Tarja Turunen nám dala k Vánocům čtyři krásné koncerty

Tarja Turunen, Hradec Králové, Aldis 2019

I letos k nám v čase vánočním zavítala Tarja Turunen, kterou známe především díky dřívějšímu působení v Nightwish. Tentokrát jsme navštívili její koncert v královéhradeckém Aldisu, kde jsme si společně užili vánoční atmosferu.

Čtveřice koncertů neměla daleko k vyprodání

Tento krásný koncertní program u nás představila nejprve ve zlínském Kongresovém centru, následně v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné, poté ve královéhradeckém Kongresovém centru Aldis a poslední zastávka byla v ostravském Gongu. Tarja si k sobě přizvala trojici zkušených muzikantů, kteří ji doprovázeli na kytaru, violoncello a piano. Celé toto kvarteto sledovala velmi hustě zaplněná hlediště.

Tarja mluvila i česky, jednu skladbu věnovala všem zesnulým

První skladbou, kterou v hradeckém Aldisu Tarja zazpívala, byla krásná záležitost What Child Is This? od britského skladatele Williama Charletona Dixe. Poté pronesla krátký projev v češtině, ve kterém poděkovala za velmi hojnou návštěvnost a řekla též, že je tu se svými fanoušky ráda. O několik písní později přišla řada na finskou skladbu Varpunen jouluaamuna, kterou podle Tarjiných slov ráda zpívá též její dcera. Song následující poté věnovala všem našim milovaným přátelům, kteří už tu s námi nemohou být, což bylo velmi krásné gesto.

Ave Maria na čtyři způsoby

Následovaly čtyři verze skladby Ave Maria, která je nedílnou součástí všech Vánočních koncertů této „ledové královny severu“, jak se jí přezdívá díky jejímu vysokému a mohutnému opernímu hlasu, ze kterého až příjemně mrazí. Tou první byla verze italského skladatele Francesca Paola Tostiho, na kterou navázala verze od Michaela Hoppého, Giulia Cacciniho a nakonec její vlastní. Poté, co zazněla Have Yourself a Merry Little Christmas, kterou jistě každý z nás už někdy slyšel, popřála všem příchozím veselé a klidné Vánoce.

Tarja si odnesla několik krásných kytic, Tichá noc završila koncert

Zatímco se po doznění posledních tónů kapela loučila, přišlo z publika několik fanoušků s květinami pro Tarju, což ji velmi dojalo a celý sál ji odměnil dlouhým potleskem ve stoje. Bez přídavku by to však nešlo a nebylo ono, a tak na samotný závěr připadla známá skladba Silent Night. Na místě byl ještě jeden pořádný aplaus od zaplněných ochozů, ze kterých ještě sešlo k pódiu několik fanoušků s krásnými kyticemi pro ni. Byl to nádherný zážitek slyšet četné vánoční písně v tomto podání, a také příjemné naladění se na nadcházející sváteční období.

Text: Mates Šimek, foto: Magda Šotolová

Author