Slash poprvé na Slovensku: Hvězdný kytarista nechal Kennedyho zářit, pak nastoupil na svých „deset minut slávy“

Od té doby, co Saul Hudson alias Slash práskl dveřmi v Guns’N’Roses, uplynulo už hodně vody. Dnes je opět všechno takřka při starém: Slash válí na postu sólového kytaristy své staronové domovské kapely, jako kdyby v ní strávil celá ta léta. Mezitím si však stačil vybudovat obdivuhodnou sólovou kariéru, z níž zřejmě nejúspěšnější je právě aktuální projekt – spojení s majitelem jednoho z nejzásadnějších hlasů současného rocku, Mylesem Kennedym. Silná dvojka se svými „Spiklenci“ (The Conspirators) v zádech zavítala o posledním červnovém víkendu i na Slovensko na Topfest.

Kapela Maniac nadšená ze Slashe

Projekt Slash ft. Myles Kennedy & The Conspirators na Slovensko přijel poprvé, a to v rámci svého turné k aktuálnímu albu Living the Dream. Přípravy a pomalu houstnoucí dav, posléze samozřejmě také koncert samotný, přišli omrknout i pánové z pražské lollipop-punkové skupiny Maniac, kteří toho dne program Blue Stage uzavírali. Někteří z nich na Guns’N’Roses vyrůstali a návštěva koncertu sólového projektu jednoho ze členů této legendární kapely pro ně byla velkým zážitkem.

Saul Hudson, hráč na postu kytaristy

Slash se svým pěveckým kumpánem Mylesem Kennedym a „Spiklenci“ nastoupili na pódium ve 22 hodin. Jejich set byl sestaven především z rychlých songů, které Slash tak dobře umí psát. Pravda, některé písničky z posledních dvou desek se sobě navzájem trochu podobají, starší tvorba byla pestřejší. Ale pořád je cokoli, co kudrnatý kytarista vytahuje zpod svého cylindru, kvalitnější než drtivá většina ostatní současné světové hudební produkce. Pomalejší kousky si pánové dovolili celkem čtyři, a to Shadow Life, By The Sword, Starlight a The One You Loved Is Gone, kterou hrají velmi zřídka. Měli jsme také to štěstí, že jsme právě při této jediné písni viděli tohoto mistra elektrické kytary hrát na dvoukrký nástroj.
Slash je bezesporu velkou hvězdou, jeho jméno prodává a budí pozornost všude, kam se hne. Není také pochyb o tom, že je to zasloužené – jedná se vskutku o jednoho z nejnadanějších a nejzdatnějších kytaristů uplynulých třiceti let. Přesto si na pódiu nehraje na „tu hvězdu“, raději slouží muzice. Stojí vpravo na pódiu jako „Saul Hudson, hráč na postu kytaristy“, a prostě jen existuje. To stačí. Stejně je jeho muziky plná stage, ale zbytečně neexhibuje.
Jeho chvíle však přišla v písni Wicked Stone. Ani nevíte jak, a Myles Kennedy hraje také na kytaru, ani nevíte jak, a Slash se pustí do své bláznivé jízdy prsty po pražcích. Není to nějaká prázdná ekvilibristika, ale opravdové umění – Slash má, podobně jako například Richie Sambora z Bon Jovi, svůj zcela typický kytarový rukopis i zvuk, poznáte ho mezi tisíci. Jeho sóla se co do propracovanosti dají vnímat jako určitá moderní verze vážné hudby – a taková je i jejich délka, běžně sedm až deset minut, jako jedna věta symfonie. A pak si Myles Kennedy nakráčí vedle něj jakoby nic a dozpívá zbytek Wicked Stone… Husí kůže zaručena.

Divoch a bavič s basou i nový kytarista

Dvě písničky odzpíval basák Todd Kerns, kterého na pódiu také nelze přehlédnout – dvoumetrová figura, dlouhé černé vlasy, spousta tetování a neustálé vtípky včetně narážky na parťáka Brenta Fitze za bicími během zpěvu. V jeho podání zazněla We’re All Gonna Die, kterou na Slashově první sólovce zpívá Iggy Pop, a Doctor Alibi, již na stejnou desku nazpíval legendární Lemmy Kilmister.
Sluší se ještě zmínit, že tato parta odehrála v pořadí druhý koncert s novým kytaristou. Cory Churko zastoupil Franka Sidorise, který si dal pauzu, aby se mohl více věnovat své ženě, která dle dostupných zpráv začíná vítězit nad rakovinou. Cory není možná na první pohled tak nápadný jako divoký a vzhledově výrazný Todd Kerns, o dvou hlavních představitelích projektu ani nemluvě, je každopádně velký sympaťák a v neposlední řadě okouzlující muž. Jako hudebník se může pochlubit spoluprací s tak zářivými hvězdami, jako jsou například Shania Twain či Kelly Clarkson.

Myles Kennedy si hudebně pohrával s fanoušky

Málokdo v davu pod pódiem tušil, že se dnes bude jednat o prodloužený set – Slash ft. Myles Kennedy & The Conspirators hráli plných 130 minut. Myles Kennedy byl ve skvělé hlasové kondici a projevoval se jako velký sympaťák. Dokonce neodolal pokušení dirigovat dav nadšených fanoušků a hrát si s nimi s popěvky. Diváci si vytleskali přídavek – Avalon a Anastasiu, bez které se dnes už neobejde jediný Slashův koncert. V závěru koncertu kapela také přijala ručně malovanou vlajku, kde byli vyobrazeni všichni členové kapely, a Todd Kerns se do ní zabalil. Slovensko bylo svědkem zážitku, který se nejspíš zopakuje zase až za pár let, neboť oba tahouni dělí svůj čas mezi dvě kapely – Slash se vrátil do Guns’N’Roses a Myles Kennedy rozjíždí na podzim opět turné s Alter Bridge. To ovšem nic nemění na tom, že tenhle koncert v nás bude zůstávat ještě hodně dlouho.

Napsat komentář