Rockové Vánoce na Barče: Petr Janda pokřtí známky s portrétem Aleše Brichty

Aleš Brichta

„Barča“ neboli Kulturní dům Barikádníků byl jeden z prvních kulturáků, ve kterých zněl metal. Pár dní před Vánoci bude hostit kapely Aleš Brichta Project, Titanic, Limetall a jako support Hydrarrgyrum.

Tradice legendárních metalových koncertů

Každoroční Rockové Vánoce na Barče odkazují na tradici legendárních metalových koncertů v Kulturním domě Barikádníků v Praze-Strašnicích. Již léta ho má „v režii“ Aleš Brichta, který si na tento „metalový večírek“ zve spřízněné kapely – jednoduše ty, kteří jsou mu blízcí a kteří, stejně jako on, dělají poctivou metalovou muziku. Letos 19. prosince budou mít Rockové Vánoce na Barče slavnostní nádech, neboť se zde uskuteční hned dvě premiéry.

Aleš Brichta Project: Nová píseň, klip a známky

Již v říjnu na svém výročním koncertě k šedesátinám zval Aleš Brichta fanoušky na tuto událost. Vystoupí zde se svým Aleš Brichta Projectem. Můžeme se těšit jak na sólovou tvorbu, tak na některé pecky z jeho časů v Arakainu.

Na tomto koncertě bude mít zároveň live premiéru i nová píseň Santa Maria, ke které právě vyšel i videoklip. Píseň je duetem se zpěvačkou Lucií Roubíčkovou (Black Bull).

Kromě toho budeme svědky ještě jedné zajímavé události. Vůbec poprvé v historii bude mít český žijící rocker vlastní poštovní známku. V den koncertu 19. prosince vydá Česká pošta sběratelskou sérii známek s portrétem Aleše Brichty. Známkový sešitek s osmi motivy bude pokřtěn právě na Barče. Kmotrem bude další legenda českého rocku Petr Janda.

„Když jsem kdysi skládal text jednoho z největších hitů mé původní domovské skupiny Arakain, a sice: ‚Někoho baví sbírat si známky, někdo moc pije a někdo píše,‘ vůbec jsem tenkrát netušil, že bych se kdy sám na známkách objevil,“, říká k tomu sám Brichta.

Tato sběratelská edice je k zakoupení na oficiálním webu Aleše Brichty. Ke každé známce bude vydána také speciální pohlednice s motivy jednotlivých známek. Autorkou portrétů je fotografka Lenka Hatašová.

Titanic: nové album a české zastoupení z Cradle of Filth

Dále se představí heavy metalová legenda Titanic. Její počátky se datují až do roku 1984 – byla tedy jednou z prvních českých metalových kapel. V roce 2002 kapela pozastavila činnost, ovšem v roce 2009 se opět spojila. Z původních členů Titaniku se na Barče představí nerozlučná dvojice Milan Hanák (zpěv, baskytara) a Zdeněk Černý (kytara). Velmi zajímavým faktem je pak to, že v Titaniku současně působí česká dvojice z Cradle of Filthbubeník Martin „Marthus“ Škaroupka a kytarista Ashok (Marek Šmerda). Mimo starých hitů se můžeme těšit i na něco málo z aktuálního alba Soumrak Titánů, které vyšlo minulý rok v srpnu.

Limetall s novou tvorbou

Třetím do party budou Limetall. I přesto, že pod tímto názvem hrají teprve pátým rokem, mají již tři zářezy v podobě studiových alb Pravdu ukáže čas, Limetal a letošní novinku Znamení. Tuto kapelu si mnoho fanoušků české metalové scény velmi rychle oblíbilo. Těšme se tedy na další klasickou hardrockovou kapelu.

Hydrarrgyrum konečně vydali kompletní album

Poslední kapelou, která se tento večer představí, bude nevšední uskupení Hydrarrgyrum. Řadí se k death metalu a budou jediní, od koho uslyšíme zpěv v angličtině. Hydrarrgyrum znikli již v roce 1995, když dali hlavy dohromady bratři Zbyněk a Roman Haasovi. V roce 2002 vypustili do světa singl Jediná a až v roce 2017 jsme se dočkali jejich prvního plnohodnotného studiového alba, které nese název Rebirth in Steel. Pokud by vám někdo z kapely přišel povědomý, nemýlíte se – bratři Haasovi jsou zároveň členové Aleš Brichta Projectu.

Vstupenky stále v prodeji

Pokud máte rádi český bigbít a zatím jste si na poslední čtvrtek před Vánoci nic nenaplánovali, je pro vás tento koncert čtyř metalových part ideální možností, jak strávit večer. Vstupenky lze zakoupit v sítích Ticketstream a Ticket-art za 350,- Kč.

Text: Sylva Kaplanová, Mates Šimek, foto: Honza Švanda