Pepa Levčík, pořadatel Rockových Vánoc Velké Pavlovice: Chceme zvát i zahraniční muzikanty

Na tradičních „Rockových Vánocích“ ve Velkých Pavlovicích vystupovaly kapely Aliens, Alkehol a Arakain. To tedy nemohlo dopadnout jinak než nejlepším hodnocením – A, A, A. Slušně zaplněný sál jim připravil patřičnou atmosféru, Aliens dokonce místo své původně vyhrazené půlhodiny odehráli hodinový set.
Kapely připravily jihomoravské vinařské vesničce důstojný rockový závěr roku. Jen místy bylo během celé akce na pódiu možná trochu víc mlhy, než by bylo zdrávo, a tak občas nebylo muzikanty téměř vidět. Fanoušci ale odcházeli spokojení jak díky hudebnímu zážitku, tak díky hladkému průběhu akce a fungujícímu zázemí, i občerstvení se obešlo bez front.

Při této příležitosti jsme si povídali s pořadatelem festivalu Pepou Levčíkem.

Jak dlouho dopředu festival připravuje? Chystá pro příští ročníky i nějaké hudební hosty ze zahraničí? A setkal se někdy se speciálními požadavky kapel, s „hvězdnými manýrami“? To je jen část otázek na které nám odpověděl.

 

Pořádáš 26. ročník „vánočního“ festivalu. Kdy jsi na tu myšlenku přišel? Dělal jsi to od začátku sám, nebo ti od začátku někdo pomáhal?
Začátek byl někdy v 90. letech a dělal jsem festival s kamarády, kteří se na to ale časem vykašlali – nevydrželi u toho, protože je to už nebavilo a stálo to peníze. Já sám jsem si na to musel půjčovat prachy. Než si to jméno uděláš, trvá to nějakej ten hektar, než se do toho dostaneš.

Vzpomínáš si ještě na kapely, které jsi měl na prvním ročníku?
Samozřejmě. Byl to Törr!

Teď už je to známá akce. Uvažoval jsi tedy nad tím, že bys pozval nějakou zahraniční kapelu?
Abych ti řekl úplnou pravdu – o tom uvažujeme už asi pátej rok. Že už budem muset asi sáhnout za hranice, protože z té rockové scény, co se týče České republiky, jsme tu měli už asi všechny. A nechceme tady mít nějaký „slabší“ program. Máme rádi tuto muziku, lidi se tady schází, jsou to kamarádi, přijedou za náma… Takže – uvažujeme o tom, ale záleží i na penězích.

Vím, že česká rocková scéna je malá a že vybíráte jen ty nejlepší. Jak vybíráš? Dostáváš tipy, sleduješ youtube, chodíš na koncerty dívat se, které kapely bys mohl pozvat? Nebo máš třeba i tipy na „předkapely“?
No, předskokany nesháním, ti se mi hlásí sami. Aliens jsem sem zavolal já, ale to proto, že jsme kamarádi a umožním jim hrát před známějšíma kapelama, jako je Alkehol a Arakain. Jinak není tak jednoduché, aby se to podařilo.

A z těch zahraničních – máš už nějaké vybrané, že bys je tady chtěl mít, nebo dostal jsi nějakej tip?
Máme. Kapela se jmenuje Havok (v překladu Spoušť – pozn. red.), byli jsme na jejich koncertě tuším v Borkovanech a mám na ně kontakt, přislíbili nám, že v roce 2021 by sem mohli přijet.

Tenhle festival či setkání děláš v zimě; uvažoval jsi taky někdy o letním fesťáku?
Nene, letní fesťák určitě ne. Máme tady jednu akci, která je spojena s mou restaurací tady naproti, je tam firma Vinium, která prodává víno a každý rok pořádá festival Vinohraní, ve spojení s Pragokoncertem. Takže já se jim do toho víceméně ani nepletu. A ani by mě to nebavilo. Venkovní akce, to je strašná dřina, strašná zodpovědnost, stojí to velký peníze, musíš k tomu mít hromadu zodpovědných lidí, které je dneska těžké sehnat. Není to jednoduchá záležitost.

Něco o tom vím, taky jsem dělal fesťák. Jak dlouho dopředu tuhle akci chystáš?
Něco takového se chystá rok dopředu. Takže to je rok dopředu nachystaný, ale pak kolem toho tři čtyři měsíce před akcí lítáš a kontroluješ všechno, aby dobře dopadlo. Prostě všechno musí klapnout úplně na sto procent, tam žádných devadesát devět procent neexistuje. Musí to všechno klapnout, žádný stížnosti nesmějí být, žádný takový věci, místní si nesmějí stěžovat, nic takového. Všechno musí proběhnout v naprostém pořádku, a hlavně to musíme přežít ve zdraví.

Stává se ti, že mají některé kapely speciální požadavky? Setkal ses s něčím takovým?
Samořejmě speciální požadavky byly. Ale nejsou to zas náročný věci. Oni ti kluci jsou všichni v pohodě, nedělají machry. Vědí, o co jde, a požadují standardní věci, který chystáme pro každou kapelu stejně.

A s obecním úřadem je spolupráce v pohodě?
No, bývaly problémy. Ale všechno jsem si to zařídil tak, aby ty problémy nebyly. Snažil jsem se každému vyjít vstříc. Všechno se to musí samozřejmě hlásit, co se týká policie, celní správy atd., protože tady prodáváme alkohol… Všechno musí klapnout, všechno musí být tak, jak to být má. Jinak hodně spolupracuju s Radkem Sladkým, s jeho agenturou Magmakoncert, má zkušenosti i jako bubeník Alkeholu… Takže my s ním máme letitou spolupráci, s klukama se známe vlastně od začátku, s Otou Herešem… Jsou to frajeři.

Děkuju ti za rozhovor, přeju ti, ať se ti další ročníky vydaří, a do novýho roku všechno nej.

Ptal se: Petr Dio

Foto: Petr Dio

Napsat komentář