstartovali peckou Resurrected a svůj set zpestřili směsí složené z řady notoricky známých hardrockových skladeb. Bubeník Brian Tichy dostal prostor pro své sólo a po největší hitovce Long Way To Go kapela zahrála ještě dvojici coververzí Slide It In od Whitesnake a Helter Skelter od Beatles.

Stará Sepultura téměř zbořila zlínskou halu Datart

Finále bylo dle očekávání velkolepé. Max a Igor Cavalera dali vzpomenout na divoký a úspěšný konec osmdesátých let a spolu se svojí kapelou řádili jako zamlada. Byl to od začátku až do konce opravdu jeden velký masakr. První část koncertu patřila prvnímu společnému počinu Sepultury s názvem Bestial Devastation, druhá pak jejímu debutovému albu Morbid Visions. V krátké projekci bratři věnovali vzpomínku jejich nedávno zesnulé matce, za což byli oceněni potleskem a projevem upřímné soustrasti. Max se neustále dožadoval circle pitu, a tak mnozí fanoušci sebrali své poslední síly a vytvářeli před pódiem pořádný humbuk. Ke konci koncertu přišla řada na trojici nesmrtelných skladeb Refuse/Resist, Territory a Troops of Doom; Max poté ještě věnoval vzpomínku svému dlouholetému kamarádovi Lemmymu Kilmisterovi. Po koncertě kapela poděkovala fanouškům za pořádný kotel a podporu, a se slovy: „We are the real Sepultura!“ se rozloučila.

Další povedený ročník za námi, letní Masters slibuje nabitý program

Navzdory drobným změnám v programu se festival opět vyvedl skvěle. I přes nástrahy počasí si cestu do Zlína opět našel velký počet metalistů, z nichž někteří již využili možnost koupě vstupenek na 20. ročník letního Masters of Rock, který už odhalil kompletní line-up kapel. A že opravdu bude na co se těšit, musí uznat každý pravý metalista už při prvním pohledu na program, kterému, mimo jiných, kraluje právě jméno bratří Cavalerových.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda