Mercyful Fate v roli headlinera festivalu Brutal Assault

King Diamond

Festival Brutal Assault, který patří mezi světově uznávané tvrdě metalové štace, již zná headlinera. Do josefovského pevnostního komplexu zavítají začátkem srpna dánští Mercyful Fate v čele s úžasným frontmanem Kingem Diamondem.

Mercyful Fate mají lví podíl na současné podobě black metalu

Minulý rok se King Diamond představil se svou kapelou na festivalu Rock Heart a vystoupení to bylo vskutku parádní. Tentokrát však dorazí s kultovními Mercyful Fate. Jejichž počátky se datují do roku 1981 a byli jedněmi z těch, kdo stál u zrodu black metalu, a to vedle takových veličin jako jsou Venom, Hellhammer nebo Bathory. Jejich raná tvorba měla obrovský vliv na mnoho jejich následovníků, především z oblasti norského black metalu. Po hudební stránce je můžeme zařadit spíše do klasického heavy metalu, tento žánr ovšem mohutně obohatili o prvky raného blacku.

Raná tvorba nasáklá satanismem a všemožným zlem

Již první album Melissa, které vyšlo v roce 1983, budilo velmi kontroverzní dojmy, kdy už z názvů některých skladeb (mj. Black Funeral nebo Satan’s Fall) bylo jasné, s kým máme tu čest. Temná směsice satanismu, okultismu a všemožných hororových událostí – není tedy divu, že nemalé procento blackmetalových legend i mladších kapel uvádí mezi svými vzory i Mercyful Fate. To nejzásadnější z jejich dílny je však druhé album Don’t Break the Oath, které je považováno za to nejlepší, co Mercyful Fate kdy nahráli. King Diamond zde dává velký prostor svému falsettu, díky kterému (nejen) má jeden z nejširších hlasových rozsahů mezi metalovými frontmany.

 

zdroj: youtube.com

Poslední album vyšlo před více než dvaceti lety

Od Mercyful Fate jsme se dosud dočkali ještě dalších pěti alb, a to po dlouhé pauze třetího zářezu In the Shadows (1993), o rok později Time, poté Into the Unknown (1996), Dead Again (1998) a 9 (1999). Poté kapela na čas přerušila svou činnost a dosud žádný nový materiál nahrán nebyl. Následoval krátký reunion v letech 2008-2009, poté v roce 2011, a letos v létě vyráží Mercyful Fate na festivalové turné, které prozatím zahrnuje deset evropských štací. A jednou z nich bude i Brutal Assault, který se koná ve dnech 5.-8. srpna v Pevnosti Josefov u města Jaroměř.

Brutal Assault slibuje line-up plný hvězd. Vstupenky v prodeji!

Vstupenky na festival jsou stále v prodeji na oficiálním webu festivalu. Doporučujeme s nákupem vstupenek příliš dlouho neotálet, minulý ročník byl zcela vyprodán a již nyní je line-up pořádně našlápnutý. Těšit se můžete například na Asphyx, Butcher Babies, Cradle of Filth, Mayhem, Municipal Waste, Obituary, Static-X, Suffocation, Venom a mnoho dalších.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda