Blackmetalový exorcismus zachvátí Meetfactory: Trojkombinace smrtícího černého kovu

Mayhem

Norští Mayhem, jedna z nejvlivnějších a nejuznávanějších black metalových kapel v historii svého žánru, se v rámci turné ke své nové desce Daemon chystají objet Evropu. Čeká nás tedy nejčernější večírek tohoto roku.

Pravý blackmetalový underground v komorní atmosféře menšího klubu

Mayhem neustále potvrzují svoji pověst modly svého žánru, a již brzy nás zachvátí mrazivým norským blackmetalovým infernem, kterému není nic svaté. Během tohoto večera budou doprovázeni svými krajany Gaahls Wyrd, které založil prvotní člen Gorgoroth, samotný Gaahl. Jako support se představí američtí black metalisté Gost. Všichni členové Gost též drží svá jména v utajení. Tato trojice se tedy představí v pátek 15. listopadu v pražském klubu Meetfactory.

Prvotní sestava se s ničím nepárala

Mayhem vznikli už v roce 1984, tedy v době, kdy byl celý black metal ještě v kolébce. Mezi zakládajícími členy byli kytarista Euronymous (Øystein Aarset, zavražděn v roce 1993) a baskytarista Necrobutcher (Jørn Stubberud). Inspiraci čerpali od legendárních Venom (dle názvu jednoho z jejich songů si utvořili název), od starých Black Sabbath nebo i švédských Bathory.

V roce 1988 přibrali do svých řad bubeníka Jana Axela Blomberga (alias Hellhammer) a zpěváka Per Yngve Ohlina, který si říkal Dead – a nebylo to jenom tak. Sám je pokládán za prvního black metalistu, který během koncertů použil corpsepaint. Než šel na pódium, často měl několik dní zakopané své oblečení v zemi, aby docílil vzhledu mrtvoly. Jeho životní styl ho však brzy dovedl k sebevraždě.

Debut a zakomponování velkých jmen do sestavy

V roce 1994 Mayhem vydali své první album De Mysteriis Dom Sathanas, které se řadí mezi nejdůležitější black metalová alba ze všech. Na tomto se již podílel Varg Vikernes (pseudonym Count Grishnackh), jenž má na svědomí několik shořelých kostelů, a spolu s ním i zpěvák Attila Csihar. Tento frontman maďarské black metalové legendy Tormentor se stal členem kapely v roce 2004 a působí v ní dodnes.

Jistě se dočkáme i novinek z čerstvého alba

Během následujících let byli nařčeni i z propagace nacismu vzhledem k vizáži pódia během jejich koncertů, což však silně popřeli. Doposud vydali Mayhem pět alb včetně pět let starého Esoteric Warfare. 25. října však spatří světlo světa jejich šestý počin nesoucí symbolický název Daemon. My tak budeme svědky několika fláků z této nové desky, a to vedle osvědčených klasik žánru jako Freezing Moon, Life Eternal nebo Funeral Fog. Mimochodem, celý svůj debut přehráli na festivalu Brutal Assault před dvěma lety.

Odkaz norských Gorgoroth budiž přenesen dále

Gaahls Wyrd jsou o poznání mladší, vznikli rovněž v Norsku teprve před čtyřmi lety. Jádrem kapely je však Gaahl, vlastním jménem Kristian Eivind Espedal. Ten působil devět let v norské black metalové legendě Gorgoroth a podílel se na veleúspěšných albech jako Incipit Satan (2000) nebo Ad Majorem Sathanas Gloriam (2006). Je i zakladatelem ambientního folkového uskupení Wardruna. Gaahls Wyrd prozatím vydali 2 alba, a to Bergen Nov ’15 a letošní GastiR – Ghosts Invited.

Vstupenky jsou v předprodeji na stránkách agentury Obscure Promotion, která nám připravila v Meetfactory opravdu black metalovou perlu. Koupit je můžete i v tradičních předprodejích na Ticketportal, Ticketmaster a na předprodejní kase v Lucerna Music Baru.

Text: Mates Šimek, foto: Facebookový profil kapely Mayhem

Napsat komentář