Česká thrashová legenda V.A.R. jede turné ke třiceti letům

V.A.R.

Kapela V.A.R. (Vratislavský Alkoholický Rachot) vyjíždí při příležitosti oslav třiceti let existence na turné. V.A.R. inklinují převážně k thrash metalu a celých dosavadních třicet let hrají ve stejné sestavě.

Osm příležitostí k oslavám. Zahraje i několik dalších velkých jmen

V.A.R. vyjíždějí ze svých domovských Vratislavic u Liberce na turné o osmi zastávkách. Během turné je bude doprovázet několik dalších kapel, jejichž složení v rámci koncertních večerů bude většinou různé. Bude mezi nimi například pardubická deathmetalová skvadra Dysangelium, blackmetalový trapista Pačess. Na některých štacích je doplní rovněž Elysium z Týnce nad Vltavou nebo deathová mašinérie Soul Massacre. V libereckém klubu Bunkr vystoupí s V.A.R. i legendární kytarista Miloš „Dodo“ Doležal. Dále se na některých zastávkách představí black metalová legenda Root, brněnská rock’n’rollová Ybca nebo deathgrindová mlátička Fleshless.

V.A.R. stále ve stejné sestavě a stále v plné síle

V.A.R. jistě nejsou mnohým tuzemským metalovým fanouškům žádnou neznámou. Pravidelně koncertují na velkých festivalech. Letos si zahráli například na Metalgate Czech Death Festu v Červeném Kostelci nebo na Obscene Extreme v Trutnově. K vidění bývají i na Metalové miss v Dolním Bousově. Prvotní dvě dema Není se kam skrýt a Brutální chaos byla vydána už v roce 1990, plnohodnotné CD Personal Destruction přišlo na svět o dva roky později. Dosud posledním nahraným albem je No Place To Hide z roku 2015. I přes anglické názvy alb jsou téměř veškeré texty kapely v češtině.

Připojí se i blackmetalová modla Root

Ještě o dva roky dříve vznikla blackmetalová skupina Root, jejichž jediným původním členem je zpěvák a bývalý velekněz české satanistické církve Jiří „Bigboss“ Valter. Za sebou mají již nespočet koncertů jak v Česku, tak i na mnoha zahraničních festivalech, a patří bezpochyby mezi nejvýznamnější české kapely svého žánru. Hráli například na Caos Emergente Festivalu v Portugalsku v roce 2008, na norském Nedlok Festivalu a v roce 2007 jeli turné s Napalm Death, Behemoth a Moonspell. Hned první album Zjevení z roku 1990 se setkalo s velkým úspěchem, stejně tak jeho následovník Hell Symphony (1992), které je celé v angličtině. Tím posledním je prozatím KärgeräsReturn from Oblivion z roku 2016.

Death-grindový teror rozpoutají děčínští Fleshless

Fleshless (původně Zvrator, od roku 1993 Fleshless) hrnou svůj kosti drtící death-grind od roku 1990. Již čtyři roky po svém vzniku jeli turné v Jižní Americe, kde předskakovali legendárním deathmetalovým Cannibal Corpse. První album Grindgod na sebe však nechalo čekat až do roku 1999. Následovalo dalších osm zářezů, tím aktuálním je album Doomed, které vyšlo minulý rok. Fleshless odehráli mnoho koncertů v zahraničí i u nás, pravidelně se účastní velkých festivalů jako Brutal Assault, Obscene Extreme nebo Metalgate Czech Death Fest.

Deathmetaloví Dysangelium s novým albem

To pardubičtí Dysangelium se dali dohromady sice teprve v roce 2012, za sebou už však mají pořádný kus práce. Ještě během prvního roku existence stihli vydat svůj debut Maniachrist, jehož titulním songem zakončují většinu svých koncertů. Dva roky poté pokračovali s druhou deskou Holykaust. Poměrně nedávno pokřtili v jaroměřském Nároďáku svůj třetí počin, jenž nese název Mohamord. U křtu byl přítomen jejich dlouholetý známý, kytarista Dan Pavlík z legendárních Tortharry. Tohle album se nekompromisně pouští do všeho, co se týká tolik nenáviděného islámu, a už při pohledu na opravdu vydařený obal, jehož autorem je Matěj Bašta alias Zyklord (ex-Buer), je jasné, že si opravdu nebere servítky.

Pačess se svojí novější tvorbou

Blackmetalový trapista Pačess vytvořil své první demo Necromonicon v roce 2005. Během dalšího roku založil skupinu Defeated, se kterou nahrál demo Confession of Murderer a o další rok později přišlo na svět druhé demo Znovu živí. Krátce na to navázal Pačess spolupráci s brněnskou legendou Asgard a roku 2009 připravili Defeated první album V bahnech. S Asgardem nahrál ještě jedno album Zlověstné časy a v roce 2011 vydal svou první sólovku s názvem Monte liliorum. O pět let později byl přidán druhý zářez, nesoucí název Trapista, který je dosud aktuální.

Elysium prošli několika proměnami, ty vedly samozřejmě k lepšímu

Elysium vznikli v Týnci nad Labem v roce 2003. Původně se pohybovali na pomezí technického death metalu a thrashe. V současnosti inklinují spíše k prvnímu zmíněnému, k čemuž jim dopomáhá přítomnost osmistrunných kytar. Dosud tato parta zplodila tři plnohodnotná alba. Prvním z nich bylo Curiosity v roce 2004, které se neslo v duchu thrash metalu. V roce 2014 však prošla tato parta četnými změnami. Současně vystupuje ve čtyřčlenné sestavě a jejich koncerty jsou velmi energické a živelné.

Loupežníci Ybca s Bigbossem v sestavě

Brněnská rock’n’rollová partička Ybca funguje téměř třicet let. První počin této bandy však vyšel teprv nedávno a jeho část tvoří několik coverů. Druhá deska, která bude čistě autorská, by měla vyjít příští rok. V této kapele působí muzikanti ze známých kapel jako Eagleheart, Root, Bigboss Band, Rezervoar Dogs a Asgard. K pěti songům z jejich debutu byly rovněž natočeny videoklipy.

Mladá krev v podání death metalistů Soul Massacre

Havířovská death metalová kapela Soul Massacre vznikla před pěti lety a ve druhém roce své činnosti nahrála EP s názvem 1000 Ways To Die. První plnohodnotné album Purgatory System na sebe nechalo čekat do roku 2017. Ze všech kapel, které se tohoto turné zúčastní, jsou Soul Massacre těmi nejmladšími. Jejich dravost a živelnost se v nich nejen díky tomuto faktu silně odráží. V současné době pracuje kapela na novém materiálu.

Zbývající termíny turné V.A.R. 30 let:

01. 11. – Pardubice, RC Ponorka (+ Elysium, Dysangelium, Pačess)

02. 11. – Ostrava, Barrák Music Club (+ Dysangelium, Pačess, Soul Massacre)

08. 11. – Hodonín, Club Nautilus (+ Dysangelium, Pačess, Ybca)

09. 11. – Brno, Melodka (+Dysangelium, Pačess, Soul Massacre)

16. 11. – Sokolov, RC Alfa 

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

Author

Napsat komentář