Blackmetalový mág Attila Csihar s Mayhem kázali v Meetfactory

Koncert Mayhem

Páteční večer v pražském klubu Meetfactory patřil dvojici blackmetalových kapel, v jejichž řadách působí veledůležité persony tohoto žánru. Úvod večera obstarali Gost, jejichž hudba je založená na syntezátorech.

Gost pouštěli do lidí syntezátorovou hudbu

Ještě hodinu před otevřením vchodů bylo na místě sotva pár lidí. Až krátce před začátkem začaly proudit dovnitř masy metalistů vyznávajících black metal, které tento koncert vyprodaly. Jako první kapela večera se představila dvojice Gost. Ti byli oznámeni i na letošní Brutal Assault, z osobních důvodu zde však nezahráli. Kapela sestávající se z baskytaristy a zpěváka, který přechodně používal syntezátor, zanechala různé dojmy – někteří pařili jako šílení, druzí postávali, jako by očekávali, kdy už to skončí. Bylo lehce bizarní vidět dva týpky s corpsepaintem a do toho nasamplované bicí v kombinaci se synthwave, ale stačilo se rozhlédnout kolem a bylo vidět, že nemalou část příznivců si toto nevšední duo našlo.

Gaahl dal vzpomenout na bývalé kapely, zbytek byl v režii nového alba

Přestavba pódia pro druhého aktéra tohoto večírku, tedy Gaahls Wyrd, netrvala dlouho. I přes pouhé čtyři roky existence se na tuto pětici kladla velká očekávání, zejména díky Gaahlovi, který je známý především jako bývalý frontman norské blackmetalové legendy Gorgoroth. Setlist byl zvláštně nakombinován – polovina songů pocházela z nového, letos vydaného alba GastiR – Ghosts Invited, a ta druhá byla složená z coverů kapel, ve kterých Gaahl dřívě působil. Takže došlo i na takové pecky jako Slave til en kommende natt (Trelldom), Alt Liv (Godseed) a od Gorgoroth i Carving the Giant. Set Gaahls Wyrd byl zakončen rovněž coverem od Gorgoroth, a sice Exit-Through Carved Stones. Gaahl si poté s mnoha fanoušky v předních řadách podal ruku a pomalu se odebral za svými spoluhráči do zákulisí.

Mayhem s novou deskou po pěti letech

Mayhem jsou blackmetalovou legendou legend, v roce 1984 byli mezi prvními představili tohoto kultovního žánru. Není tedy divu, že byl tento koncert vyprodaný. Letos po dlouhých pěti letech tito mágové zplodili šesté album nesoucí název Daemon, a stále jsou znát neskutečná síla, energie a temnota norských mlh, které z nich na pódiu srší. A z této fošny začal jejich koncert i jeden z nových songůFalsified and Hated. Frontman Attila Csihar se pohyboval v kostýmu jakéhosi mága, baskytarista Necrobutcher házel pohledy plné zloby na všechny strany, bubeník Hellhammer neustále udivoval svojí strojově přesnou hrou.

Attila mával kostěným křížem, na Freezing Moon spadla mlha

Již při třetím songu s názvem Mallum si Attila přinesl oprátku, se kterou houpal před zraky diváků, a následně i obrácený kříž z kostí, který do konce koncertu nedal z ruky. Později navíc sundal kápi, která odhalila jeho zakrvácenou hlavu. Zhruba v polovině koncertu celý sál potemněl, celé pódium zahalila mlha. Rázem se spustilo intro nejznámějšího songu od MayhemFreezing Moon a celá kapela se objevila v černých hávech. Attilovi bylo zjevně málo tahat se s kostěným křížem a přidal si k tomu i lidskou lebku, kterou často třímal nad mikrofonem.

Koncert uzavřelo album Deathcrush

Do přídavku se vešlo pět songů. Tím prvním byl Deathcrush ze stejnojmenného alba. Z této desky ho následoval hned další, a to Chainsaw Gutsfuck. Na úplný konec, do třetice všeho zlého (a zlého), připadl rovněž z toho alba Pure Fucking Armageddon. Poté se za velikého aplausu odebrala tato legendární kapela do zákulisí.

Undergroundový odkaz ledového severu přetrvává

Koncerty blackmetalových kapel se u nás uskutečňují především ve klubové atmosféře, což je v kontrastu s původně undergroundovým zaměřením tohoto žánru. Není to hudba pro každého, ale kdo se pořádně zaposlouchá, vnímá velmi komplexní hudební projev, nasáklý syrovostí a temnotou, charakteristickými pro oblast Norska, kde tento žánr vznikl. A ať už jde o mladší nebo starší kapely, takoví jako Mayhem, Marduk nebo Immortal zůstavají vzorem pro mnohé z nich. A my jsme po tomto večeru mohli být rádi, že se u nás představilo na jednom pódiu hned několik takových legendárních person.

Text: Mates Šimek, foto: archiv kapely Mayhem

Author