Festival Napříč: Ve Skalákově mlýně se dále scházejí osobnosti undergroundové kultury

Festival Napříč – Konec léta

O víkendu 23.-25. 8. si dala dostaveníčko alternativní, či chcete-li, svobodná kultura. Festival Napříč – Konec léta se koná každý rok v Meziříčku u Želetavy. Místem konání je usedlost zvaná Skalákův mlýn – Park kultůry a voddechu pro nepřizpůsobivé, jehož majitelem je hudebník a spisovatel, bývalý disident Miroslav Skalický (The Hever and Vazelina Band).

Festival byl založen v roce 1997. Původně měl festival benefiční charakter, neboť v tomto roce na většině území naší republiky došlo k rozsáhlým povodním. Vydržel však dalších jednadvacet let…a kromě setkání lidí podobného smýšlení, které je velmi důležitou složkou festivalu, přináší i spoustu muziky.

Vystoupila seskupení s někdy značně poetickými názvy jako Bermudskéj kvádr (punk, Velké Meziříčí), Retardovaný koksoplyn (underground-noise, Brno), Hery Fotr (rock’n’roll-psychedelic, Praha), Balet čs. rozhlasu (alternative-rock, Brno) či Klikva Klikva alternative, Brno). V dnešním albu se představuje kapela Helemese.

 

Skalákův mlýn

Skalákův mlýn je kulturním centrem, které mohlo jako takové začít fungovat až po roce 1989, kdy přestali být disidenti jako Miroslav Skalický, František Stárek či Ivan Martin „Magor“ Jirous perzekvováni režimem.

Skalický tehdy získal bývalý Brázdův mlýn, který nechal přebudovat na tvrz. Komunita zdejší alternativní kultury pořádá různé akce, z nichž nejznámější je nejspíš Underground festival Magorovo Vydří, festival Meziprostor či právě Festival Napříč.

Text: Sylva Kaplanová

Foto: Lenka Klimtová

Author

Napsat komentář