Amaranthe znovu na tahu, Helix dostal vlastní videoklip

Elize Ryd, Amaranthe

Švédsko-dánská modern metalová formace Amaranthe pro své fanoušky chystá na podzim velkolepé turné. Headline turné započne kapela ve finském Oulu, poté se Amaranthe připojí ke skupinám Sabaton a Apocalyptica. Společné The Great Tour povede napříč Evropou s přibližně třiceti zastávkami. V plánu je také koncert v pražské O2 aréně, kam kapely zavítají 26. ledna 2020.

Páté řadové album

Hvězda Amaranthe začala zářit na konci roku 2008, kdy se dali dohromady zpěvák Jake E, kytarista Olof Mörck a zpěvačka Elize Ryd. Původní název projektu byl Avalanche, avšak ten musela kapela změnit právě na Amaranthe kvůli právním problémům s jinou švédskou kapelou téhož jména. Od té doby se kapele podařilo vydat pět plnohodnotných alb a jejich popularita s každým z nich stále roste.

Zatím svůj poslední počin, který dostal jméno Helix, vypustili loni na podzim. Předzvěst alba přinesl videoklip a singl 365, následovaný dalšími dvěma videoklipy a singlyDream a Countdown. Na albu se poprvé představil zpěvák Nils Molin, který nahradil v roce 2017 Jakea E. Ten se naopak rozhodl řady Amaranthe opustit a založil vlastní novou kapelu Cyhra. Na Helixu Amaranthe znovu zaexperimentovali se svým zvukem, přidali více moderních prvků a melodií, což se ukázalo jako dobrý nápad. Samotná zpěvačka Elize Ryd okomentovala Helix několika slovy a dojmy: „Helix je koncept toho, jak nás naše minulost utváří a směřuje k tomu, čím se máme stát. Bez omluv, bez lítosti. Vyjadřujeme výzvy a povznášející okamžiky v čase, vše hudbou a zvukem, který milujeme. Věnujeme toto album všem bojovníkům a přátelům tam venku“.

Klip Helix představuje Olofa Mörcka jako vědce zkoumajícího DNA

Nejnovější videoklip Helix, který dostal stejné jméno jako album, režíroval Patric Ullaeus. Ten se skupinou už dříve spolupracoval na předchozích videoklipech. Helix by se dal volně přeložit jako spirála, avšak v případě Amaranthe se jedná spíše o narážku na restart DNA, která je v nás tvořená dvojitou šroubovicí – Helixem. Ve videoklipu se tedy jedná o jakýsi výzkum, který kapela provádí. Kytarista Olof Mörck je tu v roli hlavního vědce, zbytek kapely ho doprovází v jeho snažení. Elize Ryd tu znovu předvádí i své taneční umění, které k Amaranthe patří od samotného počátku. Tematicky vzato se jedná o překonání překážek, strachu a lidí, kteří se drží zpátky, a nalezení svého pravého já. Amaranthe se zkrátka nebojí ukázat světu i své futuristické představy a nápady, kterými se to napříč jejich kariérou jen hemží. V Helixu je vše však zase ještě o level výše.

Text: Šárka Vlachová, foto: Honza Švanda

 

Napsat komentář