Brutal Assault čeká jedinečný zážitek: spojení death metalu se symfonickým orchestrem jako pocta Bedřichu Smetanovi

CULT OF FIRE/poskytnuto s TZ Obscure Promotion

Světy vážné hudby a black metalu se letos vůbec poprvé protnou na tradičním extrémně metalovém festivalu Brutal Assault – kapela Cult of Fire odehraje unikátní set, připravený speciálně pro tento festival, jako poklonu Bedřichu Smetanovi a jeho dílu. Za tímto účelem se kapela spojila s orchestrem Bohemian Symphony Orchestra Prague, pod vedením Martina Šandy, a společně se postarají o zážitek, jaký na Brutal Assault ještě nebyl – a který téměř nemá obdoby ani jinde.

V letošním roce uběhne dvě stě let od narození jednoho z největších skladatelů v historii české vážné hudby. Bedřich Smetana, narozený 2. března 1824, si vysloužil obdiv a speciální místo v srdcích svých současníků i generací, které přišly po nich. Jeho hudba a vášeň pro českou kulturu pomohly vydláždit cestu pro české národní sebeuvědomění.

O více než jeden a půl století později se v tehdejším Československu začala formovat extrémně metalová scéna, v jejímž centru vzniklo pár kapel, které pomohly zasadit sémě toho, co bylo později nazváno druhou vlnou black metalu. Věrni této tradici, Cult of Fire zvedli pochodeň černého plamene a stali se jednou z mála domácích kapel, které se dokázaly prosadit i na mezinárodní hudební scéně. Za dobu své existence odehráli svá vizuálně podmanivá vystoupení na téměř všech kontinentech a vypracovali se do pozice headlinerů jedinečných hudebních akcí.

Jejich speciální vystoupení na letošním Brutal Assaultu bude postavené na nových skladbách připravených exkluzivně pro tento festival. V nich se Cult of Fire inspirovali Bedřichem Smetanou, ať už přímo či nepřímo. Ačkoliv spojení blackmetalových kapel se symfonickými orchestry není nic nového pod sluncem, v rámci jedinečného prostředí Pevnosti Josefov jde o premiéru a o zážitek na jiné úrovni. Je nutné dodat, že nepůjde o běžný set metalové kapely, která odehraje své skladby přearanžované pro hraní se symfonickým orchestrem. V našem případě se jedná o hudbu složenou Vladimírem Pavelkou (Cult of Fire) a zaranžovanou Martinem Šandou pro kapelu a orchestr Bohemian Symphony Orchestra Prague speciálně pro tuto příležitost. Přepracováním hudebních motivů Bedřicha Smetany a přímou i nepřímou inspirací jeho díly vzdává autor hold tomuto nesmrtelnému skladateli vážné hudby. Pravděpodobně půjde i o jedno z hudebně nejrychlejších vystoupení v historii Bohemian Symphony Orchestra Prague (a dost možná i obecně v oblasti spojení metalu a orchestru), kdy Cult of Fire vedle vášně pro jednoho z největších skladatelů v historii ukáží i svoji zuřivější tvář.

Tento unikátní projekt představuje další milník v historii festivalu Brutal Assault. Milník, který je potřeba osobně zažít. Vstupenky zakoupíte na stránkách festivalu Brutalassault.cz.

Text a foto: TZ Obscure Promotion, video: YouTube.com